Kiedy poród? Kalkulatory podają różne terminy. Który z nich jest najbardziej wiarygodny?

Aby określić datę porodu i tydzień ciąży, najczęściej wykorzystuje się metodę Naegelego. Nie jest to jednak narzędzie, które poda precyzyjny termin porodu ani rzeczywisty wiek płodu. Służy jedynie oszacowaniu dat. A jak działa kalkulator ciąży? Czy jest to lepsze narzędzie do wyliczenia, który mamy tydzień ciąży?

Metoda Naegelego – który tydzień ciąży?

Metoda Naegelego jest stosowana od dawna. Niemiecki ginekolog założył, że ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 280 dni, a do zapłodnienia dochodzi około 14 dnia cyklu. Na podstawie tych danych opracował wzór, wedle którego można obliczyć szacunkową datę urodzenia dziecka. Wystarczy dodać do pierwszego dnia ostatniej miesiączki siedem dni, odjąć trzy miesiące i dodać rok.

Ta metoda nie bierze jednak pod uwagę tego, że początek ciąży uznaje się w dniu zapłodnienia, a nie datę ostatniej miesiączki. Można więc oszacować, że wiek ciąży wyliczany tą metodą jest o około dwa tygodnie starszy niż ten prawdziwy.

Kalkulator ciąży – jak to działa?

Warto skorzystać kalkulatora ciąży. Narzędzie wyliczy, w którym tygodniu ciąży jesteśmy. Wystarczy wpisać datę ostatniej miesiączki i średnią długość cyklu. To szybki i łatwy sposób na poznanie przybliżonej daty porodu. Ale czy skuteczny?

Zobacz wideo Objawy porodu u różnych kobiet mogą wyglądać zupełnie inaczej

Co ważne, niektóre kalkulatory ciąży uwzględniają średnią – czyli 28-dniową – długość cyklu. W przypadku gdy miesiączki są bardziej nieregularne, może być to więc także tylko przybliżona data porodu. Jeśli jesteś w tej grupie – twoje cykle są dalekie od regularności – nawet najlepszy kalkulator ciąży nie odpowie na pytanie: w którym tygodniu ciąży jestem?

WYPRÓBUJ KALKULATOR CIĄŻY – DOWIEDZ SIĘ, KIEDY PORÓD!

Kalkulator ciąży a obliczanie wieku ciąży i terminu porodu

Jeżeli wiesz, że jesteś w ciąży, najlepszym i najskuteczniejszym sposobem wyliczenia wieku ciąży i terminu porodu będzie wizyta u ginekologa. Lekarz przeprowadzi dokładny wynik, zbada cię i założy kartę ciąży.

Kiedy ginekolog wykona badanie USB, porównana wynik z datą ostatniej miesiączki, otrzyma najbardziej prawdopodobny termin porodu. Co ważne badanie pozwoli określić wieku płodu oraz termin poczęcia, nawet jeśli nie pamiętasz dokładnie, kiedy rozpoczęła się ostatnia menstruacja.  

Więcej o: