Metoda Naegelego jest stosowana od dawna. Niemiecki ginekolog założył, że ciąża trwa 9 miesięcy, czyli 280 dni, a do zapłodnienia dochodzi około 14 dnia cyklu. Na podstawie tych danych opracował wzór, wedle którego można obliczyć szacunkową datę urodzenia dziecka. Wystarczy dodać do pierwszego dnia ostatniej miesiączki siedem dni, odjąć trzy miesiące i dodać rok.
Ta metoda nie bierze jednak pod uwagę tego, że początek ciąży uznaje się w dniu zapłodnienia, a nie datę ostatniej miesiączki. Można więc oszacować, że wiek ciąży wyliczany tą metodą jest o około dwa tygodnie starszy niż ten prawdziwy.
Warto skorzystać kalkulatora ciąży. Narzędzie wyliczy, w którym tygodniu ciąży jesteśmy. Wystarczy wpisać datę ostatniej miesiączki i średnią długość cyklu. To szybki i łatwy sposób na poznanie przybliżonej daty porodu. Ale czy skuteczny?
Co ważne, niektóre kalkulatory ciąży uwzględniają średnią – czyli 28-dniową – długość cyklu. W przypadku gdy miesiączki są bardziej nieregularne, może być to więc także tylko przybliżona data porodu. Jeśli jesteś w tej grupie – twoje cykle są dalekie od regularności – nawet najlepszy kalkulator ciąży nie odpowie na pytanie: w którym tygodniu ciąży jestem?
WYPRÓBUJ KALKULATOR CIĄŻY – DOWIEDZ SIĘ, KIEDY PORÓD!
Jeżeli wiesz, że jesteś w ciąży, najlepszym i najskuteczniejszym sposobem wyliczenia wieku ciąży i terminu porodu będzie wizyta u ginekologa. Lekarz przeprowadzi dokładny wynik, zbada cię i założy kartę ciąży.
Kiedy ginekolog wykona badanie USB, porównana wynik z datą ostatniej miesiączki, otrzyma najbardziej prawdopodobny termin porodu. Co ważne badanie pozwoli określić wieku płodu oraz termin poczęcia, nawet jeśli nie pamiętasz dokładnie, kiedy rozpoczęła się ostatnia menstruacja.