Kary dla kobiet za picie alkoholu w ciąży? Rzecznik Praw Dziecka uzasadnia swój pomysł

Rzecznik Praw Dziecka chce, aby kobiety ponosiły odpowiedzialność karną za spożywanie alkoholu w ciąży. Proponuje przepis, który "rozwieje wątpliwości" co prawnej ochrony nienarodzonego dziecka.

Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, uzasadnił pomysł wprowadzenia kar dla kobiet spożywających trunki w ciąży.

Niepokojący jest wysoki odsetek kobiet spożywających alkohol w trakcie ciąży. Może prowadzić to do występowania nieprawidłowości neurobehawioralnych oraz innych trwałych uszkodzeń organizmu dziecka

-  stwierdził Pawlak, cytowany przez "Dziennik Gazeta Prawna". - Należy podjąć działania edukacyjne, profilaktyczne i prawne, by pomóc dziecku i matce. W szczególności wprowadzić ochronę prawnokarną dziecka poczętego i odpowiedzialność karną matki spożywającej alkohol w trakcie ciąży - zaapelował. 

Kary dla kobiet w ciąży za spożywanie alkoholu

Rzecznik ustosunkował się do art. 160 kodeksu karnego, w którym jest mowa o "ponoszeniu odpowiedzialności karnej dla osoby narażającej drugiego człowieka na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu". Chociaż, jak twierdzi Pawlak, wielu prawników uważa, że przepis ten zabezpiecza los dzieci w łonie matek, lepiej rozwiać wątpliwości i wprowadzić odrębną regulację do ochrony dzieci poczętych. 

Pomysł popierają członkowie Prawa i Sprawiedliwości. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna", Marek Ast, poseł PiS z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka powiedział, że z kobietami, które piją alkohol w ciąży "to jak z kierowcami, którzy doskonale wiedzą, że prowadzenie pod wpływem alkoholu jest karane. Mimo to część się na to decyduje". Podkreślił, że sankcje karne dla matek nie powinny budzić kontrowersji i sprzeciwu. 

Z jakich używek należy zrezygnować w ciąży?

W artykule "Na co uważać w ciąży" wyjaśniliśmy, że w tym czasie nie wolno nie tylko pić alkoholu, ale i palić papierosów. Eksperci twierdzą, że należy również wystrzegać się biernego palenia, czyli przebywania w zadymionych pomieszczeniach. A co z kawą? Ta używka nie jest zakazana, jednak lekarze twierdzą, że ważny jest umiar. Wyjaśniają, że można się napić "małej czarnej", ale w rozsądnych ilościach. Wypicie jednej filiżanki niezbyt mocnej kawy dziennie nie powinno zaszkodzić dziecku. 

Zobacz wideo Jak dbać o bezpieczeństwo dziecka podczas ciąży?
Więcej o:
Copyright © Agora SA