Jak wyglądał poród w średniowieczu? Kobiety miały liczne powikłania. Rodziły bardzo młodo, rok po roku...

Kobiety żyjące w średniowieczu w młodym (nastoletnim) wieku zachodziły w ciążę i często rodziły dzieci. Jak wyglądały średniowieczne porody? Wiązały się ze śmiertelnym niebezpieczeństwem.

W średniowieczu, kobiety rodziły dzieci w bardzo młodym wieku. Księżna śląska Jadwiga urodziła pierwsze dziecko, gdy miała zaledwie 13 lat. W sumie została mamą siedmiorga dzieci. Gdy miała 30 lat złożyła wraz z Henrykiem Brodatym śluby czystości. Sugeruje się, że to dzięki temu dożyła sędziwego wieku.

Kobiety średniowieczne cierpiały na powikłania okołoporodowe

Zgodnie z wyznawanymi w średniowieczu zasadami moralnymi i nakazami wiary, rodzenie dzieci należało do podstawowych zadań kobiet. Kobiety średniowieczne często niestety doświadczały powikłań okołoporodowych, które nie rzadko były przyczyną ich śmierci. Problem dotyczył nie tylko kobiet z niższych warstw społecznych. 

Częste ciąże i porody powodowały osłabienie i wycieńczenie organizmu. Kobiety, które miały powikłania, ale przeżyły, cierpiały na ciężkie dolegliwości. Pewien Florentczyk w 1312 roku pisał, że jego żona, która w ciągu 23 lat wydała na świat piętnaścioro dzieci, skarży się na "bóle macicy". Ofiarami powikłań okołoporodowych były między innymi Barbara Zapolya i Jadwiga Andegaweńska. 

Jadwiga Andegaweńska wzięła ślub jako dwunastolatka, a w ciążę zaszła dopiero po kilkunastu latach pożycia. Jej córka Elżbieta Bonifacja, niestety zaledwie po kilku dniach po przyjściu na świat również zmarła. Wincenty Kadłubek napisał, że także Judyta, żona Władysława Hermana, „od połogu zaniemogła, los zabrał". 

Kobiety nie mogły znieść tempa, w jaki przychodziły na świat potomkowie

Nawet kobiety, które mogły liczyć na najlepszą w tamtych czasach opiekę źle znosiły częste porody. W Kronice polsko-węgierskiej opisano losy żony króla Stefana, która rodziła trzech synów rok po roku: (...) poczęła i porodziła syna któremu dał imię Lewanta: znowu poczęła i porodziła syna któremu dał imię Piotr: w trzecim roku, poczęła i porodziła syna imieniem Bela, w sześć miesięcy potem królowa umarła.

Na szczęście w obecnych czasach, kobiety nie czują się zobowiązane do tego, aby rodzić jak najwięcej dzieci, jednak poród w XXI w również bywa bolesny. Zobacz artykuł:  Ból podczas porodu. Co czuje kobieta rodząca?

źródło: twojahistoria.pl

Zobacz wideo Poród w wodzie: Dziecko pod powierzchnią zawraca. Co się wtedy dzieje? To kluczowy moment
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.