6 oznak wczesnej ciąży, które mogą wystąpić nim zobaczysz wynik na teście

U każdej kobiety ciąża ma inny przebieg. Są jednak objawy, wywołane przez "burzę hormonów", które występują u wielu kobiet we wczesnym etapie ciąży. Jeżeli je odczuwasz, możliwe, że wkrótce zostaniesz mamą.

1. Zwiększony apetyt. Zmiany hormonalne mogą powodować głód pokarmowy lub wzmożony apetyt we wczesnym etapie ciąży. Takie uczucie może towarzyszyć kobiecie przez pierwsze 3 miesiące, a zdarza się, że nawet przez cały okres ciąży. Często jest to jeden z pierwszych oznak ciąży. 

2. Obrzmiałe piersi. Jeśli zauważysz, że twoje piersi są powiększone, są bardzo wrażliwe na dotyk, brodawki mają inny kolor to może świadczyć o ciąży. W tym okresie, piersi przestawiają się na produkcję mleka. Zachodzi w nich wówczas wiele skomplikowanych zmian. 

3. Częste oddawanie moczu to jedna z pierwszych, typowych oznak wczesnej ciąży. To uczucie może pojawić się także w ostatnich trymestrach ciąży, gdy rosnące dziecko i macica zaczynają uciskać pęcherz moczowy.

4. Zmęczenie na początku ciąży zwykle związane są ze zmianami hormonalnymi. Organizm produkuje większe ilości progesteronu. Ponadto organizm ciężarnej musi produkować większe ilości krwi, żeby płód miał dostęp do substancje odżywcze. Poza tym kobiecie w ciąży obniża się pozom cukru i ciśnienia, co wywołuje uczucie wyczerpania i senności. 

5. Nudności i wymioty to najpopularniejsze objawy wczesnej ciąży Chociaż poranne mdłości zwykle pojawiają się dopiero po około sześciu tygodniach ciąży, u niektórych kobiet występują już po trzech tygodniach od zapłodnienia. 

6. Podwyższona temperatura ciała. Na początku ciąży wartość temperatury ciała często waha się między 37-37,5 st .C. Ciężarne mają przyspieszony metabolizm, co powoduje wydzielanie dodatkowego ciepła.

Powyższe objawy mogą być oznakami wczesnej ciąży, ale są łudząco podobne do symptomów zatrucia pokarmowego czy grypy, dlatego przy tych dolegliwościach warto wykonać test ciążowy i udać się do specjalisty (niezależnie od wyniku testu).

Zobacz wideo Maja Hyży opowiada o ciąży
Więcej o: