Znana trenerka cierpi na depresję okołoporodową. "Trzy ostatnie dni spędziłam, płacząc"

Kassi Mansfield to znana blogerka i trenerka. Ostatnio przyznała się do tego, że ma depresję. Napisała o tym na Instagramie.

Kassi Mansfield to znana blogerka. Zwróciła ostatnio uwagę na problem, który jest nadal tematem tabu. O depresji w ciąży mówi się nie dość często i nie dość głośno, a wiele kobiet cierpi z jej powodu. Kassi napisała, że ostatnio rzadziej odwiedza media społecznościowe. 

To dlatego, że niektóre dni są dobrymi dniami, a inne, z powodu mojej depresji okołoporodowej doprowadzają mnie do takiego stanu, że zmuszam się do tego, żeby wyjść chociaż na chwilę do sklepu, a nie płakać cały dzień i leżeć w łóżku

- wyjaśniła. Dodała, że słyszała o depresji poporodowej, ale nie wiedziała, że istnieje coś takiego jak depresja okołoporodowa. Zdradziła, jak czuje się kobieta, która ma ten problem:

Czujesz się samotna. Oderwana od twojego dziecka. Oderwana od swojego życia. I ogólnie oderwana od siebie.

Jak zauważyła blogerka, ten stan nie tylko wpływa na ciężarną, lecz także na jej otoczenie. Zaczyna "odpychać ludzi".  W końcu ciężarna zaczyna czuć się coraz bardziej samotna i nieobecna. 

Głupio mi przyznać się do tego, że ostatnie 3 dni spędziłam, płacząc. Ale tak wygląda życie. To jego kolejny rozdział i problem, który przezwyciężę

- podsumowała Kassie. 

Depresja okołoporodowa - kogo częściej dotyka ten problem?

Na pojawienie się depresji okołoporodwej najbardziej narażone są kobiety w pierwszej ciąży, w młodym wieku lub będące w późnej ciąży, mające przed ciążą epizody depresji, są bądź były leczone psychiatrycznie. Nie bez znaczenia jest brak akceptacji partnera, wymagania społeczne wobec współczesnych kobiet, niestabilna sytuacja finansowa, zawodowa bądź osobista. 

Kobieta, która ma depresję ma znacznie obniżony nastrój, niską samoocenę, jest płaczliwa, odczuwa nieuzasadnione poczucie winy, zmęczenie i osłabienie, cierpi na zaburzenia snu (bezsenność lub nadmierna senność), boi się o dziecko i jego zdrowie, ma nawracające myśli o śmierci lub myśli samobójcze.

Jak leczyć depresję okołoporodową i jak wspierać kobietę, która ma objawy depresji, dowiesz się z artykułu: Depresja w ciąży - objawy, wpływ na dziecko, leczenie.

Jak wspierać osobę chorą na depresję?

Zobacz wideo
Więcej o: