Kiła. Co to jest? Jakie są objawy i leczenie?

Kiła jest chorobą weneryczną, która statystycznie dotyka ona około 2 tysięcy Polaków rocznie. Uważa się jednak, że liczba ta jest znacznie większa. Z racji tego, iż jest ona chorobą wstydliwą, spora część zarażonych nie udaje się do lekarza.

Kiła i drastyczne historie jej poznawania, czyli jak wyglądało badanie Tuskegee

Kiła, jak i niektóre inne ciężkie choroby ma swoją bulwersującą dzisiejsze społeczeństwo historię w tle. Chodzi tutaj o przeprowadzenie badania mającego na celu lepsze poznanie tego schorzenia. W jego rezultacie powzięte zostały bardzo drastyczne i niezmiernie nieetyczne metody. Miejscem, w którym został przeprowadzony eksperyment było tytułowe Tuskegee. Działo się to w roku 1932, kiedy została wybrana grupa 600 czarnoskórych osób. U 399 członków tej grupy zdiagnozowano kiłę, pozostałe 201 osób było zdrowych i zakwalifikowanych jako część kontrolna. Co szokujące celem badania było pozostawienie zainfekowanych bez leczenia i tym samym lepsze poznanie każdego stadium kiły w stanie nieleczonym. Uczestnicy badania nie zostali poinformowani o powyższym. Badano tutaj przede wszystkim wpływ choroby na układ nerwowy oraz sercowo-naczyniowy. Proceder ten trwał aż 40 lat, w jego rezultacie 100 osób straciło życie. 

Co to jest kiła? Ile o niej wiemy?

Co to jest kiła? Niestety, mimo postępów w wiedzy medycznej, po zadaniu takiego pytania zazwyczaj osoba odpowiadająca zawstydza się, dostaje rumieńców lub z uśmiechem przyznaje, iż jest to choroba przenoszona drogą płciową. Czy jest to wystarczająca wiedza, aby się przed nią ustrzec? Z roku na rok słyszymy jak w szkołach ciągle brakuje porządnych lekcji związanych z wychowaniem seksualnym, a statystyki zachorowań idą w górę. Według Światowej Organizacji Zdrowia dzień w dzień dochodzi do ponad 1 miliona zakażeń chorobami wenerycznymi. Zachorowania na kiłę zwaną potocznie syfilisem to około 6,3 miliona zakażeń rocznie na świecie. Zakażenie kiłą wywoływane jest przez bakterię zwaną krętek blady. Do wywołania choroby dochodzi nie tylko przez kontakt seksualny z nosicielem choroby. Z racji tego, iż bakterie bardzo szybko opanowują organizm osoby zakażonej, zakazić można się poprzez na przykład pocałunek, a także kontakt z uszkodzoną tkanką skórną.   

Kiła - objawy i stadia

Objawy kiły dzielą się na dwie zasadnicze grupy. Związane jest to bezpośrednio ze stadiami występującymi w chorobie i nosi nazwę - kiła wczesna oraz kiła późna. Za pierwszy okres - wczesny, przyjmuje się czas do dwóch lat od momentu, w którym doszło do zakażenia. Na początku osoba, która została objęta tą jednostką chorobową może zauważyć na swoim ciele grudki, czy też twarde wrzody, które nie sprawiają bólu, jednocześnie możemy mieć do czynienia z powiększonymi węzłami chłonnymi. Przyjmujemy wtedy, że jest to stadium pierwotne kiły wczesnej. Następnie w fazie drugiej, czyli kile wczesnej, wtórnej dochodzi do występowania charakterystycznej wysypki. Pozostałymi objawami w tym czasie mogą być:

  • bóle gardła,
  • wysoka temperatura,
  • brak apetytu połączony z utratą wagi
  • na tym etapie może także dochodzić do zapalenia opon mózgowych

Jeżeli natomiast chodzi o kiłę późną, która pojawia się po dwóch latach od wystąpienia choroby, może ona trwać do około 30 lat. Tutaj mamy już bardzo groźne objawy, które mają bezpośredni związek z układem nerwowym oraz sercowo-naczyniowym

Kiła wysypka - co powinno nas zaniepokoić?

Wysypka jest charakterystycznym symptomem kiły. Zmiany na skórze są chyba najbardziej rozpoznawalnymi objawami tej choroby. Tutaj trzeba jednak wspomnieć, iż niekiedy inne oznaki kiły są niejednoznaczne, przypominają nam, na przykład zwykłą grypę. Dodatkowo umiejscowienie wysypki może utrudnić jej wykrycie. Dzieje się tak często w przypadku kobiet, gdy owrzodzenie pojawia się na szyjce macicy, czy też wargach sromowych. Przy czym zmiany są bezbolesne oraz nie powodują uczucia swędzenia. Warto wspomnieć, iż pierwsze charakterystycznie grudki, które pojawiają się na początku fazy wczesnej choroby, występują w miejscu, w którym doszło do zakażenia, czyli tam gdzie do naszego organizmu wniknęła bakteria krętka bladego.

Charakterystyczna dla tej choroby wysypka występuje najczęściej na:

  • stopach, wtedy mamy do czynienia z brązowo-czerwonymi plamami lub grudkami
  • dłoniach, również plamy i grudki w kolorze brązowo-czerwonym
  • twarzy i w buzi, pojawiają się tutaj owrzodzenia
  • żołędzi u mężczyzn, w tym przypadku często grudki zmieniają się w sączące rany
  • wargi sromowe u kobiet, również w postaci owrzodzeń

Test na kiłę - jak szybko zdiagnozować chorobę

Test na kiłę jest dostępny w aptece a jego skuteczność wynosi około 95 proc. Jest on przeznaczony do samodzielnego wykonania. Polega na niewielkim nakłuciu palca i umieszczeniu kropli krwi na specjalnej płytce. Badanie w kierunku zakażenia kiłą może także zlecić lekarz, jeżeli jest takie podejrzenie u pacjenta. Wykonuje się je wtedy z krwi, która zostaje pobrana w jednostkach medycznych do tego przeznaczonych. Takie badania zalecane są w standardowej procedurze u kobiet w ciąży oraz ich partnerów, ponieważ choroba ta stanowi szczególne zagrożenie dla płodu.

Kiła: leczenie. Antybiotykoterapia w walce z bakteriami

Czas leczenia w przypadku wykrycie kiły w stadium wczesnym nie jest stosunkowo długi, powzięte kroki powinny skutkować po okresie minimum czternastodniowym. Do kuracji leczniczej najczęściej stosowana jest penicylina, poza nią można również zastosować doksycyklinę oraz tetracyklinę. W przypadku zmian w układzie nerwowym, czy też sercowo-naczyniowym konieczne będzie specjalistyczne leczenie w szpitalu. 

Więcej o: