Gorączka w ciąży: czy jest groźna dla dziecka? Jak ją zbijać?

Gorączka w ciąży u wielu mam wywołuje niepokój. Nic dziwnego. Podwyższona temperatura ciała, choć jest naturalnym odruchem obronnym organizmu, może być niebezpieczna dla rozwijającego się dziecka. Kiedy i jak zbijać gorączkę? W jakiej sytuacji udać się do lekarza?

Gorączka w ciąży rozpoczyna się od wartości 38,5. Niższy wynik pomiaru, ale wyższy niż norma, wskazuje na stan podgorączkowy. Wzrost temperatury w ciąży może pojawić się z różnych przyczyn. O ile stan podgorączkowy w ciąży jest zjawiskiem częstym i normalnym, o tyle gorączka w ciąży, zwłaszcza wysoka lub utrzymująca się kilka dni, stanowi powód do niepokoju.

Wysoka temperatura ciała w ciąży najczęściej wskazuje na rozwijający się stan zapalny w organizmie - często jest jego pierwszym objawem. Gorączka może być objawem infekcji wirusowej lub bakteryjnej, czyli przeziębienia, grypy czy zapalenia zatok, ale również zatrucia, zakażenia układu moczowego, toksoplazmozy lub choroby zakaźnej. Należy pamiętać, że w ciąży o infekcję nietrudno, ponieważ zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie kobiety sprawiają, że przyszłe mamy są bardziej podatne na zakażenia. Nie bez znaczenia jest przeciążenie ustroju ciężarnej.

Gorączka w ciąży – czy jest groźna dla dziecka?

Wiele mam boi się, że gorączka w ciąży może prowadzić do nieprawidłowości rozwojowych u dzieci. Czy słusznie?

Stan podgorączkowy oraz niska gorączka w ciąży nie stanowią zagrożenia dla dziecka, niezależnie od tego, czy pojawiają się na początku, czy na finiszu ciąży. Niebezpieczna dla rozwijającego się dziecka jest wysoka gorączka, zwłaszcza na początku ciąży, w pierwszym trymestrze ciąży, szczególnie między 4. a  14. tygodniem ciąży. Wówczas dochodzi do implantacji zarodka, a także kostnienia żeber oraz kręgów.Wysoka gorączka w 9. miesiącu ciąży, gdy dziecko jest już duże, nie jest aż tak groźna dla jego rozwoju, jednak może wskazywać na infekcję, która stanowi realne zagrożenie.

Utrzymująca się długo gorączka może doprowadzić do powstania wad rozwojowych u płodu, a nawet do poronienia. Wysoka temperatura, bez względu na podłoże, może wywołać skurcze macicy i prowadzić do przedwczesnego porodu. To dlatego nie wolno jej lekceważyć, a zbijać wszelkimi możliwymi i dozwolonymi w ciąży sposobami.

Jak zbić gorączkę w ciąży?

Aby zbić wysoką temperaturę, warto najpierw skorzystać z domowych sposobów. Co robić?

Gorączka i dreszcze w ciąży wymagają odpoczynku. Należy położyć się do łóżka, najlepiej w przewiewnej, bawełnianej piżamie, pod lekką kołdrą lub kocem, z chłodnym ręcznikiem na głowie lub karku. Należy pamiętać, by pomieszczenie, w którym przebywa chora, było często wietrzone, a powietrze miało optymalną temperaturę oraz wilgotność.

Dobrym pomysłem jest letnia kąpiel lub chłodny prysznic. Bardzo ważne jest nawadnianie organizmu. Wysoka gorączka w ciąży prowadzi do odwodnienia, którego skutkiem jest znaczne osłabienie organizmu. Jeśli gorączka jest objawem przeziębienia, warto sięgać po produkty, które zawierają witaminę C. To owoce, soki i warzywa.

Co na gorączkę w ciąży? Przyszłe mamy mogą zażywać paracetamol, obowiązkowo zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Należy stosować go w możliwie najmniejszych dawkach, w krótkim czasie. W ciąży, szczególnie w pierwszym i drugim trymestrze, nie należy brać preparatów na bazie ibuprofenu. Ciężarne nie mogą stosować również wielu innych leków - nie należy leczyć się na własną rękę. O czym należy pamiętać, zażywając leki w ciąży? Bardzo ważne jest, by:

  • zawsze przed sięgnięciem po lek porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą,
  • lek przyjmować dopiero wówczas, gdy zawiodą wszelkie domowe sposoby,
  • pamiętać, że nawet dozwolony dla kobiet w ciąży paracetamol, przyjmowany w zbyt długim czasie i w zbyt dużych ilościach, może przyczynić się do powstania wad rozwojowych u dziecka.

Gorączka w ciąży: kiedy do lekarza?

Choć gorączka zwykle nie jest powodem do niepokoju, zdarzają się sytuacje, które wymagają szybkiej wizyty u lekarza. Kiedy z nią nie zwlekać?

  • Gdy gorączka w ciąży nie ustępuje w przeciągu 24-36 godzin.
  • Gdy gorączka jest wyższa niż 39 stopni.
  • Gdy pojawią się objawy zapalenia układu moczowego: ból i pieczenie w trakcie oddawania moczu czy częste oddawanie małych porcji moczu.
  • Gdy gorączce w ciąży towarzyszy ból brzucha, nudności, skurcze, krwawienie z dróg rodnych, duszności, drętwienie karku, silny ból głowy, wówczas trzeba jak najszybciej jechać do szpitala

Jakie błahe choroby, mogą stać się niebezpieczne w ciąży?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.