Ciąża i poród to duży wydatek w Polsce. Podano, ile kosztuje

Dziecko to spory wydatek dla rodziców już od momentu poczęcia, ponieważ sama ciąża "kosztuje" ok. 2100 złotych. Później płaci się także za poród. Ile kosztuje w Polsce? Podano stawki.

Według polskiego prawa każda kobieta w ciąży, podczas porodu i sześciu tygodni połogu ma zapewnioną bezpłatną opiekę medyczną. Jednak ten okres jest dla kobiety stresujący i trudny, dlatego najczęściej przyszli rodzice decydują się na dodatkowe udogodnienia, które wiążą się z opłatami. Platforma MAM, która pozwala na zwrot części kwot za zakupy i opłacanie nimi stałych rachunków, przygotowała raport "Ile kosztuje dziecko w Polsce". Według niego okres ciąży to dla statystycznej polskiej rodziny koszt średnio 2100 zł.

Ile kosztuje poród w Polsce? Rodzice korzystają z płatnych usług 

Poród w szpitalu państwowym to wydatek ok. 1000 złotych, jeśli uwzględnimy skorzystanie z dodatkowo płatnych udogodnień. Gdy rodzice decydują się na skorzystanie z usług placówek prywatnych, cena może wzrosnąć nawet pięciokrotnie. 

Przyszli rodzice nierzadko decydują się na skorzystanie z usług dodatkowych. Często chcą, aby kobieta była w jednoosobowej sali porodowej czy np. miała zapewnioną opiekę wybranej położnej oraz ciążę prowadzoną przez wybranego lekarza, a za to trzeba zapłacić. Podanie znieczulenia zewnątrzoponowego też wiąże się z dodatkową opłatą.

Z raportu "Ile kosztuje dziecko" wynika, że ponad połowa młodych polskich rodziców decyduje się na dodatkowo płatne usługi oferowane przez szpitale państwowe. Średni koszt samego porodu dla tych, którzy wybierają taką opcję "premium", wynosi blisko 1000 zł.

Jakie są średnie krajowe koszta związane z porodem?

Ceny usług dodatkowych różnią się w zależności od miasta oraz szpitala, w którym odbywa się poród. W szpitalu św. Zofii w Warszawie już sam koszt indywidualnej opieki okołoporodowej położnej to 2000 zł. W tym miejscu za dodatkową opłatą można liczyć także na obsługę prowadzoną w języku obcym. Jeśli kobieta w ciąży nie mówi po polsku, a chce z takiej usługi skorzystać, musi zapłacić 2500 zł.

Znieczulenie zewnątrzoponowe to koszt średnio 500-700 zł, a za pobyt w jednoosobowej sali płaci się około 300-600 zł, w zależności od szpitala. Duża grupa Polaków twierdzi jednak, że poród nic ich nie kosztował. Takiej odpowiedzi udzieliło 44 proc. ankietowanych w badaniu platformy MAM.

Dla niektórych sama ciąża to koszt 5000 złotych

Ankietowani podczas badania na potrzeby raportu "Ile kosztuje dziecko w Polsce?" przyznali, że średnio sam okres ciąży kosztował ich około 2100 zł. 25 proc. badanych stwierdziło, że wydatki, które mieli w tym czasie, były zdecydowanie wyższe i sięgały aż 5000 złotych. Wydali te pieniądze głównie na badania lekarskie, zakup suplementów diety, witamin oraz specjalnej żywności i ubrań ciążowych. 

Poród wymaga wcześniejszego przygotowania. Ginekolog tłumaczy:

Zobacz wideo
Więcej o: