Kapturki do karmienia - wady i zalety
Kapturki do karmienia a wklęsłe brodawki
Wklęsłe brodawki są problemem wielu kobiet. Płaskie bądź też wciągnięte (czyli cofnięte przez tkankę porodową) brodawki potrafią niekiedy bardzo utrudniać przystawienie dziecka do piersi - szczególnie w przypadku, gdy mamy do czynienia z niecierpliwym niemowlakiem. Głodne dziecko zaczyna szukać piersi by chwycić brodawkę, a gdy mija chwila i nie może jej znaleźć zaczyna głośno płakać, denerwować się i odchylać głowę do tyłu. W takim przypadku można spróbować zaradzić temu na kilka sposobów. Po pierwsze, dobrze jest przystawiać dziecko do piersi od razu po obudzeniu, by nie doszło do niego jak bardzo jest głodne. Dzięki temu nie zdąży się jeszcze rozzłościć. Jeśli jednak od razu wpada w płacz, lepiej jest na chwilę przestać karmić i spróbować wyciszyć dziecko przed kontynuowaniem karmienia. Trzeba to czynić powoli, spokojnie - pośpiech nie jest tu potrzebny. W niektórych sytuacjach pomaga także delikatny masaż brodawki, który sprawia, że staje się ona bardziej wystająca.
Warto dodać, że niektóre kobiety mają naturalnie wklęsłe brodawki i nie ma możliwości, by je wyciągnąć, co nie stanowi całkowitej bariery w karmieniu piersią.
Innym sposobem, który pomaga w przypadku wklęsłych brodawek, jest odciągacz pokarmu. Laktatora powinno się w tym przypadku użyć na chwilę przed rozpoczęciem karmienia - wystarczy odciągnąć dosłownie niewielką ilość mleka z zatok mlecznych, co spowoduje że otoczka stanie się bardziej miękka oraz plastyczna. Podczas wkładania maluchowi do buzi otoczki, dobrze jest ją najpierw wziąć między palce, a kciuk i ścisnąć - spowoduje to jej uwypuklenie.
Jeśli jednak nie pomaga spokojne karmienie, ani odciąganie przed karmieniem, można zastosować specjalne kapturki do karmienia. Ich użycie sprawia, że mamy są w stanie karmić piersią i nie zamierzają przestawiać dziecka na karmienie butelką.
Kapturki do karmienia - co to jest i kiedy należy je stosować?
Kapturki do karmienia, nazywane również nakładkami lub nakładkami laktacyjnymi, to specjalne nakładki wykonane z silikonu, które osłaniają brodawki. Mają one pomoc dziecku podczas karmienia, a dokładnie w ssaniu piersi. Mają specyficzny, anatomiczny kształt, dzięki czemu kapturki łatwo dostosowują się do piersi. Nie mają ani smaku, ani zapachu, dlatego dziecko, które ssie mleko, czuje jedynie smak mleka matki, jak w przypadku karmienia bez zastosowania kapturka.
Mimo tego, że dziecko jest karmione za pośrednictwem nakładki, jej konstrukcja sprawia, że niemowlak dotyka noskiem piersi mamy, nie sztucznego silikonu. Dzięki temu dziecko nie jest pozbawione kontaktu ze skórą mamy podczas karmienia.
Kapturki do karmienia wykonane z silikonu sprzedawane są w parach. Trzeba za nie zapłacić od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych – w zależności od firmy, rodzaju silikonu, kształtu kapturków, czy wysokości części, którą niemowlę wkłada do ust. Kapturki są do wielokrotnego użytku i możne je sterylizować we wrzątku, albo przy użyciu sterylizatora do butelek.
Stosowanie kapturków do karmienia zalecane jest w wyjątkowych sytuacjach, a ich używanie ma swoje wady oraz zalety.
Do zalet stosowania kapturków do karmienia należą:
- pomoc w utrzymaniu laktacji - korzyść dla dziecka i poczucie kobiety, że udało jej się osiągnąć laktacyjne cele,
- kontynuowanie karmienia piersią mimo kłopotów - bez ich użycia kobiety przestawiały dziecko na karmienie butelką,
- świetne rozwiązanie dla wcześniaków, którym brakuje siły do ssania piersi. Stosowanie nakładek sprawia, że dziecko nie musi w wkładać aż tyle energii w ssanie - jest ono o wiele łatwiejsze.
- nakładki są fazą przejściową między karmieniem butelką a przestawieniem dziecka na karmienie piersią - dokładnie w tej kolejności. Dotyczy to mam, które z jakiegoś powodu karmiły dziecko butelką, ale chcą wrócić do karmienia piersią.
Kapturki do karmienia - wady
Jeśli chodzi o wady wynikające z używania nakładek laktacyjnych, to są one następujące:
- kłopoty podczas prawidłowego przystawienia niemowlaka do piersi - dziecko ma trudności z uchwyceniem piersi w odpowiedni sposób, na właściwą głębokość;
- trudność z dopasowaniem nakładki o właściwym rozmiarze, która zapewni poprawny kształt i nie spowoduje, że brodawka w środku nie napuchnie;
- jeśli stosuje się kapturki mając poranione brodawki, to zwiększa się ryzyko zakażenia bakteryjnego tych ran. Bakterie zaś mogą wywołać zapalenie piersi, a to z kolei jest przeciwwskazaniem do karmienia naturalnego;
- w czasie używania nakładek laktacyjnych kobieta może mieć problem z laktacją, co jest spowodowane brakiem wystarczającego opróżniania piersi przez dłuższy czas
Karmienie piersią - obalamy mity
-
Minister Czarnek ogłosił powołanie nowej dyscypliny naukowej - biblistyki. "Polska jednym z trzech najważniejszych ośrodków tej nauki"
-
Kiedy koniec roku szkolnego? Tegoroczne wakacje będą krótsze niż dwa lata temu
-
Kiedy dzieci 1-3 wracają do szkoły? Rodzice nie rozumieją, dlaczego tylko przedszkola są otwarte. Minister Czarnek wyjaśnia
-
Zapomnimy o 500 plus? Będzie Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? To aż 1200 zł dla dorosłego, 600 zł dla każdego dziecka
-
Kobieta ma podwójny system rozrodczy. Dowiedziała się o tym podczas porodu
- Brno to miasto w: a) Czechach; b) Szwajcarii; c) Niemczech?
- Kasia Tusk pokazała męża i córkę. Jest także Donald Tusk. "Dziadek roku"
- Robi koce pamiątkowe dla rodziców, którzy stracili dzieci. "Muszą wiedzieć, że nie zostaną zapomniane"
- Brazylia. Rząd prosi kobiety, żeby odłożyły decyzję o ciąży "na nieco lepsze czasy"
- Anna Samusionek zdradza plany zawodowe córki. "Nie jest to łatwa branża, ale widać, że jest w to mocno zaangażowana"