W Poznaniu urodził się noworodek, który ważył niemal sześć kilogramów. Rekord szpitala

W poznańskim szpitalu urodził się chłopiec, który ważył 5,6 kg. "Rekordowy noworodek" przyszedł na świat przez cesarskie cięcie.

Dziecko, które urodziło się w szpitalu im. Franciszka Raszei, mierzyło 65 cm i ważyło 5,6 kg.  O największym noworodku w historii tego szpitala poinformowało Radio Poznań. Rzecznik szpitala Eryk Matuszkiewicz potwierdził nam tę informację. Powiedział:

Masa urodzeniowa chłopca wyniosła 5660 g, przy długości ciała 65 cm. Mama i dziecko czują się dobrze i są już w domu.

Jaka jest prawidłowa masa ciała noworodka 

Noworodki ważą średnio 3-3,5 kg. Dzieci, których waga wynosi ponad 4 kg, zazwyczaj przychodzą na świat przez cesarskie cięcie. Poród naturalny mógłby być niebezpieczny dla kobiety, która ma urodzić dużego noworodka. 

Przyczyną dużej wagi urodzeniowej może być m.in. cukrzyca ciążowa, duży przyrost wagi matki w czasie ciąży czy poród po terminie. Według statystyk chłopcy rodzą się więksi niż dziewczynki.

Światowy rekord wagi dziecka to niemal 10 kilogramów

Według Księgi Rekordów Guinessa najcięższe dziecko przyszło na świat w Seville, w stanie Ohio. W 1879 roku pewna kobieta miała urodzić tam dziecko mierzące aż 71 cm. W rubryce "waga" lekarz odbierający poród wpisał 22 funty. Po przeliczeniu na kilogramy to 9,9 kg. Dziecko niestety było chore i zmarło 11 godzin po porodzie.

Największy noworodek w Polsce ważył po urodzeniu 7 kg 130 g. Chłopiec miał wówczas 66 cm długości. Przyszedł na świat w szpitalu wojskowym w Szczecinie. 

Jaka jest prawidłowa masa ciała dziecka? Siatki centylowe pomagają określić, czy odpowiednio się rozwija 

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.