Urodziła bliźnięta w odstępie prawie trzech miesięcy. Jedno z nich było wcześniakiem

Zazwyczaj bliźnięta razem przychodzą na świat, dlatego to, co się wydarzyło w Kazachstanie, zaskoczyło chyba wszystkich. Kobieta urodziła dzieci w odstępie aż jedenastu tygodni.
Zobacz wideo

Lilia Konowałowa urodziła córeczkę Liję 24 maja, a jej brata bliźniaka Maxima 11 tygodni później - 9 sierpnia. 29-letnia mama czuje się dobrze. Noworodki również. Kazachskie ministerstwo zdrowia poinformowało media o tej zadziwiającej historii. Podobno taki poród bliźniąt zdarza się raz na 50 milionów przypadków ciąż bliźniaczych. 

Lija ważyła po urodzeniu 2,9 kg mniej niż jej brat

Lija urodziła się w 25. tygodniu ciąży. Ważyła 850 gramów. Maxim urodził się 11 tygodni później i ważył 2,9 kg, czyli trzy razy więcej niż jego siostra bliźniaczka. Powodem tego, że bliźnięta nie przyszły razem na świat, była wada macicy Lilii, zwana macicą uterus didelphys, czyli podwójną macicą.

To nie pierwsza taka historia. Podobną opisaliśmy w artykule: Wyszła ze szpitala z noworodkiem. Nie wiedziała, że nadal jest w ciąży. Miesiąc później urodziła bliźniaki. Młoda kobieta niecały miesiąc po urodzeniu dziecka wydała na świat bliźnięta. Okazało się wówczas, że ma dwie macice i w obu z nich w podobnym czasie doszło do zapłodnienia. 

Bliźnięta nie są pierwszymi dziećmi Lilii Konowałowej. Kobieta ma już siedmioletnią córkę, której poród przebiegał bez żadnych komplikacji. Teraz mała Lija wymaga najwięcej opieki medycznej, ale specjaliści twierdzą, że poziom jej rozwoju można już porównać do trzymiesięcznych dzieci. 

Dzięki lekarzom zwyciężyliśmy… To, co zrobili, jest cudem. Moje dzieci ważą teraz około trzech kilogramów i przygotowujemy się do wypisania ze szpitala

- powiedziała Konowałowa lokalnym mediom.

Podwójna macica - co to za przypadłość?

Uterus didelphys (podwójna macica) występuje u około jednego procenta kobiecej populacji. Powstaje na etapie rozwoju płodowego. Gdy u dziewczynek tworzą się narządy rozrodcze, tzw. przewody Mullera, i nie zrastają się tak, jak powinny, powstają dwie macice. W zależności od konkretnego przypadku tego typu nieprawidłowość może prowadzić nawet do problemów z płodnością.

Podwójna macica jest trudna do wykrycia przed ciążą, ponieważ nie daje żadnych objawów ani nie powoduje wcześniej komplikacji. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA