Usłyszała u dentysty, że "ciężarnych nie leczą". Zapytała w social mediach, spadła na nią krytyka

"Chciałam się zapisać do dentysty, rejestratorka mi powiedziała, że ciężarnych nie leczą" - napisała na Twitterze pani Dagmara. Zapytała internautów, co o tym sądzą. Ku jej zaskoczeniu, spotkała się z krytyką.
Zobacz wideo

Pani Dagmara podczas rejestracji usłyszała, że "ciężarnych nie leczą". Postanowiła podzielić się swoim doświadczeniem na lokalnej grupie i zapytać, co o tym sądzą inni i czy ktoś wie, czy faktycznie dentyści nie leczą kobiet w ciąży. Pod wpisem pojawiły się negatywne komentarze. Nazwano kobietę "madką", sugerując, że zachowuje się jak stereotypowa, roszczeniowa matka. Swoją historią pani Dagmara podzieliła się na Twitterze.

W końcu pojawił się i rzeczony dentysta i zdementował, że to błąd rejestratorki. I teraz znowu ja jestem winna, bo powinnam była żądać rozmowy z lekarzem w tej rejestracji, wyjaśnić to, a nie robić im opinię w necie w mojej frustracji

- dodaje pani Dagmara w komentarzu na Twitterze. 

Leczenie stomatologiczne w ciąży 

Leczenie zębów w ciąży nie jest zabronione, wręcz przeciwnie - często konieczne. Należy jednak starać się, by zabiegi dentystyczne były wykonywane w drugim trymestrze. Ma to związek z tym, że w pierwszym trymestrze rozwijają się organy płodu - wtedy lepiej unikać czynników szkodliwych dla dziecka, z kolei w trzecim nie należy zbyt długo leżeć na plecach, ponieważ grozi to przedwczesnym porodem.

Które zabiegi stomatologiczne są bezpieczne w ciąży?

W ciąży nie ma przeciwwskazań do: czyszczenia i wypełniania ubytków, stosowania znieczulenia (z wyłączeniem leków obkurczających naczynia krwionośne i ważne jest, by ilość środka znieczulającego była ograniczona do minimum), badań i zabiegów ortodontycznych, leczenia dozwolonym dla kobiet w ciąży antybiotykiem (gdy zachodzi konieczność leczenia stanu zapalnego) oraz skalingu, tj. usunięcia złogów nazębnych (to ważne, zwłaszcza ze kobiety w ciąży często skarżą się na krwawienie dziąseł).

Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Leczenie zębów w ciąży - które zabiegi są bezpieczne, a które nie? Co warto wiedzieć?

Dlaczego Pani Dagmara została nazwana "madką"?

Od pewnego czasu w Polsce często słyszy się neologizm związany z macierzyństwem. Chodzi o "madkę". Ludzie używają go w kontekście młodej matki, która niedawno urodziła dziecko i z tego powodu wywyższa się oraz jest złośliwa. Życie tak określanej kobiety skupia się na macierzyństwie, co drażni najbliższe otoczenie. Niektórzy ludzie nie potrafią jednak obiektywnie ocenić sytuacji, więc wszystkie kobiety, które spodziewają się dziecka lub już są matkami, "mierzą jednakową miarą" i oceniają negatywnie.

Kolejną tendencją, którą zauważyła pani Dagmara, jest narzucanie matkom konkretnego stylu życia.

Ogólnie obserwuję dużo negatywizmu w stosunku do ciężarnych, matek i dzieci. Słyszę nieraz takie rzeczy, których w życiu by mi przed ciążą ktoś nie powiedział. Komentarze o wyglądzie, o tym, co się należy, co powinnam, co jem i kupuję

- komentuje na Twitterze kobieta

O tym, jak często ludzie zwracają uwagę matkom i oceniają ich zachowania, przeczytasz w naszym artykule "Normalnie Matka Roku 2018". Internauci nie mają litości dla wpatrzonej w telefon matki". Opisaliśmy w nim historię kobiety, która została nagrana podczas zaglądania w telefon w obecności dziecka. Ludzie bez wahania skrytykowali jej postawę, choć nie wiedzieli, jak wyglądała cała sytuacja. Nie znali kontekstu ani powodu, dla którego kobieta użyła komórki. Nie zawahali się jednak przed ocenieniem jej negatywnie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA