Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Kiedy jest to możliwe?

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Choć pytanie to wydaje się banalne, a może i śmieszne, to okazuje się, że jest zasadne. Prawdopodobieństwo zapłodnienia podczas menstruacji, choć jest niewielkie, to jednak istnieje. Jest to możliwe zwłaszcza u kobiet, które mają nieregularne i długie cykle miesiączkowe. Ale to nie wszystko. Co jeszcze warto wziąć pod uwagę zastanawiając się nad tym, czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Można, choć wydaje się to niemożliwe. Panujące przekonanie, że współżycie w czasie menstruacji zabezpiecza przed zapłodnieniem, nie jest prawdziwe. Miesiączka nie jest gwarancją niepłodności. Tym samym każda kobieta, która uprawia seks podczas okresu bez zabezpieczenia, musi się liczyć z możliwością zajścia w ciążę. Kobiety, które nie planują dziecka, muszą pamiętać o antykoncepcji także podczas okresu.

Cykl miesiączkowy - ile trwa i kiedy wypadają dni płodne?

Zobacz wideo

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Cykl miesiączkowy

W cyklu miesięcznym kobiety występują dni płodne i dni niepłodne, a najważniejszym momentem jest owulacja, w trakcie której uwalniana jest gotowa do zapłodnienia komórka jajowa. Owulacja, czyli jajeczkowanie, występuje zwykle na 14 dni przed spodziewaną miesiączką. W tym czasie, podczas seksu bez zabezpieczenia, są największe szanse na zapłodnienie. Warto wiedzieć, że komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia przez około 24 godziny po uwolnieniu. Z kolei plemniki mogą przetrwać kilka dni. Z tego powodu możliwe jest zajście w ciążę tuż przed owulacją, jak i niedługi czas po niej. To tak zwane dni płodne.

Celem cyklu miesiączkowego jest przygotowanie macicy do przyjęcia zarodka. Gdy nie dojdzie do zapłodnienia, złuszczająca się błona śluzowa oraz resztki śluzu z dróg rodnych wydostają się na zewnątrz - przez pochwę, wraz z krwią. Pojawia się menstruacja, zwana też krwawieniem miesiączkowym bądź okresem. U zdrowych kobiet w wieku rozrodczym, które nie są w ciąży, nie karmią dziecka piersią i nie stosują hormonalnych środków antykoncepcyjnych miesiączka pojawia się cyklicznie, mniej więcej co 28 dni. Warto jednak pamiętać, że długość cyklu jest kwestią indywidualną, a i zależy od wielu czynników. To dlatego cykle miesiączkowe mogą być krótsze i dłuższe. Za normę przyjmuje się cykl trwający od 25 do 35 dni. Teoretycznie podczas miesiączki, kiedy kobieta ma dni niepłodne, nie można zajść w ciążę. W praktyce jest to jednak możliwe, zwłaszcza u kobiet, które mają nieregularne i długie cykle miesiączkowe.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu mając nieregularne cykle?

Zajście w ciążę podczas okresu jest najbardziej prawdopodobne u kobiet, które mają nieregularne cykle miesiączkowe.

Cykle menstruacyjne bywają nieregularne nie tylko na początku miesiączkowania, u nastolatek czy wtedy, gdy zbliża się menopauza. Nieregularne cykle menstruacyjne wywołują różne choroby, zmiana diety, silny bądź permanentny stres, podróż lub stosowanie tabletek antykoncepcyjnych. Rzadko zdarza się, że kobieta zawsze ma miesiączkę dokładnie co 28 dni.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu mając regularne cykle?

Choć wydaje się, że najmniejsze szanse na to, by zajść w ciążę podczas okresu mają kobiety, których cykle i miesiączki są regularne, to nie oznacza to, że owulacja nie może wystąpić innego dnia. Cykl owulacyjny może się rozregulować, co może utrudniać wyznaczenie dni płodnych i niepłodnych.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu mając długą miesiączkę?

Jeśli miesiączka jest dłuższa, skraca się pierwsza faza cyklu menstruacyjnego. Oznacza to, że plemniki, które pozostaną po stosunku odbytym podczas okresu mogą przeżyć i dotrwać aż do rozpoczęcia owulacji, co może skutkować zapłodnieniem komórki jajowej. Co więcej u niektórych kobiet owulacja występuje krótko po zakończeniu krwawienia miesięcznego. Warto też pamiętać, że choć czas aktywności plemników wynosi 72 godziny, te mogą przeżyć i zachować zdolność do zapłodnienia nawet 7 dni.

Barbara Grzechocińska, adiunkt Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia: Jeśli kobieta współżyje 3 dnia cyklu (pierwszy dzień krwawienia to pierwszy dzień cyklu), jajeczkowanie ma miejsce 10 dnia cyklu, a plemniki żyją 7 dni, to ciąża jest możliwa.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu? Kiedy jest to najbardziej możliwe?

Najmniejsze szanse na to, by zajść w ciążę podczas okresu mają kobiety o regularnych cyklach miesiączkowych (trwających 28 dni) i miesiączkach trwających do 5 dni. Największe szanse mają kobiety, których cykle miesiączkowe są nieregularne i długie.

W przypadku, gdy kobieta:

  • ma nieregularne cykle,
  • cykle są krótkie, a miesiączki trwają długo,

może zajść w ciążę podczas okresu, choć ryzyko wciąż jest niewielkie. Tym samym należy pamiętać, że miesiączka nie stanowi zabezpieczenia przed ciążą. Osoby, które decydują się na współżycie podczas okresu powinny się zabezpieczać. Zalecaną formą antykoncepcją podczas miesiączki jest prezerwatywa, która chroni nie tylko przed ciążą, ale i potencjalną infekcją.

Więcej o:
Copyright © Agora SA