Ból zęba w ciąży - co robić? Czy można leczyć zęby w ciąży?

Ból zęba w ciąży, który może być wywołany przez ubytki lub zapalenie dziąseł, powinien przyszłą mamę skłonić do wizyty u dentysty. Interwencja stomatologiczna oraz leczenie zębów jest konieczne, ponieważ dyskomfort fatalnie wpływa na samopoczucie, a stan zapalny może być przyczyną powikłań i komplikacji ciąży, nawet przedwczesnego porodu. Co robić, gdy pojawi się ból zęba w ciąży?

Ból zęba w ciąży nie jest sytuacją, którą można zlekceważyć i przetrwać w nadziei, że za chwilę problem zniknie. Dolegliwości w obrębie jamy ustnej nie tylko uprzykrzają życie, ale stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka.

Zobacz wideo

Ból zęba w ciąży - dolegliwości i zagrożenia

Stan zapalny zęba w ciąży wywołuje wiele nieprzyjemnych oraz bolesnych objawów, takich jak: opuchlizna, zaczerwienienie, ból okolicy zęba, głowy i ucha. Towarzyszą mu problemy ze spożywaniem pokarmów, wrażliwość zęba a ciepło i zimno, krwawienie z dziąseł.

Dodatkowo stan zapalny i infekcje bakteryjne zagrażają rozwijającemu się płodowi. Konsekwencje zaniedbań są groźne dla jego zdrowia i życia. Istnieje ryzyko, że infekcja jamy ustnej wraz z krwią przeniesie się do macicy, co może wywołać różne komplikacje. Najgroźniejsze powikłania próchnicy i zapalenia zęba w ciąży to zakażenia wewnątrzmaciczne, komplikacje okołoporodowe oraz przedwczesny poród. Ból zębów w ciąży jest sytuacją groźną, stąd leczenie zębów i dziąseł w ciąży jest koniecznością.

Ból zęba w ciąży - przyczyny

Szalenie ważne jest, aby wszystkie zęby wyleczyć jeszcze przed zajściem w ciążę. Niestety zdarza się, że pomimo starań, z różnych powodów, zdrowe zęby przyszłym mamom mogą sprawiać problemy. Przyczyniają się do tego zmiany zachodzące w jamie ustnej pod wpływem ciąży, które sprzyjają chorobom szkliwa i dziąseł. Dzieje się tak, ponieważ:

  • kwasy żołądkowe rozmiękczają szkliwo, które staje się podatne na działanie bakterii. Zgaga, nudności, wymioty są sprzymierzeńcami sytuacji,
  • w ciąży obniża się pH śliny i zmienia się jej skład, co sprzyja rozwojowi próchnicy i ciążowego zapalenia dziąseł,
  • ciężarne często ulegają zachciankom jedzeniowym i podjadają, także w nocy, co również sprzyja rozwojowi próchnicy,
  • działanie hormonów ciążowych wpływa na stan dziąseł - rozpulchnienia je, przez co wykonywanie podstawowych czynności związanych z higieną i pielęgnacją jamy ustnej bywa utrudnione. Dziąsła są wrażliwe na urazy, a zęby nadwrażliwe. Z czasem pospieszne, niedokładne bądź delikatne mycie zębów, a nawet jego unikanie skutkują nagromadzeniem płytki nazębnej, w kieszonkach przyzębnych zbierają się resztki pokarmowe. To także sprzyja namnażaniu bakterii i rozwojowi próchnicy. Powstaje błędne koło.

Ból zęba w ciąży - co robić? Ciąża a dentysta

Kiedy pojawi się problem, nie warto zwlekać z wizytą u dentysty. Domowe sposoby na ból zęba w ciąży czy leki przeciwbólowe dozwolone dla ciężarnych nie są skuteczne, dlatego mogą jedynie stanowić formę terapii pomocniczej. Poza tym nie są w stanie zlikwidować przyczyny problemu.

Dentysta w ciąży może usunąć przyczynę bólu zęba poprzez:

  • uzupełnianie ubytków,
  • oczyszczanie ubytków,
  • usuwanie zęba.

A co z kwestią "znieczulenie miejscowe a ciąża"? Okazuje się, że leczenie zębów w ciąży ze znieczuleniem jest możliwe i bezpieczne. Właściwie dobrany i podany lek nie jest szkodliwy dla dziecka. Znieczulenie zęba w ciąży jest miejscowe, nie zawiera preparatów obkurczających naczynia krwionośne. Bardzo ważne jest, by stomatologa poinformować o ciąży, by mógł wybrać odpowiednie znieczulenie.

Lekarz może również zdecydować o podaniu dozwolonego w ciąży antybiotyku z grupy penicylin lub ich pochodnych. Możliwe jest również wyrwanie zęba w ciąży, ale nie jest zalecane w pierwszym trymestrze. Takie rozwiązanie to ostateczność. Przeprowadza się je, kiedy leczenie ubytków nie jest możliwe lub nie przynosi pożądanych skutków.

Największym problemem w ciąży jest kanałowe leczenie zęba, które wymaga wykonania zdjęcie RTG, co w ciąży nie jest wskazane. Wówczas należy zachować wszelkie środki ostrożności, między innymi ochronić brzuch specjalnym fartuchem. Jeżeli u przyszłej mamy ząb wymaga leczenia kanałowego, trzeba to zrobić, ponieważ choroba miazgi wymaga natychmiastowej reakcji i przeprowadzenia leczenia endodontycznego. Zaniedbany ząb jest jak tykająca bomba - grozi przeniesieniem się stanu zapalnego na tkanki otaczające ząb, a następnie na cały organizm, co jest niebezpieczne i dla kobiety, i dla jej dziecka.

Uznaje się, że najbezpieczniejszy okres na leczenie zębów to drugi trymestr ciąży, jednak interweniować należy zawsze, kiedy to konieczne.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.