Ćwiczenia po porodzie - kiedy można zacząć je wykonywać? [PORADY+WIDEO]

Ćwiczenia po porodzie to temat, który interesuje wiele mam. Kiedy możemy zacząć je wykonywać? Czy ćwiczenia w czasie połogu są wskazane? Podpowiadamy.

Ćwiczenia po porodzie - spis treści:

 1. Ćwiczenia po porodzie - powszechne wątpliwości
 2. Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie?
 3. Ćwiczenia po cesarce - kiedy są dozwolone?
 4. Ćwiczenia w połogu - kontrowersyjna kwestia
 5. Ćwiczenia na brzuch po ciąży

Ćwiczenia po porodzie - powszechne wątpliwości

Wiele kobiet zastanawia się, czy zaraz po porodzie wykonywanie jakichkolwiek ćwiczeń jest wskazane. Mimo że jak najszybciej chcemy wrócić do formy, nie powinnyśmy się z tym nadmiernie spieszyć. W tym okresie mięśnie są jeszcze bardzo rozciągnięte. Poza tym ważne jest skontrolowanie, czy w okresie ciąży nie oddzieliła się para pionowych mięśni brzucha.

Jednak to, od kiedy możemy rozpocząć ćwiczenia po porodzie zależy od wielu czynników. Wśród najważniejszych wymienia się zazwyczaj:

 • typ porodu: naturalny czy cesarskie cięcie;
 • przebieg porodu;
 • to, czy kobieta ćwiczyła przed ciążą i w czasie ciąży;
 • szybkość gojenia się ran poporodowych;
 • samopoczucie matki.

Jak zrzucić brzuch po ciąży? Więcej na ten temat dowiesz się z filmu poniżej:

Zobacz wideo

Kiedy można zacząć ćwiczyć po porodzie?

Kiedy można ćwiczyć po urodzeniu dziecka? To jedno z najczęstszych pytań, które zadają kobiety pragnące szybko wrócić do formy sprzed ciąży. Zazwyczaj radzi się, by odczekać sześć tygodni od urodzenia dziecka. Wcześniej organizm kobiety jest jeszcze z reguły wyczerpany porodem. Z tej przyczyny przedwczesne rozpoczęcie wykonywania ćwiczeń może skutkować komplikacjami poporodowymi, takimi jak na przykład krwawienie. Dlatego tuż po porodzie intensywne ćwiczenia lepiej jest zastąpić spokojnymi spacerami na świeżym powietrzu.

Nie możemy jednak zapominać także o tym, że jest to kwestia bardzo indywidualna. Niektóre kobiety, które ćwiczyły jeszcze przed ciążą i rodziły bez komplikacji, wracają do sportów przed upływem sześciu tygodni. Nie w każdym przypadku jest to jednak bezpieczne. Dlatego radzimy, by decyzję o bardzo wczesnym powrocie do wykonywania ćwiczeń konsultować z lekarzem.

Warto wspomnieć, że wspomniane sześć tygodni dla niektórych świeżych mam to zdecydowanie za wcześnie. Zwłaszcza gdy w trakcie porodu miały miejsce komplikacje.

Ćwiczenia na pośladki - jak wybrać najlepsze? Więcej informacji na ten temat znajdziesz TUTAJ >>

Ćwiczenia po cesarce - kiedy są dozwolone?

Kolejnym przypadkiem, kiedy zazwyczaj z wykonywaniem ćwiczeń musimy poczekać nieco dłużej niż sześć tygodni, jest poród przez cesarskie cięcie. W takiej sytuacji kobieta, która chce wrócić do aktywności fizycznej, musi koniecznie skonsultować się z lekarzem. Po zbadaniu rany po cesarce specjalista oceni, czy jest to bezpieczny moment na rozpoczęcie ćwiczeń.

Zazwyczaj kobietom, które przeszły cesarskie cięcie, powrót do aktywności fizycznej zalecany jest dopiero po dwunastu tygodniach od porodu. Jest to jednak kwestia bardzo indywidualna. Dlatego, gdy jesteśmy w takiej sytuacji, najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.

Ćwiczenia w połogu - kontrowersyjna kwestia

Połóg to okres tuż po porodzie, kiedy to organizm kobiety zaczyna wracać stopniowo do stanu sprzed ciąży. Z reguły przyjmuje się, że trwa on około sześciu tygodni. Jest to więc ten czas, w którym większości mam zaleca się wstrzymanie się od wykonywania ćwiczeń. Niestety w ostatnich latach wiele kobiet ulega modzie, którą promują znane matki chwalące się powrotem do formy sprzed ciąży zaraz po porodzie. Do tego typu rewelacji warto jednak zachować zdrowy dystans.

Ćwiczenia na brzuch po ciąży - porady

Brzuch po ciąży to ta partia ciała, z której wiele mam jest najbardziej niezadowolonych. Jak poprawić jego wygląd? Oczekiwane rezultaty przyniesie zdrowa dieta i regularne wykonywanie ćwiczeń, które koncentrują się na tej części ciała. Doskonałe zestawy ĆWICZEŃ NA BRZUCH PO CIĄŻY znajdziesz TUTAJ >>

Taką aktywność fizyczną warto wesprzeć także codziennymi spacerami na świeżym powietrzu. Oprócz tego warto pamiętać o podstawowych zasadach zdrowego odżywiania. Warto postarać się:

 • ostatni posiłek jeść dwie godziny przed snem;
 • unikać słodyczy;
 • jeść częściej, ale mniej. Najlepiej jest spożywać pięć niezbyt dużych posiłków w ciągu dnia;
 • wprowadzić do jadłospisu jak najwięcej produktów bogatych w błonnik, które poprawią pracę naszego układu trawiennego.

Jak zrzucić brzuch po ciąży? Garść porad dla mam. Więcej na ten temat przeczytasz TUTAJ >>

Zobacz także:

Więcej o: