Koszula do karmienia - jaki model będzie dla nas najlepszy?

Koszula do karmienia musi być przede wszystkim wygodna. Jednak to nie jedyna cecha, którą powinno posiadać tego typu ubranie. Na co jeszcze musimy zwracać uwagę w trakcie wyboru koszuli do karmienia? Podpowiadamy.

Koszula do karmienia - spis treści:

 1. Koszula do karmienia - czy to konieczny zakup?
 2. Koszula do karmienia - dlaczego będzie potrzebna?
 3. Typy koszul do karmienia 
 4. Koszula do karmienia - jaką wybrać?
 5. Koszula do karmienia piersią - najbardziej uniwersalny model

Koszula do karmienia - czy to konieczny zakup?

Koszula do karmienia to strój, bez którego wiele mam nie wyobraża sobie codziennego funkcjonowania. Zapewnia ono komfort w czasie karmienia, o który trudno w przypadku noszenia innego typu ubrań. Oczywiście możemy używać zwykłych koszul. Jednak zwłaszcza w pierwszych dniach po porodzie nie zapewnią nam one aż takiej wygody. Co ważne, koszula do karmienia nie musi być wcale droga. Ich wybór obecnie jest na tyle duży, że każdy znajdzie coś na własną kieszeń. 

Koszula do karmienia - dlaczego będzie potrzebna?

Czy warto zaopatrzyć się w koszulę do karmienia? Oto kilka sytuacji, w których może okazać się ona bardzo przydatna:

 • Jeśli kobieta przeszła cesarskie cięcie, taka koszula będzie znacznie lepsza niż piżama, której spodnie mogą uciskać ranę na brzuchu.
 • Zwykła piżama także w przypadku kobiet, które rodziły naturalnie, nie jest wskazana. To dlatego, że taki strój blokuje dostęp powietrza do krocza.

Nie możemy zapominać także o wygodzie. W przypadku zwykłych koszul musimy podwijać je do góry i przytrzymywać własną dłonią. Dzięki koszuli do karmienia nie musimy tego robić, co zapewnia lepszy kontakt wzrokowy i fizyczny między mamą i dzieckiem.

Typy koszul do karmienia

Jakie są dostępne obecnie typy koszul do karmienia? W sklepach znajdziemy m.in.:

 • Koszule z odpinanymi ramiączkami;
 • Koszule zapinane na guziki, które posiadają rozcięcie pod szyją;
 • Koszula z rozcięciem na wysokości piersi;
 • Koszula do karmienia z kopertowym dekoltem.

Koszula do karmienia - jaką wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele typów koszul do karmienia. Jak wybrać model najlepszych dla nas? Jedną z najważniejszych kwestii jest wielkość biustu. W przypadku pań, które mają duże piersi, dobrze sprawdzą się inne modele niż u kobiet z małym biustem. Przykładowo, koszula do karmienia z kopertowym dekoltem to model, który część kobiet bardzo lubi, a część uznaje go za skrajnie niewygodny. Sprawdza się on zwłaszcza u pań z małym biustem, którym łatwiej jest wyjąć pierś w całości. Z kolei panie z dużymi piersiami mogą mieć z tym problem. 

W ostatnim czasie dużą popularnością wśród mam cieszą się koszule do karmienia z odpinanymi ramiączkami. Zwykle odpina się je jedną ręką. Jest to model dobry dla każdej wielkości biustu. Poza tym idealnie nadaje się na lato, gdy nasze ciało bardziej się poci.

Warto wspomnieć także o modelu, który uchodzi za jeden z najmniej wygodnych. To koszula z rozcięciem na wysokości piersi. Rozcięcia znajdują się tu na zewnętrznych stronach obu piersi, które zakryte są zakładkami. Jeśli kobieta chce nakarmić dziecko, musi wyjąć pierś przez któreś z rozcięć. Mimo że takie rozwiązanie wydaje się bardzo wygodne, w praktyce przysparza ono wiele trudności. Jedną z najczęstszych bolączek kobiet, które zdecydowały się na taki model, jest to, że rozcięcia często się rozchylają. Przez to piersi wychodzą na wierzch. Na takie koszule powinny uważać także panie z dużym biustem. Zdarza się, że rozcięcia są zbyt wąskie, by wyjąć z nich pierś do karmienia.

Koszula do karmienia piersią - najbardziej uniwersalny model

Za najbardziej uniwersalny model uznawana jest koszula z rozcięciem pod szyją, zapinana na guziki. Sprawdzi się zarówno w przypadku pań z dużymi piersiami, jak i małymi. Musimy jednak sprawdzić w trakcie zakupu, czy rozcięcie jest odpowiednio długie (powinno ono sięgać dolnych partii biustu).

Jedyną niedogodnością związaną z tym modelem jest zapinanie guzików, które bywa czasochłonne. Jeśli bardzo nam to przeszkadza, możemy poszukać tego typu koszul zapinanych na napy.

Koszula do karmienia - o tym pamiętaj:

 • W przypadku zwykłych koszul musimy podwijać je do góry i przytrzymywać własną dłonią. Dzięki koszuli do karmienia nie musimy tego robić, co zapewnia lepszy kontakt wzrokowy i fizyczny między mamą i dzieckiem.
 • Za najbardziej uniwersalny model uznawana jest koszula z rozcięciem pod szyją, zapinana na guziki. Sprawdzi się zarówno w przypadku pań z dużymi piersiami, jak i małymi.
 • W ostatnim czasie dużą popularnością wśród mam cieszą się koszule do karmienia z odpinanymi ramiączkami. Zwykle odpina się je jedną ręką. Jest to model dobry dla każdej wielkości biustu.

Zobacz także:

Więcej o: