Jak rośnie brzuch w ciąży? Kiedy widać brzuch?

Jak rośnie brzuch w ciąży? To kwestia indywidualna. To, w którym miesiącu widać brzuch, jak szybko i bardzo rośnie i jaki będzie na finiszu ciąży, zależy od wielu czynników. Kiedy brzuch w ciąży zaczyna być widoczny?

Jak rośnie brzuch w ciąży? W którym miesiącu widać brzuch? Jak duży urośnie i jaki będzie miał kształt? Te pytania z pewnością zadaje sobie każda mama. Niestety okazuje się, że nie istnieje na nie jedna uniwersalna i satysfakcjonująca odpowiedź. Wszystko bowiem w tej kwestii zależy od kilku czynników.

Zobacz wideo

Jak rośnie brzuch w ciąży? Kiedy widać brzuch?

To, jak rośnie brzuch w ciąży i kiedy zaczyna być widoczny, zależy od :

  • budowy ciała kobiety. U kobiet szczupłych i niskich ciąża staje się widoczna wcześniej niż u kobiet o bardziej masywnej budowie i pań wysokich (powiększająca się macica ma więcej miejsca). Brzuszki pań, które mają silne mięśnie trzymające powiększającą się macicę, wydają się mniejsze. Nie bez znaczenia są również wady postawy.
  • położenia macicy, który wpływa na kształt brzucha. Jeśli ta jest cofnięta, brzuch uwypukli się później.
  • tempa przybierania na wadze. Przyszłe mamy przybierają na wadze w różnym tempie. Czasem, u kobiet, które tyją szybko, brzuszek zarówno staje się widoczny, jak i rośnie szybciej. Takie wrażenie dają dodatkowe kilogramy, a nie rosnąca macica i dziecko. Kobieta o prawidłowej wadze ciała powinna zwiększyć masę ciała o 11-16 kilogramów: I trymestr ciąży - ok. 1-2 kg, II trymestr ciąży  - około 6 kg, III trymestr ciąży - około 5 kg.
  • liczby przebytych ciąż. Panie, które są w ciąży po raz pierwszy, zwykle dostrzegają powiększony brzuszek później niż kobiety, które już w ciąży były. Ma to związek z  tym, że mięśnie macicy są nieco rozluźnione przez poprzednie ciąże.
  • wielkości dziecka i ilości wód płodowych, a także od tego, jak ułożony jest płód w macicy. O wielkości dziecka decydują cechy dziedziczne, sposób odżywiania mamy, a i prowadzony przez nią tryb życia. Brzuch rośnie, ponieważ jest wypychany przez powiększająca się i coraz cięższą macica. Dodatkowo w ciążach mnogich brzuszek u kobiet widać szybciej, a i jest on większy. To zrozumiałe - macica zwiększa się bardziej niż w ciąży pojedynczej.

Zastanawiając się, jak rośnie brzuch w ciąży, trzeba mieć na uwadze nie tylko to, w którym miesiącu zaczyna być widoczny, ale i fakt, że różne może być tempo jego wzrostu. Wszystko w tej kwestii jest cechą indywidualną, nie ma w tym zakresie żadnej reguły.

Jak rośnie brzuch w ciąży - I trymestr

Pierwszy trymestr ciąży obejmuje trzy początkowe miesiące. Trwa do 13 tygodnia ciąży. W tym czasie, chociaż przyszłej mamie dokuczają mdłości i nudności, poza nią i wtajemniczonymi bliskimi osobami nikt nie wie, że jest w ciąży. Choć tak dużo się dzieje - przemieszczają się narządy wewnętrzne, by zrobić miejsce dla powiększającej się macicy - brzuszka wciąż nie widać. Jedynym objawem ciąży są powiększone piersi. Może też pojawić się wrażenie wzrostu wagi, co ma związek z tym, że organizm już w pierwszych tygodniach ciąży zatrzymuje wodę. Obwód brzucha może nieznacznie się powiększyć także dlatego, że rozpulchnia się macica. Lekkie wybrzuszenie pojawia się dopiero pod koniec 3. miesiąca ciąży. Jak rośnie brzuch w ciąży? Początkowo brzuszek zaokrągla się nisko, nad spojeniem łonowym, czyli w miejscu, gdzie znajduje się dziecko.

Jak rośnie brzuch w ciąży - II trymestr

Drugi trymestr ciąży obejmuje okres od 4 do 6 miesiąca ciąży, trwa od 14 do 27 tygodnia ciąży. Przyjmuje się, że brzuch kobiety w ciąży zaczyna być widoczny w okolicy czwartego miesiąca ciąży, to jest pomiędzy 14 a 17 tygodniem. Dzieje się tak z powodu rozszerzania się macicy.

Jak rośnie brzuch w ciąży, w drugim trymestrze? Bardzo różnie. Może się zdarzyć, że pierwsze widoczne oznaki ciąży w postaci rosnącego brzucha pojawiają się już w okolicy 12 tygodnia, choć mogą być dostrzegalne także dopiero po 24 tygodniu ciąży. Tak czy inaczej drugi trymestr ciąży to czas pierwszych zakupów ciążowych ubrań. Z racji rosnącego brzucha pojawiają się bowiem problemy z noszeniem spodni, spódnic czy dopasowanych sukienek.

Jak rośnie brzuch w ciąży - III trymestr

Trzeci, ostatni trymestr ciąży, obejmuje okres od 7 do 9 miesiąca ciąży. Trwa od 28 do 40 tygodnia ciąży. W tym okresie brzuch powiększa się najszybciej, a i jest największy. Najbardziej intensywny wzrost następuje do 30 tygodnia ciąży. Wówczas dziecko bardzo dynamicznie rośnie i się rozwija. Na początku trzeciego trymestru maluszki wazą zwykle około kilograma i mierzą około 25 cm. W ciągu kolejnych tygodni potrajają swą wagę i podwajają długość. Jeśli dodać do tego ponad litr płynu owodniowego… Nic dziwnego, że na finiszu ciąży kobiecy brzuch osiąga naprawdę imponujące rozmiary. Jego obwód w ostatnim miesiącu ciąży może wynosić nawet ponad 100 cm. Odpowiedź na pytanie Jak rośnie brzuch w ciąży w trzecim trymestrze jest prosta: szybko!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.