Linea negra - czym jest? Czy zniknie po porodzie?

Linea negra pojawia się u wielu kobiet w ciąży, choć nie jest to regułą. Kresa czarna, bo o niej mowa, zastępuje w ciąży fizjologiczną kresę białą. Dzieje się tak w wyniku odkładania się w tym miejscu zwiększonej ilości barwnika - melaniny. Linea negra, czyli ciemna linia, ciągnąca się od pępka po spojenie łonowe, znika zwykle po kilkunastu tygodniach od porodu. Co warto o niej wiedzieć?

Linea negra, czyli kresa czarna, kresa ciemna lub czarna linia, powstaje poprzez zaciemnienie kresy białej. Pojawia się wskutek zmian hormonalnych. Ściślej mówiąc przyczyną jej powstania jest zwiększone wytwarzanie melaniny. To rezultat działania estrogenów i progesteronu oraz wzmożonego wydzielania melanotropiny przez przysadkę mózgową, która zwiększa wydzielanie melaniny - barwnika odpowiadającego za pigmentację organizmu.

Zobacz wideo

Jak wygląda linea negra?

Linea negra to przebarwienie na skórze, ściślej mówiąc jest to kreska przechodząca wzdłuż brzucha - od pępka (od wyrostka mieczykowatego mostka) do spojenia łonowego. Pojawia się w miejscu, gdzie przed ciążą widoczna jest linia biała (linea alba), będąca splotem włókien kolagenowych mięśni (skośnych i poprzecznych) brzucha. Ma ją każdy człowiek, choć najczęściej pozostaje niewidoczna.

Linea negra to nic innego jak naturalna zmiana koloru kresy białej. Charakterystyczna kreska ciemnieje wraz z rozwojem ciąży, stając się coraz bardziej wyraźną. Dzieje się tak pod wpływem pigmentacji - biała kreska na brzuchu w ciąży ciemnieje, przyjmując jasno- lub ciemnobrązowy kolor.

Kiedy i czy zawsze pojawia się linea negra?

Choć linea negra staje się widoczna zwykle w drugim trymestrze, najczęściej zauważana jest dopiero w połowie trzeciego trymestru, kiedy brzuch jest już pokaźnych rozmiarów. Linea negra szczególnie widoczna jest w 8. oraz 9. miesiącu ciąży. Przyczyną jest rozciągnięcie powłok brzusznych.

Ściemnienie kresy białej pojawia się u większości ciężarnych w zaawansowanej ciąży, choć należy powiedzieć, że nie zdobi ona ciążowego brzucha każdej kobiety. Wynika to z indywidualnych uwarunkowań organizmu każdej ciężarnej. Niektóre przyszłe mamy mają jedynie delikatną kreskę na brzuchu, u innych jest ona ciemnobrązowa i bardzo rzuca się w oczy. To sprawa indywidualna. Wiele zależy od karnacji, a i podatności skóry na przebarwienia. Nie bez znaczenia jest działanie promieni UV, które nasila wzrost melaniny. To dlatego - między innymi - kobiety w ciąży powinny unikać opalania, a jeśli korzystają z kąpieli słonecznych, powinny pamiętać o ochronie skóry. Ponieważ promienie słońca mogą być niebezpieczne, konieczne jest stosowanie kremów z optymalnie dobranymi filtrami UV, unikanie słońca w godzinach okołopołudniowych, a także skrywanie się w cieniu. Nie wolno zapomnieć o ochronie głowy oraz oczu.

Linea negra jest bardziej widoczna u brunetek, kobiet o ciemnej karnacji, u kobiet, które mają skłonność do powstawania przebarwień i tych, które często się opalają. Czarna kresa jest najmniej widoczna u blondynek o jasnej cerze, które unikają promieni słońca. U nich linea alba tylko lekko zmieni kolor.

Linea negra - czy to powód do zmartwień?

Przebarwienia na skórze w ciąży - tak na brzuchu, jak i na twarzy - pojawiają się u wielu mam, nie są jednak powodem do niepokoju. Dobra wiadomość jest taka, że kiedy po ciąży ustabilizuje się gospodarka hormonalna, a organizm wrócić do formy sprzed ciąży, przebarwienia, w tym linea negra, najpewniej znikną.

Linea negra pojawia się na skutek procesów, które odpowiadają za:

  • ciemnienie brodawek i otoczek sutkowych w ciąży,
  • zaciemnienie okolic narządów rodnych: warg sromowych i krocza,
  • bardziej wyrazistą barwę znamion,
  • pojawianie się dodatkowych przebarwień,
  • bardziej widoczne blizny i bliznowce,
  • zwiększoną ilość piegów,
  • pojawienie się tzw. ostudy, czyli brunatnych, ograniczonych przebarwień na twarzy (policzki, czoło, okolice oczu i nosa) i dłoniach.

Czy i kiedy znika linea negra?

Dobra wiadomość jest taka, że kresa ciemna znika w ciągu kilku miesięcy po porodzie, choć jej blednięcie może trwać długo, nawet 12 miesięcy. Jej stonowania czy zniknięcia nie da się przyspieszyć. Kiedy to się dokładnie stanie - nie wiadomo, ponieważ linea negra znika tak, jak się pojawia - samoistnie. Jej wyblaknięcie jest znakiem, że organizm wrócił do równowagi po ciąży, a gospodarka hormonalna uregulowała się. Kiedy to się jednak stanie i w jakim tempie, decydują cechy indywidualne. U każdej kobiety zmiany dokonują się w różnym czasie i rożnym tempie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA