Paznokcie do porodu - czy mogą być pomalowane?

Paznokcie do porodu - czy mogą być pomalowane czy też nie? To pytanie bardzo często zadają mamy przygotowujące się do tego wielkiego dnia, które także na trakcie porodowym chcą się czuć pięknie i kobieco. Kwestia jest sporna, a zdania lekarzy podzielone. Dlaczego? Jakie znaczenie mają paznokcie do porodu? Czy mogą być pomalowane?

Paznokcie do porodu to z pozoru banalny temat. Wydaje się, że nie warto sobie nawet tym zawracać głowy. Kobiety lubią czasem mieć płytkę naturalną, a czasem hybrydową lub tipsy, niekiedy pragną nosić na paznokciach ognistą czerwień, a innym razem pastelowy róż. Jakie to ma znaczenie? Ważne przecież, by paznokcie były zadbane, do porodu niespecjalnie długie, a i by poprawiały samopoczucie i nastrój. Ale to nie do końca prawda. Paznokcie do porodu to nie tylko kwestia estetyki i samopoczucia rodzącej.

Zobacz wideo

Paznokcie do porodu - dlaczego to ważna kwestia?

Prawda jest taka, że to, czy paznokcie do porodu będą pokryte kolorem, czy też nie, w pewnych okolicznościach ma znaczenie. Pomalowane paznokcie, podczas prawidłowo przebiegającego porodu siłami natury nie są kłopotliwe, nie wywołują kontrowersji. Sytuacja zmienia się, gdy zachodzi potrzeba, by podczas akcji porodowej ocenić stan rodzącej. W pewnych sytuacjach pomalowane paznokcie do porodu mogą w tym przeszkadzać.

Kiedyś oceny stanu rodzącej dokonywał lekarz na podstawie koloru płytek paznokci. Ich zasinienie wskazuje bowiem na słabe krążenie krwi. Krótko mówiąc wygląd płytki paznokcia może świadczyć o zaburzeniach w pracy organizmu rodzącej kobiety. Dziś, by ocenić stan pacjentki, nakłada się na jej palec nakładkę pulsoksymetru.

Pulsoksymetr - co to takiego?

Pulsoksymetr jest urządzeniem elektronicznym, które w sposób nieinwazyjny mierzy puls oraz saturację, czyli natlenienie krwi w organizmie. Działa na zasadzie pomiaru pochłaniania przez czerwone krwinki w naczyniach włosowatych promieniowania o dwóch różnych długościach fali: czerwonego i podczerwonego. Na podstawie pomiaru oblicza się stopień nasycenia hemoglobiny tlenem (na podstawie długości fal światła ocenia kolor krwi). Aby pomiar uznano za miarodajny, nie będący zafałszowany kolorem lakieru, zaleca się, aby ciężarne do porodu miały paznokcie niepomalowane. Dlaczego? Okazuje się, że pulsoksymetr różnie reaguje, w zależności od koloru lakieru - jedne mogą być odczytywane lepiej, a inne gorzej, z kolei hybrydy nie pozwalają na żaden odczyt. To dlatego, aby uniknąć nieporozumień i niejasności w tym temacie, lekarze wolą kwestię paznokci do porodu uogólnić i - nie wchodząc w szczegóły - zabronić malowania ich w ogóle. W tym świetle nakaz zmywania lakieru z paznokci przed porodem, choć może wydawać się bezzasadny, ma sens.

Paznokcie do porodu - poród siłami natury a cesarskie cięcie

Badanie wykonywane pulsoksymetrem nie zawsze jest konieczne. Nie wykonuje się go przy porodzie siłami natury i bez znieczulenia. Wykorzystuje się je zaś podczas porodu, który przebiega po podaniu znieczulenia oraz w czasie cesarskiego cięcia.

Trzeba przy tym pamiętać, że nawet jeśli ciąża przebiegała bez zakłóceń, a poród przebiega sprawnie i bez komplikacji, sytuacja w każdej chwili może się zmienić - przecież bardzo często się zdarza, że decyzja o podaniu znieczulenia czy przeprowadzeniu cesarskiego cięcia zapada nagle (a nie jest to dobry moment na szukanie zmywacza do paznokci. Poza tym należy pamiętać, że lakier hybrydowy nie jest łatwy do zdjęcia, zwłaszcza w stresującej sytuacji, w niesprzyjających okolicznościach). Stąd wydaje się, że malowanie paznokci do porodu nie jest dobrym pomysłem (lepiej też zrezygnować z nakładania na paznokcie lakieru bezbarwnego, by nie załamywało się na nim światło).

Zdarza się jednak, że niektórzy lekarze na pomalowane paznokcie do porodu przymykają oko, stojąc na stanowisku, że można przecież ocenić stan pacjentki za pomocą innych technik i urządzeń medycznych. Dla nich pomalowane paznokcie nie są żadną przeszkodą podczas porodu.

Pomalowane paznokcie do porodu - tak czy nie?

Jak więc rozwiązać tę kwestię? Czy paznokcie do porodu mogą być pokryte kolorem, czy też nie? Jeśli dla przyszłej mamy to taka ważna kwestia, najlepiej zadzwonić bądź udać się do szpitala przed porodem i zapytać, jakie jest stanowisko pracujących tam lekarzy. Zdecydowanie warto wówczas się do niego dostosować, by uniknąć niezręcznych i kłopotliwych sytuacji oraz poszukiwań zmywacza do paznokci na trakcie porodowym.

Więcej o: