Dokumenty do porodu - jakie zabrać ze sobą do szpitala?
Dokumenty do porodu to nie tylko dowód osobisty ciężarnej czy numer NIP jej pracodawcy. Formalności związane z przyjęciem rodzącej kobiety do szpitala wymagają okazania wielu innych dokumentów, w tym badań. Wymagane są one zarówno podczas porodu naturalnego, jak i planowanego cesarskiego cięcia.
Dokumenty do porodu to:
- dowód tożsamości, dowód osobisty lub paszport,
- numery identyfikacji podatkowej NIP: własny oraz pracodawcy. Są potrzebne do wystawienia zwolnienia lub zaświadczenia lekarskiego, które trzeba przedstawić pracodawcy, aby otrzymać urlop macierzyński,
- dowód ubezpieczenia w NFZ (legitymacja ubezpieczeniowa lub zaświadczenie z zakładu pracy). Fakt ubezpieczenia można potwierdzić, znając numer PESEL, poprzez elektroniczny system eWUŚ. Osoba ubezpieczona może również napisać oświadczenie o prawie do świadczeń, które musi zawierać: imię i nazwisko, adres, podstawę prawną do świadczeń (na przykład umowa o pracę).
Ciężarne, które nie są ubezpieczone, ale posiadają obywatelstwo polskie i zamieszkują terytorium Rzeczypospolitej Polskiej również mają prawo do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach kreślonych w Ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. (Dz. U. nr 210 z 2004 r, poz. 2135 z późniejszymi zmianami).
Warto, aby mąż, partner lub inna bliska osoba, okazała w rejestracji również swój dowód tożsamości, dzięki temu zostanie upoważniona do zasięgania informacji o stanie zdrowia rodzącej, a także do odbioru wyników badań. Można też podać niezbędne dane wybranej osoby, takie jak: imię, nazwisko, PESEL, datę urodzenia, adres zameldowania lub adres zamieszkania.
Do porodu fizjologicznego nie jest potrzebne skierowanie. Wymaga się go wyłącznie w przypadku planowego cesarskiego cięcia.
Dokumenty do porodu - wyniki badań
Wyniki badań to bardzo ważne dokumenty do porodu, ponieważ zbierane w przeciągu całej ciąży stają się dodatkowym źródłem wiedzy dla personelu medycznego. Jest to:
- karta przebiegu ciąży wraz z wynikami badań wykonanych w ciąży,
- opracowany z lekarzem prowadzącym plan porodu, w którym są wymienione najważniejsze oczekiwania dotyczące jego przebiegu. Plan porodu powinien zostać dołączony do dokumentacji szpitalnej zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 20 września 2012 r.,
- grupa krwi i czynnik Rh (oryginał - wynik opatrzony pieczęcią laboratorium i imienną osoby wykonującej badanie),
- przy ujemnym Rh (Rh-) - badanie na obecność przeciwciał anty Rh,
- ostatnia morfologia i badanie moczu,
- wynik ostatniego USG
- odczyn WR - badanie w kierunku kiły (robione dwukrotne: na początku i pod koniec ciąży),
- zrobione po 32. tygodniu antygen HBS - badanie krwi na nosicielstwo antygenu wirusa żółtaczki zakaźnej lub zaświadczenie o szczepieniu WZW B,
- wynik badania na obecność HIV,
- wynik cytologii,
- wynik posiewu z przedsionka pochwy i odbytu w kierunku Streptoccocus agalactiae (po 35. tygodniu ciąży).
Dokumenty do porodu to również wyniki badań i/lub konsultacji np.: konsultacja okulistyczna, kardiologiczna, ortopedyczna, a także karty szpitalne i wypisy ze szpitala.
Dokumenty do porodu - planowane cesarskie cięcie
Do planowego cięcia cesarskiego, oprócz dokumentów do porodu i wyników badań wymienionych wyżej, potrzebne jest skierowanie ze wskazaniem do cięcia cesarskiego z zaświadczeniem uzasadniającym skierowanie do operacji (powinno zawierać wskazanie uzasadniające celowość wykonania operacji) oraz takie badania jak:
- układ krzepnięcia (wynik najpóźniej sprzed kilku dni do tygodnia),
- morfologia,
- poziom elektrolitów (sód, potas, wapń, magnez),
- badanie ogólne moczu.
Dokumenty do porodu - o czym warto pamiętać?
Przygotowania do porodu, w tym pakowanie torby do szpitala, najlepiej zacząć wraz z końcem 7. miesiąca ciąży - tak na wszelki wypadek. To zapewni spokój i komfort przyszłej mamie, a i pozwoli zebrać wszystkie niezbędne dokumenty, zaświadczenia i wyniki badań. Warto włożyć je do teczki i umieścić w torbie, by być przygotowanym na wszelką okoliczność. W ten sposób uda się uniknąć pośpiechu i nerwowych poszukiwań dokumentów do porodu, które zwykle okazuje się w rejestracji szpitalnej izby przyjęć, gdzie przeprowadzany jest wstępny wywiad oceniający stan ogólny i położniczy.
-
Rząd luzuje obostrzenia. Sklepy w galeriach handlowych będą otwarte? "Mam nadzieję, że decyzje zapadną 10 dni od zakończenia ferii"
-
Powrót dzieci do szkół po feriach, ale tylko na dwa tygodnie. Nie ma planów kontynuowania nauki stacjonarnej?
-
Mama czworga dzieci zmarła podczas śniadania. Ujawniono przyczynę śmierci
-
Tak wyglądają brzuchy po cesarce. Dumne mamy pokazują zdjęcia bez retuszu na Instagramie
-
Chłopczyk stanął w obronie siostry i doznał poważnych obrażeń. Lekarze zaoferowali mu darmową pomoc
- Olga Kalicka pokazała zdjęcie zrobione kilka godzin po porodzie. "Piękne, bo prawdziwe"
- Powrót do szkoły 2021. "Problemy psychologiczne młodzieży będą ważniejsze niż nadrabianie materiału"
- MediaMarkt przeanalizował technologiczne wyzwania Polaków w nauce zdalnej
- Przemysław Czarnek o podwyżkach dla nauczycieli: Będziemy dbać o zwiększenie atrakcyjności tego zawodu
- Kiedy powrót do szkoły klas 4-8 i maturzystów? Duda: Nikt nie jest w stanie przewidzieć, co będzie