Mdłości w ciąży - jak sobie z nimi radzić?
Mdłości w ciąży towarzyszą wielu ciężarnym na początku ciąży. Badania dowodzą, że odczuwa je nawet 90% Polek. Stopień nasilenia i czas trwania dolegliwości jest różny. Zwykle mdłości pojawiają się rano, gdy przyszła mama ma pusty żołądek.
Mdłości w ciąży - przyczyny
Choć mechanizm pojawiania się mdłości w ciąży nie został jeszcze dokładnie wyjaśniony, uznaje się, że są one reakcją organizmu na zmiany, jakie zachodzą na początku ciąży. Dotyczą one zarówno gospodarki hormonalnej, jak i chemicznego składu krwi. Oprócz czynników fizycznych dostrzega się również rolę czynników natury psychologicznej.
Przyjęto, że mdłości w ciąży, w głównej mierze, wywołuje wysokie stężenie hormonów: hCG, LH, czyli hormonu luteinizującego, progesteronu i estrogenów. Głównym winowajcą jest hCG, czyli gonadotropina kosmówkowa. Największe wydzielanie hCG przypada na 10. tydzień ciąży - później zaczyna spadać. Po osiągnięciu optymalnego poziomu hormon ten wpływa na spowolnienie pracy układu trawiennego. Gdy poziom hCG spada, ustępują też nudności.
Mdłości w ciąży nasilają się w różnych sytuacjach. Mycie zębów, intensywny zapach, a także zmęczenie, stres i silne emocje mogą sprawić, że organizm reaguje gwałtownie - nudnościami, mdłościami czy wymiotami. Nie bez wpływu są preparaty z żelazem czy witaminami, podwyższona masa ciała, zaburzenia odżywiania i młody wiek matki. Mdłościom mogą towarzyszyć inne objawy: nadmierny ślinotok, zgaga, niechęć do niektórych pokarmów. Mdłości mogą również prowadzić do wymiotów, a te czasem skutkują odwodnieniem i ubytkiem elektrolitów.
Mdłości w ciąży - jak długo trwają
Mdłości, które pojawiają się na początku ciąży (od około 4.-6. tygodnia ciąży) uprzykrzają przyszłym mamom życie każdego dnia. Najczęściej i najbardziej dokuczliwe są między 8. a 12. tygodniem ciąży. Mijają najczęściej nagle i samoistnie, na początku drugiego trymestru (20.-22. tydzień ciąży). Bywa jednak, że niektórym ciężarnym sensacje pokarmowe towarzyszą przez całą ciążę, aż do porodu.
Domowe sposoby na mdłości w ciąży
Choć mdłości nie stanowią zagrożenia dla ciąży, nie są miłe i utrudniają życie. Trzeba jednak jakoś je przetrwać. Co robić? Stosować domowe sposoby.
Jak łagodzić mdłości i jak im zapobiegać?
- Przed wstaniem z łóżka warto zjeść kawałek banana, chrupkiego pieczywa lub suche płatki śniadaniowe. Dobrze jest - w miarę możliwości - unikać zapachu, widoku i smaku jedzenia, który jest przyczyną mdłości. Należy zrezygnować z potraw ciężkostrawnych, smażonych i pikantnych.
- Mieć pod ręką zdrowe przekąski, by nie dopuszczać do poczucia silnego głodu. Wahania cukru, a także niski poziom cukru wzmagają mdłości.
- Pić dużo płynów. Najlepiej wody - niegazowanej, niskozmineralizowanej i niskosodowej. Nie są wskazane napoje gazowane, słodkie, naszpikowane chemią. Dzień warto zacząć od wody z cytryną. Małe ilości płynów, przyjmowane często, rozcieńczają kwasy żołądkowe, zapobiegają uczuciu głodu i ssania w żołądku, wspomagają trawienie i zapewniają nawodnienie organizmu.
- Unikać sytuacji wyczerpujących, męczących, stresujących. Bardzo ważne jest, by w czasie ciąży wsłuchiwać się w swoje ciało i odczytywać jego potrzeby. Wysypiać się, relaksować, dbać o siebie. Warto spacerować, pływać, postawić na aktywność fizyczną.
- Na mdłości pomoże świeży, surowy imbir. Warto go dodawać do wody, herbaty, zup.
- Na mdłości nie wolno brać żadnych leków, których nie przepisał lekarz. Tylko niektóre kobiety wymagają leczenia farmakologicznego.
Jeśli mdłości utrudniają życie, a towarzyszące im wymioty pojawiają się często i są bardzo nasilone, należy skontaktować się z lekarzem.
-
Joanna Krupa jest w drugiej ciąży? Widać zaokrąglony brzuszek
-
Małgorzata Socha pokazała zdjęcie z synem. Ale wyrósł! Fanka pyta: To chłopczyk czy dziewczynka?
-
Monika Mrozowska pozuje w całej okazałości. Fanka: Jak można tak wyglądać chwilę po ciąży?
-
Imiona dla dziewczynek 2021. W rankingach królują dwa z długą tradycją
-
Komunia 2021- czy się odbędzie? Minister zdrowia podał orientacyjną datę
- Anna Lewandowska zdradziła, dlaczego nazwała córkę Klara. Ma wyjątkowe znaczenie
- Potrafisz podać antonim wyrazu? Jesteśmy załamani wynikami, średnia to zaledwie 7/15
- Prof. Cessak: Szczepionka Pfizera przeciwko COVID-19 jest skuteczna u dzieci. Przełomowe badania
- Program "Mama 4 plus". Można dostać ponad tysiąc złotych, jeżeli się spełni określone warunki
- Nauczycielka krzyczała podczas lekcji. "Niedobrze mi, gdy słyszę rodziców, którzy mówią, jak mamy pracować"