Wyszła ze szpitala z noworodkiem. Nie wiedziała, że nadal jest w ciąży. Miesiąc później urodziła bliźniaki

Młoda kobieta niecały miesiąc po urodzeniu dziecka wydała na świat bliźnięta. Okazało się, że ma dwie macice i w obu z nich w podobnym czasie doszło do zapłodnienia. Kobieta nie miała o tym pojęcia, bo nigdy wcześniej nie robiła badania USG.
Zobacz wideo

20-letnia Arifa Sultana z Bangladeszu pod koniec lutego urodziła dziecko. Zaledwie 26 dni później ponownie trafiła do szpitala z powodu bólów brzucha. Wtedy okazało się, że nadal była w ciąży i to bliźniaczej, która rozwinęła się w drugiej macicy kobiety. Lekarze szybko przeprowadzili cesarskie cięcie. Obyło się bez żadnych komplikacji, a na świat przyszły zdrowe bliźnięta - chłopiec i dziewczynka.

Kiedy pacjentka trafiła do szpitala, zrobiliśmy USG i stwierdziliśmy ciążę bliźniaczą. Byliśmy naprawdę bardzo zszokowani i zaskoczeni. Nigdy wcześniej nie zaobserwowałem czegoś takiego

- mówi dr Sheila Poddar w rozmowie z BBC.

Jak informował lekarz, Arifa Sultana i jej mąż są bardzo biedni, przez co kobieta nigdy wcześniej nie miała możliwości zrobienia USG. Matka i jej dzieci czują się dobrze i już zostali wypisani ze szpitala.

Zdaniem specjalistów, gdyby pacjentka z Bangladeszu wykonała wcześniej badanie USG, wiedziałaby, że ma dwie macice. Sugerują również, że prawdopodobnie u kobiety jednocześnie zostały zapłodnione trzy komórki jajowe, co przyczyniło się do powstania trzech embrionów.

Podwójna macica - co to takiego?

Zaburzenie posiadania dwóch macic, zwane uterus didelphys, jest dość rzadkim zjawiskiem i wciąż nie do końca zdiagnozowanym. Można je wykryć podczas badania USG. Wiele kobiet nawet nie zdaje sobie sprawy, że ma tę wadę, ponieważ często nie wywołuje ona żadnych objawów.

Uterus didelphys (podwójna macica) powstaje na etapie rozwoju płodowego. Gdy u dziewczynek tworzą się narządy rozrodcze, tzw. przewody Mullera nie zrastają się tak, jak powinny, w skutek czego powstają dwie macice. W zależności od konkretnego przypadku tego typu nieprawidłowość może prowadzić nawet do problemów z płodnością.

Więcej o: