Ból w pachwinie, czyli miejscu między brzuchem a udem nie jest chorobą, a niespecyficznym objawem jakiejś dolegliwości. Ponieważ w okolicy pachwiny znajduje się wiele ważnych narządów, a także mięśnie i więzadła, nerwy, żyły, przyczepy mięśni czy węzły chłonne, ból pachwiny może wskazywać na wiele chorób, które obejmują jamę brzuszną, narządy płciowe, stawy biodrowe, dolny odcinek kręgosłupa, układ krążenia czy układ moczowy. Ból pachwiny może być również wywołany urazem, przeciążeniem lub nadwyrężeniem mięśni przywodzących nogę u osób intensywnie uprawiających sport. To częsta dolegliwość biegaczy.
Ból pachwiny może mieć różny charakter, lokalizować się po lewej lub po prawej stronie ciała, rozlewać się i promieniować lub być odczuwany jako kłucie. Dolegliwości mogą być nagłe i silne lub niespecjalnie uciążliwe, a ból pachwiny może dokuczać stale bądź wyłącznie po wysiłku czy intensywnej aktywności.
Ból w pachwinie najczęściej jest wywoływany przez:
W przypadku kobiet ciężarnych ból w pachwinie może zwiastować poronienie lub rozpoczynający się poród.
Ból w pachwinie w ciąży to częsta dolegliwość, która nasila się najczęściej w 2. i 3. trymestrze. Jego przyczyną są zwykle zmiany hormonalne, które wpływają na rozciąganie mięśni i wiązadeł podtrzymujących miednicę, większą wrażliwość narządów rodnych oraz zatrzymanie wody w organizmie. Nie bez znaczenia jest powiększająca się macica i zmiana środka ciężkości, co wpływa na zwiększenie nacisku na biodra, miednicę i stawy. Ból w pachwinach potęguje się podczas chodzenia czy stania.
Ból pachwin w ciąży nie jest zwykle niepokojącym sygnałem, a jedną z wielu dolegliwości ciążowych, wywołanych zmianami zachodzącymi w organizmie przyszłej mamy. Niemniej każdy epizod nagłego bądź silnego bólu pachwin w ciąży, zwłaszcza jeśli towarzyszy mu krwawienie, zawsze należy skonsultować z lekarzem. Może to bowiem zwiastować odklejenie łożyska, poronienie bądź przedwczesny poród.
Ból pachwin w ciąży może pojawić się bądź potęgować bezpośrednio przed porodem, kiedy dziecko przyjmuje odpowiednią pozycję, przesuwając się niżej, ku kanałowi rodnemu. Wówczas nie tylko napiera na kości miednicy, ale i uciska na położone w okolicy macicy nerwy.
Ponieważ w okolicach pachwiny znajduje się wiele organów wewnętrznych, nerwów oraz węzłów chłonnych, zwykle postawienie diagnozy i ustalenie przyczyny dolegliwości wymaga wykonania badań, zarówno z krwi, jak i obrazowych. Przydatne w diagnostyce bólu w pachwinie są badania: CRP, OB, fosfataza zasadowa, czynnik reumatoidalny, a także badanie ultrasonograficzne, rentgenowskie, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.
Nie mniej ważny jest wywiad lekarski i informacje, takie jak charakter bólu, jego lokalizacja, okoliczności powstania czy określenie dolegliwości mu towarzyszących.
Leczenie bólu pachwin zależy od przyczyny dolegliwości.