Przepuklina kresy białej - przyczyny, objawy i leczenie

Przepuklina kresy białej to poważna dolegliwość, której nie wolno bagatelizować. Ten rodzaj przepukliny najczęściej dotyczy mężczyzn, a u kobiet jej powstawaniu sprzyja zajście w ciążę. Choroba rzadko kiedy daje wyraźne objawy, więc może upłynąć trochę czasu zanim zostanie prawidłowo rozpoznana. Dowiedzcie się, na jakie sygnały zwracać uwagę, co może niepokoić i jak wygląda leczenie, jeśli już potwierdzimy chorobę.

Przepuklina kresy białej - czym jest?

Kresa biała to miejsce, w którym łączą się mięśnie znajdujące się po obu stronach brzucha. Umiejscowiona jest w środkowej linii ciała, pod skórą, między wyrostkiem mieczykowatym mostka a spojeniem łonowym. Tworzą ją elastyczne włókna ścięgien mięśni poprzecznych i skośnych brzucha.

Przepukliną nazywa się uwypuklenie całego narządu lub tkanek poza granicę jamy (najczęściej brzusznej) w miejsce o obniżonej odporności. Przepuklina powstaje w wyniku osłabienia powłok jamy ciała i silnego nacisku czy dużego ciśnienia. Dolegliwość ta dotyka najczęściej osoby z nadwagą, mężczyzn, którzy mają problemy z oddawaniem moczu (spowodowane innymi chorobami), kobiety w ciąży, śpiewaków operowych oraz osoby pracujące fizycznie.

Przepuklina kresy białej (łac. hernia linea albae, hernia epigastrica) najczęściej pojawia się w okolicy pępka, pomiędzy wyrostkiem mieczykowatym a pępkiem lub tuż pod pępkiem. Przepuklina kresy białej występuje w większości przypadków u osób otyłych, szczególnie zaś u mężczyzn (nawet trzykrotnie częściej niż u płci pięknej). Ale uwaga - są na nią narażeni także młodzi, ogólnie zdrowi ludzie, którzy aktywnie uprawiają sport (choć ma ona w ich przypadku zazwyczaj niewielkie rozmiary), a także kobiety w ciąży.

Przepuklina kresy białej - przyczyny

Przepuklina kresy białej powstaje w wyniku utrzymywania się zbyt dużego nacisku trzewi na ścianę jamy brzusznej. Do tworzenia się przepukliny przyczyniają się też niektóre choroby, powodujące wzrost ciśnienia w jamie brzusznej (np. zaparcia, prostata), oraz zaburzenia w metabolizmie kolagenu, w wyniku którego osłabieniu ulegają włókna. Wśród czynników sprzyjających obniżeniu wytrzymałości tkanek wymienia się cukrzycę, niedobór białek, niedożywienie oraz przyjmowanie sterydów. Przepukliny mogą być skutkiem operacji jamy brzusznej.

Przepuklina kresy białej - objawy

Objawy przepukliny kresy białej nie są od razu widoczne, czasem więc potrzeba czasu, by je zauważyć i skojarzyć z jakąś konkretną dolegliwością. Jednym z pierwszych sygnałów świadczących o chorobie jest ból i uczucie dyskomfortu w okolicy nadbrzusza (nad pępkiem). Ból jest z początku niewielki, jednak nasila się po wysiłku fizycznym, przy pochylaniu do przodu, w czasie silnego kaszlu lub podczas wypróżniania. Przy zaawansowanej postaci przepukliny kresy białej u chorego mogą pojawić się także nudności oraz wymioty.

Objawem przepukliny może być także niewielki guzek, wyczuwalny pod skórą, który może powodować ból. Nie jest on wyczuwalny u każdego pacjenta, jednak często pojawia się u chorych (znajduje się między pępkiem a wyrostkiem mieczykowatym, w ścianie jamy brzusznej).

Przepuklina kresy białej - diagnoza i leczenie

W celu potwierdzenia przepukliny lekarz będzie próbował zlokalizować guzki umiejscowione na kresie białej. Podczas badania pacjent powinien być w pozycji stojącej. W razie wątpliwości specjalista zleci wykonanie badania USG jamy brzusznej, albo badanie TK jamy brzusznej.

Przepuklina kresy białej wymaga leczenia zabiegowego - celem operacji jest naprawienie i wzmocnienie ściany jamy brzusznej, która została uszkodzona. U większości osób stosuje się zabiegi o charakterze laparoskopowym, które są mniej inwazyjne (nie wymagają otwierania jamy brzusznej). Polegają one na uzupełnieniu ubytku tworzącego tzw. wrota przepuklinowe  specjalnym elementem z tworzywa sztucznego, który zakleja otwór. Po zabiegu laparoskopowym chory może wrócić do domu i normalnie funkcjonować.

Najważniejsze badania w ciąży - kiedy je wykonujemy?

Przepuklina kresy białej w ciąży

Przepuklina kresy białej dotyka głównie mężczyzn, mocno narażone są na nią także kobiety w ciąży, a szczególnie te w ciąży mnogiej. W tym błogosławionym czasie dziecko rośnie, a to wpływa na powiększający się obwód brzucha. W efekcie rozciągają się mięśnie proste brzucha i zmienia się struktura kresy białej. Przyczyniają się do tego substancje obecne w organizmie ciężarnej, takie jak relaksyna i elastyna, które wspólnie rozluźniają strukturę tkanki łącznej. W przypadku zerwania kresy białej, mięśnie proste rozchodzą się na boki. Najczęściej do takiej sytuacji dochodzi w ostatnich tygodniach ciąży, jednak u większości kobiet po urodzeniu wszystko wraca do normy. Jedynie w nielicznych przypadkach, rozejście nie zejdzie się samoistnie i dojdzie do pojawienia się przepukliny kresy białej.

Przepuklina kresy białej u dzieci

Przypadki pojawienia się przepukliny kresy białej rzadko dotyczą dzieci, ale takie sytuacje również się zdarzają. U maluchów bardzo trudno zdiagnozować tę chorobę, tym bardziej, że najczęściej jest ona obecna już od urodzenia. O typowych objawach możemy jednak mówić, gdy dziecko ma kilka lat, jest już bardziej aktywne fizycznie - w tym czasie jego mięśnie są narażone na wzmożony wysiłek, a po nim mogą pojawić się bolesne dolegliwości.

Więcej o:
Copyright © Agora SA