Meghan Markle w ciąży odbywa długie loty samolotem. Czy to zdrowe? Sprawdzamy
Meghan Markle, żona księcia Harry'ego, spodziewa się ich pierwszego dziecka - taka informacja pojawiła się w poniedziałek na oficjalnym profilu Pałacu Kensington na Twitterze. Potomek księżnej i księcia Sussex ma przyjść na świat wiosną 2019 roku.
Informacja o błogosławionym stanie Meghan Markle pojawiła się chwilę po tym, gdy para książęca rozpoczęła swoją wizytę w Australii - pierwszą międzynarodową podróż od czasu ich ślubu w maju 2018 roku. Wylądowali w Sydney po prawie 22 godzinach, lecąc z Londynu przez Singapur. Wiele osób zadaje sobie teraz pytanie, czy latanie samolotem jest bezpieczne dla zdrowia ciężarnej i jej dziecka. Postanowiliśmy to sprawdzić.
Meghan Markle lata samolotem w ciąży. Czy to zdrowe?
W 2015 roku Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG) - brytyjskie stowarzyszenie, którego członkami są głównie ginekolodzy oraz położnicy, opublikowało specjalną ulotkę, gdzie bardzo szczegółowo wyjaśniono, czy kobieta w ciąży może latać samolotem.
Podróż samolotem nie stanowi niebezpieczeństwa dla ciężarnej, o ile ciąża nie jest zagrożona. Takie czynniki jak zmiana ciśnienia bądź też spadek wilgotności nie wywierają negatywnego wpływu na kobietę w ciąży lub na jej dziecko. Nie stwierdzono również, aby latanie samolotem mogło prowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu bądź też przedwczesnego odpłynięcia płynu owodniowego (wód płodowych).
W ulotce jest również adnotacja odnośnie promieniowania jonizującego, na którego niewielką ilość narażony jest każdy, kto lata samolotem. Jednakże sporadyczne podróżowanie w przestrzeni powietrznej nie stanowi zagrożenia dla matki czy dziecka. Również przechodzenie przez skaner umieszczony w bramce bezpieczeństwa i zapinanie pasów w samolocie są bezpieczne.
Do którego tygodnia ciąży najbezpieczniej jest latać?
Dla kobiet, których ciąża nie jest zagrożona, podróż niedozwolona jest po upływie poniższych terminów:
- dla pojedynczej ciąży po upływie 36. tygodnia ciąży,
- dla mnogiej ciąży po upływie 32. tygodnia ciąży.
Regulaminy linii lotniczych
Większość linii lotniczych nie zgadza się na podróż ciężarnych po 37. tygodniu ciąży, podobne problemy może stwarzać także towarzystwo ubezpieczeniowe. Przykładem jest Ryanair, który w swoim regulaminie szczegółowo przedstawia zasady, na jakich mogą podróżować u nich ciężarne kobiety.
Jeżeli ciąża nie jest zagrożona i wkracza w 28. tydzień, przyszła matka zobowiązana jest przedstawić zaświadczenie lekarskie wypełnione przez lekarza lub położną
- czytamy w regulaminie irlandzkich linii lotniczych.
Dolegliwości podczas latania
Ciężarna, która podróżuje samolotem, może w trakcie odczuwać pewne nieprzyjemne i męczące dolegliwości, takie jak np. obrzęk kończyn dolnych (z powodu zatrzymania płynów), katar, zatkanie uszu bądź też nudności.
Zakrzepica żył głębokich
Latanie samolotem zwiększa ryzyko wystąpienia u ciężarnej zakrzepicy żył głębokich (ZŻG). Prawdopodobieństwo wystąpienia choroby wzrasta również w przypadku długich lotów oraz otyłości ciężarnej kobiety. Jeśli podróż samolotem jest krótka, ryzyko wystąpienia ZŻG jest nieduże, ale najlepiej, żeby ocenił je indywidualnie lekarz bądź tez położna. W przypadku dłuższego lotu (cztery godziny i więcej) ryzyko można odpowiednio zmniejszyć.
Przy długich lotach należy pacjentkom przynajmniej zaproponować jednorazową profilaktykę heparyną drobnocząsteczkową. Zresztą powinny to też stosować wszystkie osoby po 40. roku życia, które odbywają długie loty. Niestety, cały czas w społeczeństwie pokutuje przekonanie, że problem ten można załatwić aspiryną - oczywiście nie jest to prawdą, bo jej wpływ na zakrzepicę żylną jest mizerny
- wyjaśnia w rozmowie z nami ginekolog, Wojciech J. Falęcki.
Rekomendacje
Ciężarnym, które planują dłuższą podróż lotniczą (cztery godziny i więcej) zaleca się dbać o prawidłowe nawodnienie, unikać kofeiny (sprzyja powstawaniu obrzęków) oraz jak najczęściej zmieniać pozycję, opuszczać miejsce, robiąc chociażby kilka kroków bądź też poruszać nogami na siedząco. Ważne jest również luźne, nieuciskające ubranie oraz wygodne buty, które warto czasem zdjąć.
Będąc w ciąży i planując podróż samolotem zawsze warto skonsultować się z lekarzem, żeby mógł wykluczyć wszelkie przeciwwskazania.
-
Bezwarunkowy dochód podstawowy. Od kiedy? Równo 1200 zł dla każdego, 600 zł dla dzieci
-
Przerwa świąteczna - Wielkanoc 2021. Uczniowie mogą nastawić się na dłuższy odpoczynek
-
Szkoły zamknięte do końca roku 2021? Przemysław Czarnek: Prędzej czy później ten powrót nastąpi
-
Matki w czasach pandemii. Samotne, zapracowane i totalnie za wszystko odpowiedzialne
-
Do kiedy są zamknięte szkoły 2021? Powrót już nie "po Wielkanocy"
- Polonistka: Zdalnie to możemy sobie porozmawiać przez telefon, ale nie uczyć
- Obostrzenia na święta. Adam Niedzielski: "Będziemy podejmowali bardziej odważne decyzje". Powiedział też o majówce
- Aleksandra Żebrowska pokazała, jak karmi dziecko. Pierś określiła jednym, zabawnym słowem: instrybutor
- Matki w czasach pandemii. Samotne, zapracowane i totalnie za wszystko odpowiedzialne
- Dziewczynka zmarła po połknięciu baterii. Teraz jej mama przestrzega innych rodziców. "To nie musiało się wydarzyć"