Fińskie becikowe robi furorę na całym świecie. Z okazji 80. urodzin wzbogacono je i jest jeszcze lepsze

Fińskie becikowe obchodzi w tym roku osiemdziesiąte urodziny. Z tej okazji słynne pudełka zostały wzbogacone o różnego rodzaju nowości. Sprawdzamy, na co mogą liczyć fińscy rodzice.

Fińskie pudełka to najsłynniejsze becikowe na świecie. Od lat uznawane są za przykład mądrej polityki socjalnej państwa. Finowie twierdzą, że to symbol ich sukcesu demograficznego, bo dzięki pudełkom w ich kraju rodzi się więcej dzieci. Teraz znowu mówi się o programie ze względu na kolejne rozszerzenie listy produktów.

Bogate pudełka

Twórcy pudełek reagują na uwagi rodziców i na tej podstawie opracowują zmiany. Jak prezentuje się rocznicowa wersja becikowego?

Tak jak w poprzednich latach znajdziemy w nim wszystkie niezbędne rzeczy w opiece nad niemowlakiem. I jak informuje urząd odpowiedzialny za program Kela, nie znajdziemy ich w sklepach. To m.in. wysokiej jakości ubranka (kilka par kombinezonów, spodni, legginsów, body, rajstop, czapek, rękawic), kilka par butów, koce, akcesoria do mycia (np. termometr wodny), a nawet zabawki i książki dla dzieci. Jest też coś dla rodziców - prezerwatywy i wkładki do biustonoszy dla karmiących mam.

Zazwyczaj produktów w pudełkach było około 50. Jednak z okazji 80. urodzin jest ich aż 60. Specjalnym dodatkiem są ciepłe filcowane buciki z urodzinowym logo programu. Nie ma z kolei już pieluch, zasypki i termostatu. Decyzja o usunięciu niektórych produktów wypłynęła z pobudek ekologicznych.

- Dostawaliśmy sygnały, że pieluchy materiałowe często pozostawały niewykorzystane przez rodziców - powiedziała w jednym z wywiadów Johanna Lainio z firmy produkującej przedmioty.

Fińskie niemowlaki śpią w pudełkach

Karton, w którym umieszczone są wszystkie te rzeczy, jest przy okazji bardzo praktyczny. Został zaprojektowany w taki sposób, że może posłużyć jako pierwsze łóżeczko dla niemowlaka.

Obecnie fińscy rodzice otrzymują produkt stworzony przez ilustratora Roberta Lönnqvisa. Jego projekt wygrał w ogólnokrajowym konkursie przeprowadzonym z okazji 80. urodzin programu. Rodzice mogą wybrać wzór, który najbardziej przypadł im do gustu. Do wyboru mają m.in. kolorowe niedźwiedzie, foki, żyrafy.

Fińskie becikowe świętuje w tym roku 80. urodziny.Fińskie becikowe świętuje w tym roku 80. urodziny. www.kela.fi/

Zobacz także: Becikowe 2018 - jak dostać 1000 zł na dziecko?

Skąd ten pomysł?

W 1938 roku, gdy powstawał program, Finlandia zmagała się z problemem wysokiej umieralności dzieci. Umierało aż 65 na 1000 noworodków. Głównym celem nowego projektu było ograniczenie umieralności przez wyrównanie szans dzieci na samym starcie. Działania przyniosły rezultaty. Obecnie Finlandia to kraj z jednym z najniższych współczynników umieralności noworodków na świecie. Umierają tylko 2 noworodki na 1000!

Pudełko czy 140 euro?

Na samym początku funkcjonowania programu pudełka otrzymywały tylko najbiedniejsze rodziny. Jednak od 1949 roku mogą dostać je już wszyscy. Wystarczy zarejestrować się w urzędzie Kela. To bardzo nietypowe z perspektywy innych państw, bo zazwyczaj w tego typu programach państwowych możemy natknąć się na liczne obostrzenia. W Polsce, aby otrzymać jednorazową zapomogę od państwa 1000 zł po narodzinach dziecka, dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać 1 922 zł netto.

Więcej na ten temat przeczytasz tutaj >>

Po pudełko trzeba jednak zgłosić się najpóźniej dwa miesiące przed porodem. W przypadku większej liczby dzieci obowiązują nietypowe reguły. Rodzice bliźniaków otrzymują trzy pudełka, a trojaczków aż sześć! Z kolei, jeśli ktoś nie chce wziąć pudełka, w zamian otrzymuje 140 euro. Jednak aż 95 proc. rodziców decyduje się na tę pierwszą opcję. W tym roku finansowa rekompensata zwiększyła się jednak o 30 euro ze względu na większą liczbę produktów w pudełku.

- Mało kto bierze pieniądze, bo powszechnie wiadomo, że zawarte w pudełkach produkty są warte znacznie więcej - napisał na serwisie Reddit jeden z Finów biorący udział w międzynarodowej dyskusji na temat pudełek.

Fińska inspiracja

Słynne fińskie becikowe wzbudza spore zainteresowanie także w innych krajach. W komentarzach po publikacji na serwisie Reddit odezwali się m.in. zachwyceni programem Niemcy i Szwajcarzy.

Jednak podziw dla programu nie kończy się na pochlebnych komentarzach w Internecie. Kilka lat temu podobne rozwiązania zostały wprowadzone w Szkocji i Kanadzie. A skoro Finowie testowali to przez 80 lat i widzą same plusy, to także inne kraje powinny się tym zainspirować. Pomysł na pewno spodoba się rodzicom!

Zobacz także:

Pudełko z wyprawką za 400 euro dla każdego noworodka. Kochają je Finowie, teraz pora na...

Ten kraj ma najlepszych uczniów na świecie. Nie ma prac domowych, testów, a zawód nauczyciela cieszy się prestiżem

Finlandia usuwa ze szkolnego programu nauczania wszystkie przedmioty. Dzieci będą się uczyć w inny sposób

Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Więcej o: