Twoje doświadczenia z porodu pomogą innym mamom w wyborze porodówki. Wypełnij ankietę

Rodziłaś w polskim szpitalu na przestrzeni ostatnich dwóch lat? Chcesz anonimowo opisać doświadczenia ze swojego porodu? Wypełnij ankietę "Głos matek ma moc zmiany" i zmieniaj polskie porodówki!

Trwa akcja fundacji Rodzić po Ludzku  "Głos kobiet ma moc zmiany" - stały monitoring opieki okołoporodowej w Polsce. Skuteczność kolejnych akcji fundacji Rodzić po Ludzku w latach 1994-2006 dowiodła, jak ważne jest wnoszenie do przestrzeni publicznej głosu kobiet, ich osobistych doświadczeń i oceny opieki. Akcje znacząco zmieniły polskie porodówki, były jednak wydarzeniami pojedynczymi. Doświadczenie pokazuje, że stały monitoring wymusza na szpitalach wprowadzanie zmian, podnoszenie i przestrzeganie standardów, co daje szanse na długofalowe efekty.

Głosy i opinie kobiet pomogą Fundacji w podejmowaniu interwencji tam, gdzie łamane są prawa kobiet, a także w przygotowaniu raportu na temat aktualnej sytuacji w opiece okołoporodowej w Polsce. Ułatwią też innym kobietom wybranie miejsca do porodu.

Ankietę można wypełnić na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl.

Kobiety mogą opisać w niej szczegółowo swoje doświadczenie oraz jakość opieki okołoporodowej w konkretnym szpitalu – obok pytań o warunki, czystość i jakość wyżywienia w szpitalu mogą ocenić m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa kobiety do intymności, do decydowania o przebiegu porodu oraz wykonywanych zabiegach medycznych i pielęgnacyjnych, respektowaniu planu porodu, jakość wsparcia w zakresie karmienia oraz opieki nad dzieckiem po porodzie. 

Wyniki ankiet będą prezentowane na portalu www.gdzierodzic.info oraz aktualizowane na bieżąco dla każdego szpitala. Na podstawie informacji z ankiet wypełnionych do końca marca zostanie opracowany raport dotyczący jakości opieki oraz przestrzegania standardów opieki okołoporodowej w Polsce, a także rekomendacje dla Ministra Zdrowia.

Serwis eDziecko i magazyn „Dziecko” jest patronem medialnym akcji Fundacji Rodzić po Ludzku, "Głos kobiet ma moc zmiany".