Nowa reforma pozwoli na eksmisje kobiet w ciąży. Czego mamy się spodziewać?
Kobiety w ciąży przed eksmisją z mieszkań komunalnych są chronione prawem. Należą do tzw. grupy lokatorów szczególnie chronionych. Obecne przepisy zakładają, że sądy, orzekając o eksmisjach, muszą zapewnić kobietom w ciąży, małoletnim, osobom niepełnosprawnym, ciężko chorym, ubezwłasnowolnionym, rencistom, emerytom i bezrobotnym mieszkanie socjalne. Takich mieszkań zazwyczaj w gminach brak, więc eksmisje lokatorów szczególnie chronionych przeciągają się miesiącami, a nierzadko latami.
W miniony czwartek w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie rządowego projektu dotyczącego reformy wynajmu mieszkań komunalnych. Reforma wprowadza zmiany m.in. w ustawie o ochronie praw lokatorów oraz w kodeksie postępowania cywilnego. Czego konkretnie dotyczą?
Im grubszy portfel lokatora, tym większy czynsz
Według nowego prawa gminy będą mogły podnosić czynsz najemcom mieszkań komunalnych w momencie, kiedy ich dochody przekroczą ustalone przez gminy progi. Jeśli podwyżka będzie znacząca i wyniesie minimum 50 proc. aktualnego czynszu, spłata będzie mogła być rozłożona na raty.
Eksmisja nawet dla ciężarnych
Szykują się również zmiany w zasadach eksmisji - informuje m.in. „Rzeczpospolita”. Jeśli wejdą w życie, sąd nie będzie musiał przyznać nowego lokalu socjalnego, jeśli eksmitowana osoba ma inne mieszkanie albo stać ją na wynajęcie mieszkania na własną rękę - nawet jeśli chodzi o kobiety w ciąży.
Stan majątkowy do wglądu
Według nowej ustawy dotyczącej wynajmu mieszkań komunalnych zmienią się również zasady aplikowania o przydział mieszkania. Ubiegający się o najem lokalu komunalnego będą składać w urzędzie gminy (miejskim) - tak jak do tej pory - deklarację o wysokości dochodów gospodarstwa domowego, a także oświadczenie o swoim stanie majątkowym oraz, na żądanie gminy, oświadczenie o nieposiadaniu tytułu prawnego do innego lokalu położonego w tej samej lub pobliskiej miejscowości.
O zmiany nie muszą obawiać się obecni lokatorzy, dotyczyć one będą umów zawartych po wejściu nowej ustawy w życie.
Nowe przepisy mają wejść w życie w ciągu roku od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Obecny etap legislacyjny: po pierwszym czytaniu.
Mieszkań komunalnych brak
Mieszkanie komunalne to własność gminna, a prawo do zamieszkania w lokum otrzymują osoby spełniające określone kryteria. Przyznanie mieszkania komunalnego jest formą pomocy społecznej. Według autorów serwisu Morizon.pl prawdopodobnie nie ma w Polsce samorządu, który nie zmagałby się z kolejką oczekujących na lokal gminny. Według szacunków rocznie mieszkania otrzymuje zaledwie 16 proc. oczekujących.
Powinno cię również zainteresować: Rząd oszczędza na wcześniakach. Nie ma pieniędzy na ratujący życie lek dla wszystkich
-
Szkoły zamknięte do końca roku szkolnego? Rodzice: To może wyrządzić dzieciom krzywdę
-
Kiedy zaczynają się wakacje? MEN: Dzisiaj trudno powiedzieć, jaką będziemy mieli sytuację w czerwcu w lipcu czy sierpniu
-
Mama 22 dzieci była w ciąży bez przerwy przez ponad 16 lat. "Najkrótszy poród trwał 45 minut"
-
Czy warto walczyć o powrót do szkoły? Sławomir Broniarz: Nie ma powodu, aby dla próbnej matury ryzykowali zdrowie
-
Emerytury stażowe nowości. "Solidarność" chce wprowadzić jeszcze jeden dodatkowy warunek
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać
- Alergia na roztocza - jakie są objawy i co można zrobić? Czy można się odczulić?
- Mama uczy córkę, że dziewictwo nie istnieje. Wideo obejrzało ponad 2 miliony ludzi. Ma w tym ważny powód
- "Sklepy cynamonowe" Brunona Schulza - szczegółowe streszczenie lektury i główne motywy
- Pierwsza komunia święta 2021 pod znakiem zapytania. "Dla bezpieczeństwa należałoby je przesunąć"