Seks po porodzie - jaki jest z perspektywy mężczyzn? Marcin, tata dwóch córek: "Jaki seks? Nie ma żadnego"

Po porodzie pochwa jest luźna, seks sporadyczny, kobieta oziębła, jej partner niezaspokojony. To często powtarzane opinie. A jak jest naprawdę? Pytamy mężczyzn.

Po porodzie - czy to siłami natury, czy przez cięcie cesarskie - zalecane jest powstrzymanie się od współżycia przez około sześciu-ośmiu tygodni. To czas, w którym narząd rodny kobiety powinien powrócić do stanu sprzed ciąży, a rana po cesarskim cięciu zagoić się. Niektóre kobiety zaczynają współżycie wcześniej - nie ma w tym nic złego, pod warunkiem że poród przebiegł bez komplikacji.

Po sześciu tygodniach od porodu warto zgłosić się do ginekologa, który oceni, czy wszystko jest w porządku i czy można już prowadzić normalny tryb życia, również w sferze seksualnej.

Ginekolodzy zwykle mówią o możliwości powrotu do aktywności seksualnej po sześciu tygodniach od porodu, czyli wtedy, kiedy kończy się połóg. To jednak termin umowny. Autentyczna - fizyczna, psychiczna i emocjonalna - gotowość kobiety do seksu w wielu przypadkach pojawia się znacznie później.

Seks po porodzie. Jak wygląda z perspektywy mężczyzn? >>>

Ciała gotowe, a głowa?

Niektóre kobiety potrzebują więcej niż kilka tygodni na to, aby z pełną satysfakcją wrócić do aktywnego życia seksualnego po porodzie. To stan przejściowy i całkiem normalny. Skoncentrowane na dziecku, zmęczone, niewyspane młode matki muszą po prostu oswoić się z nową życiową sytuacją.

 - Swoje dokłada też prolaktyna, która wprawdzie korzystnie wpływa na karmienie, ale może spowodować chwilowy spadek libido. Dlatego też daj sobie czas na powrót do seksu i podejmij decyzję o współżyciu, kiedy będziesz na to gotowa. Licz się też z tym, że na początku może być inaczej niż przed urodzeniem dziecka - wiąże się to i z psychiką, i z fizycznością – ale zwykle wszystko układa się dobrze po jakimś czasie. Gdybyś po kilku miesiącach po porodzie nie była zadowolona ze współżycia, skonsultuj się z seksuologiem - pisze położna Katarzyna Oleś w artykule "Powrót ciała do formy po porodzie drogami natury to fascynujący proces. Co się wówczas z nami dzieje?"

Luźniej? Niekoniecznie

Pochwa jest zbudowana z tkanki łącznej oraz mięśni, a zatem może się bardzo rozciągać, np. podczas porodu. Tkanka obkurcza się zaraz po urodzeniu dziecka, ale nie do rozmiarów sprzed porodu. Na to potrzeba czasu. To, po jakim czasie krocze "powróci do formy", zależy od tego, jak duże dziecko przeszło przez kanał rodny, jak długo trwał poród, czy był ciężki (np. z użyciem kleszczy, które powodują więcej uszkodzeń pochwy).

Z reguły - jeśli poród przebiegał prawidłowo - po kilku tygodniach/miesiącach od porodu wszystko wraca do normy. Jednak wpływ na jakość stosunków mają także zmiany hormonalne. Kobieta karmiąca piersią wytwarza mniej estrogenów, a to hormony, które w dużej mierze odpowiadają za elastyczność i rozciągliwość pochwy. Stąd - nawet kobiety, które rodziły przez cesarskie cięcie - gdy jeszcze karmią piersią mogą odczuwać luz w pochwie podczas stosunku. Zazwyczaj w momencie, gdy powraca cykl miesiączkowy i wzrasta poziom estrogenów, tkanki pochwy stają się bardziej elastyczne. Jeśli kobiecie zależy na poprawie jakości stosunków po porodzie, może np. ćwiczyć mięśnie Kegla.

Zobacz wideo

Brak czasu i warunków. To realny problem?

Constance Hall, australijska dziennikarka, pisarka i blogerka, matka czwórki dzieci, w jednym ze swoich bardzo popularnych w sieci postów opisała swój seks z partnerem.

W odważnym wpisie Australijki czytamy:

Domyślasz się chyba, jak wygląda seks rodziców czwórki dzieci. Mamy na niego 3,5 minuty, gdzieś pomiędzy zmianą pieluszki a gotowaniem obiadu. Słyszysz, że jest cisza, że na chwilę się czymś zajęły, przypominasz sobie, że ostatni raz robiliście to dobry miesiąc temu, szybko wykorzystujesz szansę(...)

Według matki czwórki dzieci to brak możliwości i czasu sprawia, że życie seksualnie po dzieciach nie jest już takie bogate i barwne, jak w czasach, kiedy na świecie nie było  potomstwa.

A jak wygląda seks po porodzie z perspektywy mężczyzn?

Komentarz z forum Edziecka, wątek 'Seks po porodzie':
- Żona urodziła pół roku temu i nie przejawia ochoty na seks. Mam wrażenie, że im bardziej ja chce, tym bardziej ona nie ma potrzeb. Przed porodem mieliśmy świetny seks, czekam aż wrócą dawne czasy.Komentarz z forum Edziecka, wątek 'Seks po porodzie': - Żona urodziła pół roku temu i nie przejawia ochoty na seks. Mam wrażenie, że im bardziej ja chce, tym bardziej ona nie ma potrzeb. Przed porodem mieliśmy świetny seks, czekam aż wrócą dawne czasy. fot; pexels.com/grafika: gazeta.pl

Przejrzeliśmy nasze fora internetowe, zapytaliśmy kilku mężczyzn, którzy odważyli się opowiedzieć nam o tym, jak - z ich perspektywa - wygląda życie seksualne po porodzie/porodach partnerki.

Spodobała nam się wypowiedź jednego z internautów, który zamieścił komentarz pod artykułem opublikowanym w serwisie eDziecko "Seks po porodzie już nigdy nie będzie taki jak dawniej? 7 sytuacji, na które trzeba się przygotować". Napisał:

Albo jest chemia w związku, albo nie

A co powiedzieli/napisali inni panowie? ZOBACZ ICH WYPOWIEDZI >>>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.