Państwowy szpital, a w nim sala do rodzenia jak w prywatnej klinice. W Polsce. Ile to kosztuje? [ZDJĘCIA]

W warszawskim Szpitalu im. Św. Rodziny przy Madalińskiego od końca lutego istnieje sala do rodzenia, która nijak nie kojarzy się z państwową placówką. Nie dość, że takie sale widuje się raczej w serialach, to jeszcze pracownicy zapewniają, że kobiety mogą tu urodzić dokładnie tak, jak chcą. Jedyny haczyk - nie wszystkie.

Poród w sali narodzin to propozycja dla matek chcących rodzić bez ingerencji medycznej (tylko z położną), naturalnie, w domu, ale obawiają się, że w razie komplikacji transport do szpitala mógłby trwać za długo. Oraz tych, które w domu nie mają do rodzenia warunków.

SALA PORODOWA JAK POKÓJ W DOMU - ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Poród z poszanowaniem intymności

Dr. n. o zdr. Paulina Durka, położna nadzorująca w bloku porodowym w Szpitalu Specjalistyczny im. Św. Rodziny zapewnia, że w sali narodzin na Madalińskiego cały poród odbywa się z poszanowaniem intymności, w zaciszu domowym, z indywidualną opieką położnej.

Inaczej niż na zwykłej sali porodowej, tu cały poród samodzielnie prowadzi położna. Kobieta sama wybiera sobie pozycje do rodzenia. Stosuje się naturalne metody łagodzenia bólu porodowego, a poród nie jest przyspieszany (ani przez przebicie pęcherza płodowego, ani przez podanie kroplówki z oksytocyną). Rodzącej nie zakłada się wenflonu, tętno dziecko bada się z pomocą przenośnego detektora, a badanie KTG przeprowadza się tylko w sytuacji, kiedy położna uzna, że jest taka konieczność. 

W sali narodzin pacjentka ma możliwość korzystania z immersji wodnej, pozycji wertykalnych oraz uśmierzania bólu przy użyciu elektrostymulacji TENS. W sporadycznych sytuacjach pacjentka może skorzystać także z łagodzenia bólu z użyciem podtlenku azotu. Jeśli w trakcie porodu potrzebą pacjentki będzie chęć znieczulenia oczywiście prośba ta będzie jak najbardziej respektowana. Zarówno w przypadku chęci znieczulenia porodu jak w przypadku komplikacji, pacjentka zostaje przeniesiona na zwykłą salę porodową, gdzie jest możliwość wykonanie wszelkich procedur medycznych nie będących częścią porodu naturalnego

– zapewnia dr Durka.

Poród w sali do porodów naturalnych odbywa się z położną świadczącą indywidualną opiekę. Koszt takiej usługi jest taki sam jak w przypadku indywidualnej opieki w trakcie porodu na zwykłej sali porodowej, tj. 1500 zł.

Poród jak w domu nie dla wszystkich chętnych

W warszawskim szpitalu przy ul. Madalińskiego sala dedykowana porodom naturalnym cieszy się dużym zainteresowaniem, ale nie wszystkie chętne pacjentki będą miały możliwość urodzić w tym przytulnym pomieszczeniu.

 - W związku z licznymi przeciwwskazaniami do porodu w sali narodzin, liczba ciężarnych mogących odbyć poród w tej sali jest ograniczona – tłumaczy dr Durka.

Do porodu w przyszpitalnej sali narodzin nie zakwalifikują się m.in.: kobiety z jakąkolwiek chorobą np. układu krążenia, oddechowego, moczowego, z cukrzycą, po cesarskim cięciu, po porodach martwego płodu, po poronieniach. Przeciwwskazaniem jest też wiek (niepełnoletność lub przekroczone 40 lat), konflikt serologiczny, szacowana mała (poniżej 2500 g) lub duża (powyżej 4 kg) waga płodu. W sali narodzin nie odbywają się też porody przed terminem ani te po 42. tygodniu ciąży.

JAK MOŻE WYGLĄDAĆ SALA DO PORODU? ZOBACZ ZDJĘCIA>>>

Lista położnych świadczących indywidualne usługi okołoporodowe w szpitalu Św. Rodziny dostępna jest na internetowej stronie szpitala.

Powinno cię również zainteresować: Jak mieć DOBRY PORÓD? Ginekolog: Nie słuchaj opowieści mam i babć o strasznych porodach

A także: "Położna złapała za sutek tak, że prawie mi go urwała". Poród to często trauma, 10-15% kobiet ma po nim depresję

Więcej o:
Copyright © Agora SA