Co widzi dziecko w pierwszych miesiącach życia? Lekarz pokazał to na specjalnych zdjęciach

Zanim wzrok niemowlaka w pełni się ukształtuje, musi minąć kilka miesięcy. Co widzi maluch przez ten czas? Specjalista od chirurgii - Romesh Angunawela pokazał to za pomocą zdjęć.

Przekonaj się, co widzi twoje dziecko

Specjalista od chirurgii oka pracujący w Moorfields Eye Hospital w Anglii - Romesh Angunawela postanowił przeprowadzić badania, by sprawdzić, jakie zmiany zachodzą w rozwoju wzroku u dziecka w pierwszym roku jego życia. Test przeprowadził dla Clinic Compare, a swoje obserwacje przestawił za pomocą GIF-a

Świat oczami noworodka

Po urodzeniu niemowlaki nie są, co prawda, pozbawione zdolności wzrokowych, ale to, co widzą, dalekie jest od ostrego widzenia dorosłych. Oczy maluszka postrzegają otoczenie jak przez bardzo gęstą mgłę. Dziecko najwyraźniej widzi wówczas z odległości ok. 20-30 cm. 

Rozróżnieniu nie ulegają zarówno kształty, jak i kolory. Najbardziej zauważalne są zestawienia dużych wzorów w kontrastowych barwach, na przykład czerni i bieli. Lepiej też widzi to, co znajduje się na obrzeżach pola widzenia, od tego, co ma w centrum. 

Jak widzimy po urodzeniu? Zobacz świat z perspektywy noworodka [WIDEO]

Jak rozwija się wzrok niemowlaka w kolejnych miesiącach życia?

W wieku dwóch-trzech miesięcy dziecko zaczyna nawiązywać kontakt wzrokowy z mamą oraz dostrzegać rysy twarzy i zapamiętywać je. Zdarza się nawet, że już wtedy potrafi odpowiedzieć uśmiechem na uśmiech. Zaczyna też dostrzegać skomplikowane kształty oraz silnie skontrastowane powierzchnie.

Tyle widzi dziecko w czwartym miesiącu życiaTyle widzi dziecko w czwartym miesiącu życia fot. mvfglobal-1.wistia.com/medias/dlq63g7nft

Od czwartego miesiąca życia wzrok maluszka powoli się wyostrza. Świat widziany jest wreszcie bez efektu rozmycia, jednak faktura przedmiotów nadal nie jest przez niego dostrzegana. Dopiero w wieku sześciu miesięcy zaczyna lepiej postrzegać otaczający go świat oraz wielkość, kształt, a nawet fakturę zabawek. 

W drugim półroczu zakres widzenia dziecka znacznie się polepsza. Dzięki temu, że zaczyna się poruszać, może unieść głowę, wspierając tułów na rączkach, a to znacznie zwiększa jego horyzont. W związku z tym, maluszek może doskonalić kojarzenie i zapamiętywanie. 

Roczne dziecko nieźle rozróżnia już szczegóły i ocenia odległości. Pole widzenia ma prawie tak szerokie, jak osoba dorosła.

Zobacz też:

Zanim skończy podstawówkę: 8 przydatnych umiejętności, które powinno opanować każde dziecko

Czy twoje dziecko prawidłowo ssie pierś? To nagranie rozwieje wątpliwości. Świetny projekt Polaków [ROZMOWA]

Kiedy dziecko zaczyna widzieć?

Więcej o: