Niezwykłe zdjęcie ultrasonograficzne uśmiechającego się dziecka. Ten grymas to nie przypadek

Aimee była w szoku, kiedy na zdjęciu ultrasonograficznym zobaczyła uśmiech swojej nienarodzonej córeczki. Jeszcze większe zaskoczenie wywołała w niej wiadomość, że grymas nie jest przypadkowy.

Aimee Fagan, 27-letnia matka dwójki dzieci, poszła na rutynowe badanie ultrasonograficzne 4D w towarzystwie jednej ze swoich córek, trzyletniej Mollie.

USG 4D

Ten typ USG wyróżnia się obrazem 3D, który zmienia się w czasie rzeczywistym. W trakcie badania można na żywo oglądać, jak zachowuje się płód w macicy. Dla porównania warto przypomnieć, że USG 3D również daje trójwymiarowy obraz, jednak nie jest on ciągły - to po prostu zdjęcia wnętrza macicy. 

Siostrzana więź

Pani Fagan wspomina, że wykonanie skanu nie było łatwe:

Poszłam na badanie, ale dziecko na początku chowało się i nie chciało się nam pokazać.

Mała Mollie uznała, że musi ośmielić swoją nienarodzoną siostrę, żeby badanie mogło się udać. Trzylatka zaczęła mówić do brzucha mamy.

Wtedy ultrasonograf zarejestrował coś niezwykłego - nienarodzone dziecko zaczęło się uśmiechać. Lekarz, który przeprowadzał badanie, był zadziwiony tym, co pokazał skan. Poprosił Mollie, żeby przez chwilę nie mówiła do brzucha - chciał zobaczyć, czy nienarodzone dziecko jakoś zareaguje na ciszę. Jakie było jego zdziwienie, kiedy płód faktycznie przestał się uśmiechać. Po chwili poprosił Mollie, żeby znów zaczęła mówić do brzucha. Ciężarna Aimee wspomina, że to, co zobaczyła na ekranie, było niesamowite:

Kiedy tylko Mollie znowu zaczęła mówić, jej nienarodzona siostra znów zaczęła się uśmiechać, tak jakby rozpoznała ją po głosie. Niesamowite, że mogłam zobaczyć coś takiego.

Wczesny uśmiech

Kiedyś myślano, że uśmiech jest wyuczonym grymasem. Dzieci miały się go uczyć podczas obserwowania uśmiechających się rodziców.

Obecnie wiadomo, że już w 12. tygodniu ciąży płód może się uśmiechać, choć najczęściej uśmiech można zaobserwować u 26-tygodniowego płodu.

To też może cię zainteresować:

Bliźnięta trzymają się za ręce już w brzuchu mamy. Historia tego zdjęcia wzruszy cię do łez

Niesamowite zdjęcie z porodu pokazuje, co to znaczy "być w czepku urodzonym"