Jesteś w ciąży? Zrób bezpłatne badania poziomu witaminy D

W ramach IV Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D - w okresie od 31 maja do 10 czerwca w 5 polskich miastach, kobiety w ciąży będą miały możliwość bezpłatnego sprawdzenia poziomu witaminy D. Sprawdź gdzie możesz zrobić badanie.

Gdzie będzie można wykonać badanie?

Gdańsk, Kraków, Poznań, Warszawa, Wrocław to miasta, w których w wybranych placówkach medycznych kobiety w ciąży będą miały możliwość bezpłatnie oznaczyć poziom witaminy D.

Dzięki takiemu badaniu, kobiety w ciąży sprawdzą, czy dostarczają odpowiednią dawkę witaminy D sobie i  dziecku.

Powszechnie występujące niedobory witaminy D u dorosłych Polaków zostały potwierdzone w ramach dotychczasowych trzech edycji Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D, w których wzięło udział niemal 20 tysięcy dorosłych Polaków.

Pierwsze badanie poziomu witaminy D odbędzie się 31 maja w Warszawie, w godzinach 13.00 - 17.00.

Pobranie krwi będzie wykonane przez profesjonalny personel medyczny w renomowanym laboratorium. Aby wziąć udział w programie należy zarejestrować się przez infolinię pod numerem 333-003-331.

Z uwagi na ograniczoną pulę bezpłatnych badań organizatorzy zachęcają do wcześniejszej rejestracji.

Do oznaczenia poziomu witaminy D nie trzeba być na czczo. Na badanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty (lub inny dokument potwierdzający tożsamość) oraz kartę ciąży. Badanie skierowane jest do pełnoletnich kobiet w ciąży.

Szczegóły na temat badania dostępne są na stronie www.vitrumd3.pl , wraz z pełną listą dat i ośrodków, w których będą realizowane badania.

Witamina D jest potrzebna przyszłej mamieWitamina D jest potrzebna przyszłej mamie Fot. Getty Images/FPM Getty Images Fot. Getty Images/FPM Getty Images

Czy wiesz, że...

Witamina D reguluje cykl miesiączkowy, zmniejsza dolegliwości bólowe podczas okresu, pomaga zajść w ciążę i zmniejsza ryzyko najczęstszych zaburzeń zdrowotnych występujących u kobiet w ciąży - cukrzycy i anemii ciążowej, stanu przedrzucawkowego oraz infekcji pochwy.

Odpowiedni poziom witaminy D w organizmie kobiety zmniejsza ryzyko rozwoju chorób kobiecych np. endometriozy i zespołu policystycznych jajników ale też występujących częściej u pań chorób neurologicznych i autoimmunologicznych, np. Alzheimera, RZS i Hashimoto oraz wzmacnia układ odpornościowy, ograniczając prawdopodobieństwo rozwoju raka piersi. Szacuje się, że 90 proc. Polek ma niedobory witaminy D.

Tegoroczna, IV edycja Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D adresowana jest do kobiet w ciąży, co wynika ze szczególnej roli, jaką witamina D3 odgrywa w prawidłowym przebiegu ciąży i późniejszym zdrowiu dziecka. Wyniki badań klinicznych potwierdzają, że właściwy poziom witaminy D zmniejsza ryzyko wystąpienia najczęstszych komplikacji ciąży: przedwczesnego porodu czy niskiej masy urodzeniowej dziecka.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne (zgodnie z wytycznymi dla Europy Środkowej z 2013 r) rekomenduje suplementowanie witaminy D3 w populacji zdrowych kobiet w wieku rozrodczym w dawkach 800 - 2000 j.m. od września do kwietnia lub przez cały rok jeśli nie ma zapewnionej w okresie letnim odpowiedniej skórnej syntezy. U kobiet podczas całej ciąży zaleca się dawki od 1500 do 2000 j.m. witaminy D.

Ze względu na rolę, jaką witamina D pełni w prawidłowym przebiegu ciąży oraz długofalowym programowaniu zdrowia człowieka, partnerem IV Ogólnopolskiego Programu Bezpłatnych Badań Poziomu Witaminy D, jest portal eDziecko.pl, twórca aplikacji Moje Dziecko.

więcej informacji szukaj na stronie: www.vitrumd3.pl

Więcej o: