Już 40% porodów w Polsce to cesarskie cięcia. Brytyjki mają coś dużo lepszego [WIDEO]

Czy cesarskie cięcie, chociaż w niewielkim stopniu, może przypominać poród naturalny? Lekarze robią wszystko, aby właśnie tak było. I proponują cesarskie cięcie siłami natury. Na czym to polega?

Prawie 40 proc. porodów w Polsce odbywa się przez cesarskie cięcie. Dlatego wszelkie pomysły na to, aby poród przez cesarskie cięcie przypominał ten siłami natury pojawiają się w środowisku medycznym coraz częściej. O łagodnej cesarce praktykowanej od 2013 roku pisaliśmy już w tekście: "Łagodne cesarskie cięcie. Co to takiego?".

Teraz lekarze proponują rodzącym jeszcze bliższe naturze rozwiązanie, to naturalna cesarka (cesarka siłami natury) . Na razie tylko w Wielkiej Brytanii. Polega to na tym, że lekarze nie „wyrywają” dziecka z brzucha matki, tylko czekają, aż ... samo się urodzi. Jak na wideo poniżej:

 

Po przecięciu powłok brzusznych i wyjęciu główki dziecka na zewnątrz, personel odbierający poród czeka aż dziecko samodzielnie wydostanie się z macicy. Takie naturalne narodziny podczas cesarki trwają zazwyczaj około 4 minut. Najpierw rodzi się głowa, potem ramiona, tułów, nóżki. Matka  w tym czasie może obserwować swoje rodzące się dziecko.

Po takich naturalnych narodzinach, lekarze podają noworodka mamie. Podczas kontaktu skóra do skóry, pępowina nie jest odcinana.

Cesarka i problemy z oddychaniem? To może być przeszłość

Cesarka siłami naturyCesarka siłami natury fot: klatka z wideo NetMums/Facebook

Często zdarza się tak, że noworodek, który rodzi się drogą cięcia cesarskiego bez rozpoczętej czynności skurczowej, ma utrudniony start. Dotyczy to przede wszystkim oddychania. 100 proc. płynu w pęcherzykach płucnych musi być wchłonięta samoczynnie. Trwa to znacznie dłużej niż u dziecka urodzonego fizjologicznie. Skutek jest taki, że noworodki po cięciu cesarskim zdecydowanie częściej mają zaburzenia oddychania. Może to być zespół przejściowego przyspieszenia oddechów noworodków, zespół zaburzeń oddychania i nadciśnienia płucnego. Naturalne cesarskie cięcie ma zredukować ryzyko problemów z oddychaniem nowo narodzonego. Dzięki temu, że dziecko nie jest raptownie wyrwane ze swojego środowiska, rodząc się samodzielnie ma więcej czasu na oswojenie nowego świata. Korzystają na tym i płuca.

To też może cię zainteresować: "Pierwsze tygodnie karmienia piersią to był koszmar". Fotografka zebrała prawdziwe historie karmiących mam [ZDJĘCIA]

Naturalna cc nie dla wszystkich mam

Naturalna cesarka nie jest zalecana kobietom rodzącym przedwcześnie, podczas natychmiastowej decyzji o cesarce oraz kiedy istnieje ryzyko, że dziecko może otrzymać niską punktację w skali Apgar.

Pionierskie zabiegi naturalnego cesarskiego ciecia wykonywano w Londynie w szpitalu Queen Charlotte’s and Chelsea już ponad 10 lat temu. Bliskie naturze cesarki robiono też w brytyjskim uniwersyteckim szpitalu University College Hospital in Central London. Przez ostatnie lata można było na Wyspach poprosić o cesarkę siłami natury w prywatnych szpitalach. Tego lata, brytyjskie państwowe szpitale zdecydowały się na rozpowszechnienie tej metody. Jeśli się sprawdzi i powiedzie, wówczas naturalna cesarka będzie jedną z opcji porodu.

          Etapy naturalnego cesarskiego cięcia: Zobacz galerię zdjęć

Dlaczego kobiety wybierają cesarskie cięcie? Posłuchaj co  na ten temat mówi położna z Centrum Medycznego Żelazna, mgr Katarzyna Grzybowska:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.