Przyszła mamo, to ty masz być w centrum uwagi podczas porodu. Rodzisz? Masz prawa!

Dołączamy do akcji ?Rodzę - Mam prawa? ponieważ chcemy, żeby kobiety w Polsce wiedziały, że wg prawa mogą rodzić w zgodzie z własnymi potrzebami.

Miesiące w których nosisz w sobie dziecko, to czas by zaplanować wasze pierwsze spotkanie czyli poród

Fundacja Rodzić po Ludzku w najnowszej kampanii informacyjnej "Rodzę - Mam prawa" przypomina kobietom w ciąży o przysługujących im prawach wynikających ze standardów opieki okołoporodowej, m.in. o prawie do wyboru osoby towarzyszącej podczas porodu, o prawie do intymności. Zgodnie ze standardami, przygotowany przez rodzącą plan porodu, czyli plan oczekiwań i potrzeb, powinien być wspólnie omówiony z personelem medycznym i wzięty pod uwagę.

Zobacz wideo

Rodząca w centrum uwagi

Poród może być wydarzeniem rodzinnym i intymnym, które odbywa się w atmosferze szacunku i zrozumienia - informuje Fundacja Rodzić po Ludzku w swojej kampanii "Rodzę - Mam prawa".

Podczas porodu możesz poruszać się spontanicznie, podejmować decyzje, powinnaś być rzetelnie informowana o stanie zdrowia swoim i dziecka. Masz prawo do pierwszego przytulenia dziecka "ciało do ciała" oraz wsparcia położnej środowiskowej po porodzie.

Standardy Opieki Okołoporodowej, czyli Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2012 roku, to dokument, który podkreśla podmiotowość i decyzyjność kobiety podczas porodu. To ty masz być w centrum uwagi. Rzetelna informacja ma dawać ci poczucie bezpieczeństwa, a właściwe traktowanie zapewniać poczucie godności i intymności.

To ty znasz swoje ciało najlepiej

W ramach kampanii przygotowano spoty radiowe oraz telewizyjne, animacje, infografiki.

W spocie kampanii słyszymy: "Nowoczesne Standardy Opieki Okołoporodowej pomagają wrócić do tego, co naturalne i instynktowne, przypominając, że to ty znasz swoje ciało najlepiej. To samo ciało, które od zawsze potrafiło całować, od zawsze wie, jak urodzić."

Ambasadorką kampanii jest Celina Szwinta, położna i podróżniczka.

Patronatem honorowym objęli kampanię Minister Zdrowia, Rzecznik Praw Pacjenta oraz Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.

Kampanię "Rodzę - Mam prawa" objęli partonatem medialnym magazyn ''Dziecko'' oraz "Tygodnik Powszechny".

Tu znajdziecie pdf z infografiką do ściągnięcia .

Więcej o: