Amniopunkcja jest specjalistycznym zabiegiem, który wykonywany jest przez kobiety w ciąży w celu dokonania szczegółowej diagnostyki. Z roku na rok coraz więcej kobiet w sposób profesjonalny podchodzi do swojego nowego stanu, jakim jest ciąża. Dzięki postępowi medycyny mają one do wyboru szereg różnych badań oraz zabiegów, których celem jest szybkie wykrycie chorób, najczęściej tych o podłożu genetycznym i podjęcie należytych starań w celu ich eliminacji.
Amniopunkcja jest badaniem prenatalnym, czyli takim, które przeprowadzane jest w czasie trwania ciąży. Podczas wykonywania zabiegu za pomocą specjalnej igły pobierany jest płyn owodniowy. Jest to substancja, która otacza płód podczas ciąży. W skład płynu owodniowego wchodzą między innymi komórki płodowe, które po pobraniu zostają zbadane. W rezultacie badanie to dostarcza nam bardzo ważnych informacji na temat zdrowia dziecka przed jego urodzeniem.
Występuje również drugi rodzaj amniopunkcji, który jest wykonywany w celach leczniczych, a nie dla samej diagnostyki. Chodzi tutaj o przypadki zwane wielowodziem oraz małowodziem. Wtedy z pomocą igły służącej do amniopunkcji płyn owodniowy zostaje usunięty w przypadku jego nadmiaru, lub też dopełniony, gdy jest go za mało.
Jeśli chodzi o grupę docelową dla kobiet do przeprowadzenia zabiegu amniopunkcji, powinno zostać to uzgodnione z lekarzem prowadzącym. Jednak według opracowań ekspertów istnieją przypadki, które są szczególnie wskazane do wykonania tego badania. Wymienia się tutaj przede wszystkim przyszłe matki, które mają powyżej 35 lat, natomiast w przypadku ojców jest to wiek powyżej 55 roku życia. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest fakt wcześniejszego urodzenia dziecka z wadami lub chorobami, które mogły powstać na podłożu genetycznym.
Cena amniopunkcji jest istotnym wskaźnikiem. Jeśli kobieta jest w grupie docelowej, która jest szczególnie narażona na wystąpienie różnego rodzaju schorzeń u dziecka, może wykonać badanie bezpłatnie. Przy skorzystaniu z tej opcji, musi otrzymać stosowne skierowanie wystawione przez ginekologa prowadzącego ciążę. Można również wykonać badanie prywatnie, w tym przypadku cena amniopunkcji oscyluje w granicach 1300-2000 zł. Okres oczekiwania w klinikach prywatnych na badanie jest zazwyczaj bardzo krótki.
Amniopunkcja w ciąży bywa dla wielu kobiet dość przerażająca na pierwszy rzut oka, jest to zapewne wina widoku narzędzia do przeprowadzenia zabiegu. Igła, która jest używana podczas badań jest spora i może niejednego przyprawić o gęsią skórkę. Jednak, kobiety po zabiegach, uczucie im towarzyszące, porównują do dyskomfortu jaki występuje podczas pobierania krwi.
W przypadku przeprowadzania badań, które są inwazyjne zawsze istnieje pewne ryzyko z nimi związane. Jednak amniopunkcja w ciąży, jest jednym z najbezpieczniejszych zabiegów tego rodzaju, dlatego też jest ona tak często stosowana. Szacuje się, że ryzyko poronienia w przypadku amniopunkcji wynosi poniżej 1 proc. Decydujące są tutaj zazwyczaj dwa dni po zabiegu, gdzie pacjentki muszą zwrócić szczególną uwagę na wszystkie niepokojące objawy. Następnie zaleca się około dwu tygodniową obserwację, podczas której kobiety nie powinny doświadczać nadmiernego wysiłku fizycznego. W razie napotkania jakichkolwiek komplikacji, jak silne bóle podbrzusza, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem ginekologiem.
W przypadku przeprowadzenia amniopunkcji u kobiet, mamy możliwość wykonania szeregu różnorodnych badań. Badania te mają na celu wykrycie różnych, niekiedy bardzo groźnych chorób. Zapewne spora część kobiet zastanawia się jak wyglądają wyniki amniopunkcji, ile trzeba na nie czekać, a przede wszystkim, które badania spośród około 200 możliwych wybrać? Jeżeli chodzi o sam wybór stosownych badań, powinien o tym zadecydować lekarz (nie mogą zostać one wszystkie przeprowadzone na raz, z powodu zbyt małej ilości pobranego płynu owodniowego). Na wyniki w zależności od rodzaju badań oraz techniki, która jest stosowana do wykonania potrzebnych procesów, czeka się od 5 dni roboczych do około miesiąca czasu.
Opinie na temat amniopunkcji często są decydującym czynnikiem. Najlepiej w takie sytuacji zasięgnąć porady specjalisty, można również sprawdzić opinie kobiet, które zdecydowały się na przeprowadzenie amniopunkcji.
Zazwyczaj na temat tego badania prenatalnego opinie lekarzy są bardzo dobre. Chodzi tutaj w głównej mierze o stosunkowo małe ryzyko w porównaniu z innymi inwazyjnymi zabiegami tego typu. Niebezpieczeństwo związane z poronieniem jak wspomniano wcześniej wynosi około 1 proc. Oznacza to w praktyce, że 1 ciąża na 100, podczas których została przeprowadzona amniopunkcja kończy się poronieniem, co spowodowane zostało prawdopodobnie badaniem.
Dzięki wykonanemu zabiegowi mamy możliwość zdiagnozowania bardzo licznej grupy chorób genetycznych, takich jak - zespół Downa, Turnera, Pataua, Klinefeltera, czy też Edwardsa. Dodatkowo mogą zostać wykryte schorzenia oraz mutacje genów powodujące mukowiscydozę, dystrofię mięśniową, anemię sierpowatą, a także rdzeniowy zanik mięśni. Na podstawie badania płynu owodniowego jest również możliwe stwierdzenie wad rozwojowych dziecka. W ten sposób możemy wykluczyć lub potwierdzić takie nieprawidłowości, jak rozszczep kręgosłupa.
Robić czy nie amniopunkcję? Jeśli jesteśmy w grupie ryzyka, która została przedstawiona powyżej, badanie powinno zostać wykonane. W innym przypadku najlepiej będzie uzgodnić to z lekarzem. Ginekolog, który prowadzi ciążę od samego początku będzie w stanie ocenić przydatność danego badania. Ostateczna decyzja, jeżeli nie występuje jakiekolwiek zagrożenie będzie należała do ciężarnej.