Amniopunkcja - kiedy robić, wyniki, cena
Amniopunkcja: na czym polega
Amniopunkcja jest jednym z inwazyjnych badań prenatalnych. Ta metoda diagnostyczna pozwala potwierdzić bądź wykluczyć wadę genetyczną. W jej trakcie - jednocześnie wykonując badanie ultrasonograficzne - przez powłoki brzuszne nakłuwa się worek owodniowy i z jamy owodni pobiera się próbkę płynu owodniowego (kilka milimetrów płynu).
Co dzieje się z płynem owodniowym pobranym podczas amniopunkcji?
Następnie izolowane są zawieszone w płynie komórki płodu (np. fragmenty złuszczonego naskórka), hoduje się je i bada pod względem genetycznym. Badanie to pozwala ostatecznie potwierdzić lub wykluczyć wadę genetyczną. Należy pamiętać, że jest to badanie inwazyjne, ryzyko poronienia wynosi od 0,5 proc. do 1 proc.
Kiedy robić amniopunkcję?
Amniopunkcja wykonywana jest w specjalistycznych ośrodkach, między 14 a 20 tygodniem ciąży. Najczęściej na amniopunkcje decydują się kobiety, u których podczas USG genetycznego zaszło podejrzenie obecności wady. Na wyniki amniopunkcji trzeba czekać około trzech tygodni.
Czy robić amniopunkcję?
Badania genetyczne dają nie tylko wiedzę. Jeśli zostanie potwierdzona wada, już w czasie ciąży możemy podjąć pierwsze działania - nie tylko dotyczące wyboru szpitala położniczego o odpowiedniej referencyjności czy sposobu porodu, ale i operacji prenatalnych. Nie wyleczą one wady, ale mogą znacząco poprawić komfort życia chorego dziecka.
Amniopunkcja: cena badania
Amniopunkcja ze skierowaniem wykonywana jest bezpłatnie, za tę przeprowadzoną w prywatnym gabinecie musimy zapłacić: cena amniopunkcji waha się od 1 300 do 2 000 zł. Badanie to wykonywane jest m.in. w klinikach leczenia bezpłodności.
Badania prenatalne
W ciąży wykonywane są badania prenatalne nieinwazyjne i inwazyjne. Wśród badań prenatalnych nieinwazyjnych wymienia się:
- USG
- Test PAPP-A (połączony)
- Test potrójny
- Test zintegrowany (połączenie testu PAPP-A i testu potrójnego)
Badania prenatalne inwazyjne:
- Biopsja trofoblastu
- Amniopunkcja
- Kordocenteza
Więcej informacji o badaniach w ciąży znajdziesz tutaj: Badania prenatalne
Amniopunkcja nie tylko w celu diagnostyki
Nakłuwanie worka owodniowego może odbywać się także w innym celu: przy wielowodziu, aby upuścić nadmiar płynu owodniowego oraz przy małowodziu, aby płyn uzupełnić.
To także może cię zainteresować: Tych dzieci mogło nie być lub mogły urodzić się bardzo chore. Ocaliły je badania prenatalne i leczenie w łonie matki
-
Nietrafione zabawki dla dziecka. "Z mężem wyjmowaliśmy je 20 godzin. To był koszmar"
-
Kasia Tusk pokazała zdjęcie z córką. "Dasz dziś chwilę popracować?"
-
Polska mama z Austrii: Do porodu potrzebowałam jedynie własnej szczoteczki do zębów
-
Kiedy wracamy do szkoły 2021? Andrusiewicz: "Na pewno teraz nie może zapaść decyzja o powrocie wszystkich dzieci do szkół"
-
Kiedy wrócimy do szkoły? Minister Czarnek: Martwimy się o to, czy nie będziemy musieli zamykać szkół dla klas 1-3
- Zęby mleczne - jak dbać i od kiedy leczyć mleczaki? [Fluoryzacja, lapisowanie, lakowanie]
- Niedziele handlowe 2021. Czy 28 lutego sklepy są otwarte?
- Trzy słowa, kategoria: film animowany. Rozpoznasz, o jaki tytuł pytamy?
- Płaskostopie - poznaj rodzaje i przyczyny deformacji, a także skuteczne ćwiczenia stóp
- Złudzenie optyczne, czyli jak mózg potrafi nas oszukać