USG genetyczne - kiedy robić badanie i na czym polega?

USG genetyczne to niezwykle ważne badanie. Podczas pierwszego USG ciąża została potwierdzona, na kolejnym nie tylko będziemy mogli podejrzeć szalejące w brzuchu dziecko, ale - przede wszystkim - dowiemy się, czy rozwija się ono prawidłowo.

USG genetyczne - kiedy robić?

USG genetyczne to drugie badanie ultrasonograficzne wykonywane w ciąży. Podczas pierwszego USG ciąża zostaje potwierdzona, lekarz sprawdza, czy zarodek zagnieździł się prawidłowo, czy ciąża jest pojedyncza czy mnoga. Drugie USG, zwane genetycznym, powinno być wykonane między 11 a 14 tygodniem ciąży. To pierwsze z czterech refundowanych badań ultrasonograficznych w ciąży. Przypominamy, że chodzi o USG:

  • między 11 a 14 tygodniem ciąży;
  • między 21 a 26 tygodniem ciąży;
  • między 27 a 32 tygodniem ciąży;
  • jednorazowo po 40 tygodniu ciąży.


Dlaczego USG genetyczne należy robić właśnie w tym czasie? Ponieważ w okresie między 11 a 14 tygodnia ciąży wynik wielu pomiarów, np. przezierności fałdu karkowego, jest najbardziej miarodajny.

Na czym polega USG genetyczne?

Badanie USG genetyczne jest ważne, ponieważ w jego trakcie można wykluczyć cechy, które mogą świadczyć o wadach rozwojowych. W trakcie tego badania można ocenić m.in.  budowę głowy, tułowia i narządów wewnętrznych. Przede wszystkim bada się szerokość tzw. przezierności karkowej (w USG zapisywana jako NT, od angielskiego nuchal translucency). Przezierność fałdu karkowego to odległość między tkanką podskórną a skórą na wysokości karku płodu. Zbyt szeroka może świadczyć (ale nie musi) o wystąpieniu np. zespołu Turnera, Downa lub Edwardsa. Jeśli lekarz będzie miał jakiekolwiek wątpliwości, zaleci wykonanie dodatkowych badań. Przeczytaj o nich tutaj: badania prenatalne. Pamiętaj, w wynikach USG genetycznego liczy się każdy milimetr,  wystarczy, że lekarz w złym miejscu ustawi kursor i wynik będzie przekłamany. Zanim wada genetyczna zostanie ostatecznie potwierdzona należy wykonać dodatkowe badania, nie można sugerować się jedynie wynikiem badania ultrasonograficznego.

USG genetyczne jest badaniem nieinwazyjnym, nie wymaga wcześniejszych przygotowań.

Najważniejsze badania w ciąży - kiedy je wykonujemy?

Co jeszcze sprawdzane jest podczas USG genetycznego?

Oprócz przezierności karkowej podczas badania USG lekarz sprawdzi m.in.:

  • kość nosową;
  • przepływ przez zastawkę trójdzielną i w przewodzie żylnym;
  • czynność akcji serca i jego budowę;
  • budowę narządów i kończyn, ilość wód płodowych, pozycję dziecka.

USG genetyczne: cena badania

Jeśli od lekarza prowadzącego ciążę dostaniemy skierowanie na badanie USG genetyczne (oczywiście placówka w której pracuje musi mieć podpisany kontrakt z NFZ), będzie ono refundowane. W innym przypadku będziemy musieli za nie sami zapłacić. Cena USG genetycznego to ok. 200-250 zł.

To także może cię zainteresować: trzeci miesiąc ciąży

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.