Test na płeć dziecka - poznaj najnowsze metody

Chyba każda kobieta w ciąży zastanawia się nad płcią swojego dziecka. Kiedyś do naszej dyspozycji pozostawały tylko domowe sposoby, które często okazywały się zawodne. Obecnie test na płeć dziecka możemy wykonać za pomocą bardziej profesjonalnych metod, nawet na wczesnym etapie ciąży. Dowiedz się, kiedy je przeprowadzać i jakie jest prawdopodobieństwo, że wynik się sprawdzi.

Test na płeć dziecka - profesjonalne metody

Wielu przyszłych rodziców chce w trakcie ciąży poznać płeć swojego dziecka. Dzięki temu mogą zdecydować się już na konkretne imię i urządzić odpowiednio pokój dla swojej pociechy. Jednak test na płeć dziecka wyklucza element niespodzianki. Warto więc przed jego wykonaniem zastanowić się, czy na pewno chcemy odbierać sobie tego typu przyjemność.

Możliwości w tym zakresie jest coraz więcej. Nowe metody są zazwyczaj skuteczne i możemy ufać im bardziej niż domowym sposobom. Jednak niektóre z nich wiążą się z pewnym ryzykiem.

Dzięki jakim metodom poznamy płeć dziecka?

USG i testy paskowe

USG to metoda, której wyniki sprawdzają się w 90 procentach przypadków. Nie jest groźna ani dla matki, ani dla dziecka. Jej minusem jest jednak to, że często płeć udaje się poznać dopiero po 20 tygodniu ciąży.

W domowym zaciszu możemy wykonać test, który przypomina nieco test ciążowy, ponieważ także oparty jest na analizie moczu matki. Sam test również przypomina ten, na którym wypatrywaliśmy dwóch kresek. Testy znajdziemy w sklepach internetowych i aptekach. Jak to działają? Jeśli pojawia się kolor niebieski oznacza to, że nasze dziecko jest chłopcem; jeśli zielony - dziewczynką. Z tej metody możemy skorzystać już od 6 tygodnia ciąży.

W tym przypadku musimy się jednak liczyć z kosztami. Cena takiego testu wynosi około 120 zł. 

Jeśli chcemy mieć całkowitą pewność, co do płci naszego dziecka, możemy najpierw wykonać domowy test potwierdzający płeć, a na późniejszych etapach ciąży zdecydować się na USG.

 

Amniocenteza, test tkanki komórkowej i analiza DNA płodu

Amniocenteza to metoda polegająca na pobraniu płynu owodniowego, w którym rozwija się płód. Następnie poddawany jest on analizie laboratoryjnej. Tego typu badania wykonuje się od 15 tygodnia ciąży. Mimo że taki test daje całkowitą pewność, wiąże się niestety z ryzykiem utraty ciąży (poronienia w 1 proc. przypadków).

Na wynik czeka się nawet do 21 dni. Jednak takie badania wykonuje się w przypadku podejrzenia chorób i wad rozwojowych u dziecka. Niemożliwa jest amniocenteza tylko dla ustalenia płci. Podobnie jest w przypadku testu tkanki komórkowej. W tym drugim przypadku w celu przeprowadzania badań pobiera się próbkę łożyska. Tego typu testy wykonuje się już od 10 tygodnia ciąży.

Analiza DNA płodu to bezpieczniejsza odpowiedź na amniocentezę. Do przeprowadzenia badań pobiera się krew matki, gdyż można w niej znaleźć DNA dziecka. W tym przypadku nie ma ryzyka poronienia. Jednak tego typu badania są wykonywane bardzo rzadko, gdyż przeprowadzają je tylko specjalistyczne laboratoria. Przede wszystkim jest to sposób na wykrycie chorób i wad rozwojowych płodu. Identyfikacja płci jest w tym przypadku także tylko dodatkiem do badań.

Test na płeć dziecka - a może domowe sposoby?

Domowe sposoby na rozpoznanie płci dziecka przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Z tej przyczyny większość ciężarnych, gdy ma ochotę na słodycze, jest pewna, że urodzi dziewczynkę. Z kolei te, które preferują smaki kwaśne i ostre wiedzą, że ich dziecko jest chłopcem.

Co oprócz tego? Oto spis najważniejszych objawów dla obu płci.

Gdy Twoje dziecko to dziewczynka:

  • dokuczają ci poranne nudności;
  • miewasz zmienne nastroje;
  • sypiasz na prawym boku;
  • twoje dziecko pierwsze ruchy wykonało z prawej strony brzucha;
  • na twojej twarzy pojawił się trądzik (w końcu „dziewczynka zabiera urodę”...).

 

Gdy Twoje dziecko to chłopiec:

  • twoje włosy na nogach rosną szybciej;
  • skarżysz się na częste bóle głowy;
  • masz suche ręce;
  • jesteś bardziej niż zwykle niezdarna;
  • czujesz się ociężała;
  • twoje dziecko pierwsze ruchy wykonało z lewej strony brzucha;
  • stan twojej cery uległ poprawie.

 

Mimo że te tradycyjne sposoby naszych babć często okazywały się zawodne, nadal wiele osób w nie wierzy. Poza tym nie wiążą się z żadnym ryzykiem dla płodu. Warto zachować jednak do tego typu teorii zdrowy dystans.

Więcej o:
Copyright © Agora SA