Hemoroidy w ciąży - leczenie, objawy

Hemoroidy w ciąży są jedną z najpopularniejszych dolegliwości. Jak rozpoznać, że ten problem nas dotyczy? Jakie są objawy? Jak je leczyć?

 Hemoroidy w ciąży

Problemy z żylakami odbytu bardzo często dokuczają wielu przyszłym mamom. Hemoroidy ma tak naprawdę każdy człowiek. To guzki zbudowane z naczyń krwionośnych, które znajdują się w kanale odbytu. Poprawiają one szczelność odbytu i pozwalają utrzymywać kał i gazy. Podwyższenie poziomu progesteronu w okresie ciąży wpływa na sprężystość ich ścianek - zmniejsza ją - co powoduje rozszerzanie się ich, pękanie i krwawienie. Powiększająca się macica uciska jelita, co również nie pozostaje bez wpływu na hemoroidy i potęguje dolegliwości. 

Hemoroidy - objawy 

Jakie są objawy problemów z hemoroidami podczas ciąży? Twoją uwagę powinny zwrócić: 

  • swędzenie, pieczenie w okolicach odbytu;
  • ból podczas wypróżniania;
  • ślady krwi na papierze toaletowym po podcieraniu.

Takie objawy najczęściej pojawiają się w trzecim trymestrze ciąży. W wielu przypadkach po porodzie hemoroidy zmniejszają się i nie wymagają dodatkowego leczenia, choć często zdarza się, że wracają podczas kolejnych ciąż lub gdy zaczynają dokuczać zaparcia. Bardzo rzadko kobietom ciężarnym proponuje się zabiegi chirurgiczne.

Hemoroidy w ciąży - jak leczyć?

Co na hemoroidy w ciąży? Wiele kobiet zadaje sobie to pytanie, gdy pękające guzki dają o sobie znać. Przede wszystkim należy zadbać o dietę i nie dopuścić do tego, by dokuczały nam zaparcia:

  • pij dużo płynów - to dobrze wpływa na rozluźnienie masy kałowej;
  • dbaj o obecność błonnika w diecie (jedz razowe pieczywo, kasze, warzywa, płatki owsiane, suszone śliwki, figi, daktyle);
  • unikaj pokarmów, które mogą powodować zaparcia (czekolady, tłuszczu zwierzęcego w dużych ilościach, kawy, czarnej herbaty, orzechów). 

Warto spróbować wykorzystać domowe sposoby na hemoroidy.

  • bierz kąpiele ziołowe i stosuj nasiadówki z wywaru z rumianku, kory dębu, oczaru wirginijskiego;
  • gdy ból bardzo dokucza, możesz schłodzić przez chwilę obolałe miejsce - do tego nadadzą się żelowe okłady, które możesz kupić w aptece albo okład z lodu. Pamiętaj jednak, że taki zabieg nie może trwać za długo;
  • przemywaj chore miejsca wacikiem lub tamponem nasączonym naparem z rumianku, kory dębu, aloesu, nagietka lub skrzypu;
  • możesz sięgnąć po środki apteczne, np. maść na hemoroidy w ciąży lub czopki.

Ponadto nie zapominaj o ruchu - nawet w ciąży możesz wykonywać lekkie ćwiczenia, chodzić na spacery. Hemoroidy najczęściej pojawiają się u osób, które prowadzą siedzący tryb życia. Jeśli domowe sposoby na hemoroidy oraz leki dostępne bez recepty nie przyniosą efektów i żylaki odbytu nadal będą dokuczać, udaj się do lekarza.

To także może cię zainteresować:

Ciążowe dolegliwości

10 najdziwniejszych objawów ciąży

Więcej o:
Copyright © Agora SA