Noworodki z zębami, wysokie kobiety rodzą bliźnięta... Te fakty o zapłodnieniu i ciąży na pewno cię zaskoczą!

Wydawałoby się, że o ciąży i zapłodnieniu wiemy wszystko, ale oto garść ciekawostek, które wcale nie są takie oczywiste!
Sięgniecie po najpopularniejsze imiona dla dzieci? Sięgniecie po najpopularniejsze imiona dla dzieci? fot. Shutterstock

Na świecie rodzi się więcej chłopców niż dziewczynek

Kiedyś mówiono, że jeśli na świat przychodzi więcej chłopców niż dziewczynek, oznacza to nadchodzącą wojnę. My nie jesteśmy zabobonni, ale faktem jest, że na świecie rodzi się więcej noworodków płci męskiej - w 20014 roku na każde 934 nowo narodzone dziewczynki przypadało 1000 chłopców.

Przypominamy, że o płci dziecka decyduje chromosom ojca. Komórka jajowa ma zawsze chromosom X, a plemniki X lub Y. Jeśli podczas zapłodnienia połączy się chromosom X i Y - będzie chłopiec, jeśli X i X - dziewczynka.

Komórka jajowa wciąż skrywa tajemnice Komórka jajowa wciąż skrywa tajemnice fot. Shutterstock

O komórce jajowej słów kilka

Wszystkie komórki jajowe powstają w jajnikach już przed narodzeniem dziewczynki. Komórka jajowa jest największą komórką w organizmie człowieka, za to plemnik - najmniejszą. Dla porównania: jedna komórka jajowa waży mniej więcej tyle samo co 175 tys. plemników! Zdumiewać może też fakt, że komórki jajowe myszy, królików, goryli, psów i wielorybów są mniej więcej tej samej wielkości co komórki jajowe kobiet.

Jakie szanse na bliźnięta?

Jeśli jesteś wysoka, twoje szanse, by zajść w ciążę bliźniaczą są większe. Dr Gary Steinman z Long Island Jewish Medical Center porównał wzrost 105 kobiet, które urodziły bliźnięta oraz 24 kobiet, które powiły trojaczki, z informacjami na temat średniego wzrostu kobiet w USA. Okazało się, że kobiety, które przeszły ciąże mnogie, były średnio ponad 2,5 cm wyższe niż wynosi średnia dla USA (ok. 160 cm). Lekarz tłumaczy to wyższym u wysokich kobiet poziomem IGF (Insulinopodobny czynnik wzrostu), który wpływa nie tylko na wzrost kości, ale również jajeczkowanie - wysokie IGF częściej powoduje dojrzewanie więcej niż jednej komórki jajowej podczas tego samego cyklu owulacyjnego.

Z innych ciekawostek dotyczących bliźniąt: 22 proc. bliźniąt jest leworęczna, w porównaniu z 10 proc. ludzi, którzy urodzili się w wyniku ciąż pojedynczych.

plemniki plemniki fot. Shutterstock

Te pracowite plemniki....

Zdrowy mężczyzna wytwarza dziennie około 120 milionów plemników, a w jednym ejakulacie znajduje się ich ok. 300 milionów. Nadwyżka pobierana jest z zapasów - żeby jednak plemnik był gotowy do ejakulacji potrzeba 70-80 dni. W organizmie kobiety może on przeżyć do 5 dni (dlatego właśnie wiele ciąż powstaje ze stosunków odbytych przed dniem owulacji!). Dla porównania: komórka jajowa nie przetrwa dłużej niż 24 godziny.

noworodek noworodek fot. Shutterstock

Noworodki z zębami?

Tego nikt się nie spodziewa, a jednak szacuje się, że jedno dziecko na 2 tysiące rodzi się... z zębem! Takie zęby najczęściej są usuwane, żeby nie powodować dyskomfortu (podrażniają język dziecka lub brodawki mamy), poza tym są zazwyczaj płytko osadzone i chwiejne.

I na zakończenie dwie ciekawostki: linie papilarne pojawiają się u płodu w 3 miesiącu ciąży, a pierwszy poród, jak wynika ze szwajcarskiego badania, wymaga średnio 135 skurczów, by urodzić dziecko, podczas gdy kolejne tylko 68.

Więcej o: