Seks w ciąży: wszystko, co chcielibyście wiedzieć, ale baliście się zapytać

Czy w ciąży można TO robić? Z takim brzuchem?! Czy to może w ogóle być fajne? Bierzemy pod lupę seks podczas ciąży i staramy się odpowiedzieć na najczęstsze pytania.
ciąża ciąża fot. Shutterstock

Czy będzie inaczej?

Oczywiście. Po pierwsze będziesz mieć większy brzuch, który może nieco namieszać w waszych łóżkowych akrobacjach. Po drugie możesz inaczej odczuwać bodźce: niektóre kobiety są w tym czasie bardziej wrażliwe na dotyk i łatwiej osiągają orgazm, u innych ta wrażliwość jest przeszkodą do odczuwania przyjemności z seksu.

Pożycie seksualne w tym okresie jest niewiadomą szczególnie dla bezdzietnych par, stąd wiele pytań i wątpliwości, o których partnerzy często krępują się ze sobą rozmawiać. To może prowadzić do niedomówień i frustracji, najważniejsze więc, żebyście dzielili się ze sobą obawami. Nie bójcie się zadawać pytań. My zebraliśmy kilka najczęstszych, może nasze odpowiedzi pomogą wam rozwiać chociaż część wątpliwości.

Aplikacja Moja ciąża z Edziecko.pl

ciąża ciąża fot. Shutterstock

Czy będę mieć ochotę?

Sam fakt, że w ciąży można się kochać, nie oznacza, że będziesz mieć na to ochotę. Bywa różnie. Dla niektórych pań fakt, że w końcu nie trzeba się martwić o antykoncepcję jest sam w sobie afrodyzjakiem i wspominają okres ciąży jako czas najprzyjemniejszego, nieskrępowanego seksu.

Ochota na seks zmienia się na różnych etapach ciąży. Często jest niższa w pierwszym trymestrze (zmęczenie, mdłości, wpływ hormonów), zwiększa się w drugim, wraz z nowym przypływem energii i ponownie maleje w trzecim, kiedy jesteśmy już zmęczone ciążą, obolałe, ociężałe  i skoncentrowane na odliczaniu czasu do porodu. Ale wiadomo: w seksie, także tym podczas ciąży, jak w  życiu: nie ma reguł, każda z nas jest inna.

Środkowy okres ciąża Środkowy okres ciąża fot. Shutterstock

A jesli nie będę wcale mieć ochoty?

Nie będzie w tym niczego dziwnego! Dolegliwości ciążowe, takie jak mdłości, zmęczenie, ból kręgosłupa czy senność, skutecznie odbierają ochotę na seks u wielu ciężarnych kobiet. Możesz nastawić się na to, że twoje libido będzie się zmieniać w trakcie ciąży, może się też zdarzyć, że w ogóle nie będziesz odczuwać pożądania, bo twoje myśli będą krążyć wokół dziecka i twojego stanu. To też naturalne. Najważniejsze, abyś szczerze rozmawiała o tym ze swoim partnerem.

Aplikacja Moja ciąża z Edziecko.pl

ciąża ciąża fot. Shutterstock

A on?

Czy będę mu się podobać? Czy będzie chciał się ze mną kochać? To tylko niektóre z pytań, które pojawiają się w naszych głowach w kontekście pożycia seksualnego podczas ciąży. Męskie libido także może ulec zmianie w związku z ciążą: dla niektórych zmieniające się ciało partnerki będzie podniecające, dla innych będzie rodziło obawy, czy zbliżenie nie skrzywdzi rozwijającego się w jej łonie dziecka. Takie myśli naprawdę się pojawiają i skutecznie zniechęcają część mężczyzn do inicjowania zbliżeń. Tym bardziej warto rozmawiać na ten temat i wyjaśnić naszym panom kilka faktów dotyczących naszego stanu.

ciąża ciąża fot. Shutterstock

Czy nie zrobimy krzywdy dziecku?

Eksperci są zgodni: w prawidłowo przebiegającej ciąży dziecku i matce nie może wydarzyć się krzywda podczas stosunku. Penis nie ma kontaktu z płodem, który jest dobrze chroniony przez mięśnie macicy, błony płodowe i płyn owodniowy. Dodatkowo czop śluzowy chroni przed przenikaniem bakterii i nasienia.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których seks podczas ciąży jest niewskazany. Jakie?

Aplikacja Moja ciąża z Edziecko.pl

ciąża ciąża fot. Shutterstock

Kiedy nie wolno?

Niektóre przypadłości rzeczywiście mogą okazać się przeciwwskazaniem do uprawiania seksu w trakcie ciąży. Jeśli cierpisz na niewydolność szyjki macicy, jesteś w ciąży mnogiej, masz za sobą poronienia - zapytaj lekarza, czy możesz być aktywna seksualnie.

ciąża ciąża fot. Shutterstock

Czy orgazm może wywołać skurcze?

Naukowcy twierdzą, że orgazm nie może wywołać przedwczesnego porodu lub poronienia. Oczywiście mówimy tu o ciążach przebiegających bez komplikacji. Przyjęło się jednak uważać, że podczas ostatnich tygodni ciąży stosunek seksualny może przyspieszyć poród,za sprawą oksytocyny wytwarzanej podczas orgazmu, dlatego najlepiej będzie, jeśli zapytasz swojego lekarza, czy w twoim przypadku uprawianie seksu na tym etapie nie będzie stanowiło zagrożenia.

Aplikacja Moja ciąża z Edziecko.pl

Więcej o: