Najpopularniejsze przesądy ciążowe

Przesądy mają się dobrze. Oto kilka "mądrości", które może usłyszeć kobieta w ciąży...

Kiedy rodzą się chłopcy....

...będzie wojna!

Biolodzy ewolucyjni odkryli, że liczba narodzonych chłopców rzeczywiście może mieć związek z wojną - nieco inny jednak niż chciałaby tego wieść gminna. Otóż więcej niemowląt płci męskiej rodzi się po wojnie - żołnierze wracający do domu częściej płodzą chłopców niż mężczyźni żyjący w czasach pokoju. Może natura chce zrekompensować w ten sposób powojenne braki w męskiej populacji?

Noworodek ma dużo włosów....

...bo jego mama w czasie ciąży często miała zgagę!

Ten przesąd cieszy się nadal ogromną popularnością. Sama miałam okazję usłyszeć taką "mądrość" i to od... położnej środowiskowej, która odwiedziła mnie w domu po porodzie. Kiedy zobaczyła moją tygodniową córeczkę z gęstą czupryną czarnych włosów na głowie, skomentowała, że na pewno miałam często zgagę w ciąży. No cóż. Trudno znaleźć tu jakąś zależność, prawda?

Jeśli masz ochotę na słodkie...

...to znaczy, że urodzisz córkę!

Jeśli natomiast wolisz jeść kwaśne potrawy - niechybnie będziesz miała syna. Odgadywanie płci to najpopularniejszy temat przesądów ciążowych. Wiemy więc także, że córka odbiera ciężarnej urodę, a chłopiec dodaje jej uroku. Kanciasty brzuch oznacza córkę, okrągły jak piłka - chłopca?

Chociaż wydaje się to niewiarygodne, że ktoś może w to wierzyć, zapewniam, że takie przesądy mają się świetnie! W pierwszej ciąży, gdy spodziewałam się córki, na każdym kroku słyszałam, że to na pewno pomyłka, że "USG często kłamie", bo nie mogę urodzić córki, mając taki mały i okrągły brzuch. Moje pierworodne dziecko ma teraz prawie 6 lat i naprawdę jest dziewczynką.

Nie wolno patrzeć przez dziurkę od klucza...

...albo przez wizjer, bo dziecko będzie miało zeza!

Niestety, podglądanie odpada, jeśli nie chcemy urodzić dziecka z wadą wzroku! Złym pomysłem jest też patrzenie w ogień, bo to skutkuje zmianami skórnymi u dziecka (tzw. "myszkami"). To samo dotyczy jedzenia truskawek - dziecko urodzi się z naczyniakami (tzw. "zmiany truskawkowe").

Jeśli ciężarna się przestraszy...

... nie powinna dotykać ręką swojego ciała, bo w tym samym miejscu dziecko będzie miało znamię!

To samo dotyczy oparzenia. Nieważne, że znamiona spowodowane są zmianami pigmentacyjnymi, trzeba mocno pilnować się przez 9 miesięcy, żeby pod wpływem impulsu nie zaszkodzić dziecku.

Ciężarnej kobiecie nie wolno patrzeć na...

...osoby, które nie są zbyt urodziwe albo mają inny kolor skóry, bo właśnie takie będzie ich dziecko!

Wedle ludowych mądrości w ten sposób możemy urodzić dziecko z krótszą nogą, zezem, rudymi włosami, piegami, a nawet o innym kolorze skóry niż nasza! Idąc dalej tym tropem, kobieta nie powinna obcinać w ciąży włosów, jeśli nie chce mieć dziecka z "krótkim rozumem". Lepiej też, żeby ich nie farbowała, jeśli nie chce, żeby jej dziecko  miało rude włosy. Co jest złego w rudych włosach? Litości!

Kobieta w ciąży nie powinna nosić korali....

...bo dziecko urodzi się okręcone pępowiną wokół szyi!

Naprawdę. Ludzie wciąż głęboko w to wierzą! To samo zagrożenie czyha na dzieci, których mamy noszą łańcuszki i apaszki, przechodzą pod rozwieszonymi sznurami na pranie, kablami, itp. Podczas wizyty na patologii ciąży mama pacjentki z łóżka obok zwróciła mi uwagę - wyraźnie przestraszona i przejęta - że naprawdę powinnam zdjąć łańcuszek. A pomyśleć, że moja własna rodzina nie miała odwagi mi tego zasugerować!

Przesądów ciążowych jest dużo więcej, niektóre wydają się tak absurdalne, że trudno uwierzyć, iż ktoś mógłby wciąż w nie wierzyć, ale pewnie każdy z nich ma jeszcze swoich wyznawców. Jakie Wam zdarzało się usłyszeć... a może nawet wygłosić?

Więcej o:
Copyright © Agora SA