Klara to idealne imię. Wyjaśniamy dlaczego i podpowiadamy podobne imiona tzw. złotego środka

W zeszłym roku prawie 1000 dziewczynek otrzymało w Polsce imię Klara. Czy można się spodziewać, że niebawem - za sprawą Lewandowskich - małych Klar przybędzie? Prawdopodobnie tak. Ale dobrych wyborów jest więcej - podpowiadamy.
Robert Lewandowski Robert Lewandowski Facebook.com/rl9official/

Klara to idealne imię. Wyjaśniamy dlaczego i podpowiadamy podobne imiona tzw. złotego środka

W zeszłym roku prawie 1000 dziewczynek otrzymało w Polsce imię Klara. Czy można się spodziewać, że niebawem - za sprawą Lewandowskich - małych Klar przybędzie? Prawdopodobnie tak. Ale dobrych wyborów jest więcej - podpowiadamy.

Piłkarz Robert Lewandowski i jego żona Anna powitali na świecie córkę Klarę. W sieci, obok gratulacji - tysiące komentarzy na temat imienia dziecka. Dla jednych piękne, innym się nie podoba.

Tymczasem zdaniem psychologów imię Klara jest wyborem idealnym. Dlaczego? Bo to imię tzw. złotego środka.

Imię środka, czyli nie najczęściej, ale też nie najrzadziej nadawane, to - może nie zawsze najlepszy - ale najbezpieczniejszy wybór. Mamy wówczas pewność, że córka nie będzie w klasie kolejną Zuzą, a syn siódmym Antkiem. To nie wszystkie zalety. Imię "złotego środka" pomimo że nie zalicza się do najpopularniejszych, to nadal brzmi znajomo, nie jest wydumane czy obcobrzmiące.

Dr Krystyna Doroszewicz, psycholog, adiunkt w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, autorka książki 'Z imieniem przez życie. Psychologiczne aspekty imion ludzkich' (Wydawnictwo Naukowe Scholar) przekonuje, że to, jakie wybieramy imię dla dziecka, pokazuje przy okazji, jakie są nasze najsilniejsze społeczne potrzeby.

Według dr Doroszewicz decydując się na imię 'oklepane', najbardziej popularne w ostatnich latach, realizujemy potrzebę wtopienia się, przynależności do grupy. U rodziców nadających swoim dzieciom imiona bardzo rzadkie przeważa z kolei potrzeba wyróżnienia się, bycia innym, oryginalnym.

Aby uniknąć skrajności w tym kontekście, racjonalną wypadkową powinien być wybór imienia tzw. złotego środka, tak aby zaspokoić obydwie potrzeby: bycia z innymi i indywidualności.

Zobacz nasze propozycje imion tzw. złotego środka dla córki i syna>>>

Imię dla dziewczynki Imię dla dziewczynki fot: istockphoto

Imię złotego środka dla dziewczynki

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji co roku publikuje statystyki imion i nazwisk z bazy PESEL. Dzięki ogólnopolskiej bazie imion wiemy, które imiona cieszą się największą popularnością, które są najrzadziej nadawane, a które znajdują się w środku listy najczęściej i najrzadziej nadawanych imion w Polsce. Zatem:

W zeszłym roku najwięcej przybyło dziewczynek o imionach:

Zuzanna, Julia, Lena, Maja - każde z tych imion nadano ponad 8 tys. razy.

Bardzo popularne są również: Hanna (prawie 8 tys. dziewczynek otrzymało to imię w ub.r.) Zofia (7703), Amelia, Alicja, Aleksandra, Natalia - prawie 5 tys. rodziców wybrało dla swojej córki właśnie to imię.

Imiona żeńskie, które rodzice wybierali najrzadziej to:

Raisa, Sofie, Kora, Irma, Emilie, Alena, Zlata, Heidi, Larissa, Aida - zaledwie po pięć dziewczynek otrzymało w zeszłym roku jedno z powyższych imion.

A jakie imiona znalazły się w środku listy najczęściej i najrzadziej nadawanych imion dziewczynkom?

Za tzw. imiona złotego środka uznaliśmy te, które w minionym roku zostały wybrane nie częściej niż 1100 razy i nie rzadziej niż 800 razy.

Imiona żeńskie złotego środka to:

Małgorzata (1073), Lilianna, Klara (937), Katarzyna, Marta, Nela, Sara (914), Aniela, Patrycja, Dominika (825), Izabela, Matylda (817).

Imię dla chłopca Imię dla chłopca fot: istockphoto

Imię złotego środka dla chłopca

W zeszłym roku najwięcej w Polsce przybyło chłopców  o imionach:

Antoni (ponad 9 tys. nadań), Jakub, Szymon, Jan (7584 chłopców otrzymała w zeszłym roku to imię), Filip, Franciszek, Mikołaj, Aleksander, Kacper, Wojciech.

Najrzadziej wybierane imiona męskie w zeszłym roku to:

Ambroży (5 chłopców otrzymało to imię), a także: Davide, Izaak, Mason, Xawier, Herbert, Enzo, Tom, Matthias.

A jakie imiona męskie znalazły się w środku listy najczęściej i najrzadziej nadawanych imion polskim dzieciom?

Za męskie imiona środkowe uznaliśmy te, które w minionym roku zostały nadane nie częściej niż 1100 razy i nie rzadziej niż 600 razy.

Imiona męskie tzw. złotego środka to:

Adrian (1051 chłopców otrzymało w 2016 r. to imię), Olaf, Krystian, Kuba, Borys, Kajetan, Bruno (799 nadań), Marcin, Artur, Łukasz, Błażej, Grzegorz (696)

Jak wybrać idealne imię dla dziecka? Jak wybrać idealne imię dla dziecka? fit: istockphoto

Czy przybędzie nam małych Klar? Prawdopodobnie tak

Skąd się biorą mody na konkretne imiona? Psychologowie, w tym dr Krystyna Doroszewicz, autorka książki ''Z imieniem przez życie. Psychologiczne aspekty imion ludzkich'', zgodnie twierdzą, że często narzucają je znane i cenione osoby, bohaterowie filmów, seriali: Amelia, Sebastian, Majka.

Kiedy imię jest obecne w naszej rzeczywistości, np. słyszymy je w mediach, na placu zabaw, w pracy, wówczas staje się ono oswojone. Zgodnie ze zjawiskiem czystej ekspozycji to, z czym częściej się spotykamy, to bardziej nam się podoba.

I być może nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy, że właśnie to, co oswojone, wydaje się bliskie i przyjazne. Gdybyśmy zapytali rodziców, dlaczego nadali córce imię Julia, a synowi Jakub, to z pewnością nie odpowiedzieliby, że dlatego, że są to imiona najczęściej nadawane w Polsce dzieciom w ostatnich latach lub dlatego, że wszystkie dzieci znajomych już tak mają na imię. Raczej odpowiedzieliby: to imię bardzo nam się podoba, tak ładnie brzmi. Nie wiemy, jak to się stało, że w tym samym czasie tylu innych rodziców wybrało dokładnie to samo imię.

Wybieramy dziecku imię Wybieramy dziecku imię fot: Istockphoto

Na co zwracać uwagę wybierając dziecku imię?

Na zakończenie miniporadnik o tym, jak wybrać imię dla dziecka, aby nie zrobić małemu człowiekowi ''krzywdy''.

- Prześledź rankingi najczęściej nadawanych imion w ostatnich latach. Zastanów się, czy chcesz, aby twoje dziecko było kolejną Lenką czy kolejnym Kacprem w przedszkolu, klasie szkolnej. Staraj się unikać imienia, które sprawi, że dziecko będzie jednym/jedną z wielu.

- Nie przesadzaj z oryginalnością. Może się okazać, że wydumane imię (Priscilla, Emi, Kenza, Modest, Oralia) będzie utrudniać dziecku dorastanie (kontakty z innymi ludźmi, narazi je na negatywne komentarze, czy będzie wprawiało w zakłopotanie).

- Staraj się wybrać imię złotego środka. Zerknij do rankingów najczęściej i najrzadziej nadawanych imion i wybierz te ze środka listy. Są bezpieczne, neutralne, pasują do każdego zawodu.

- Na nadawaj dziecku imienia, które jest zdrobnieniem. Uwzględnij to, że dziecko rośnie, w pewnym momencie być może zostanie profesorem, lekarzem, sędzią. Bardzo dobre są imiona, które mają różne formy: oficjalne, zdrobniałe, potoczne. Funkcjonujemy w życiu społecznym w różnych relacjach i rolach. Twoje dziecko może nie chcieć być przez całe życie Kubą czy Gosią. Kim innym jest mały Radek, a kim innym dorosły Radosław, sprawujący funkcję ministra czy premiera. Dobrze, jeśli imię rośnie razem z dzieckiem. Zróżnicowane formy imienia mają również inne zalety. Pozwalają rodzicom (i nie tylko) przekazywać dziecku różne uczucia, jakie wywołują w nich zachowania dziecka (w innych sytuacjach mówimy do dziecka Zosieńko, Zosiu czy Zofio), a dziecko wybierając sobie jedną z wielu form może podkreślać inne swoje cechy.

- Zanim zdecydujesz się nadać dziecku imię Penelopa czy Wilhelm, zastanów się, czy dobrze czujesz się jako matka/ojciec Penelopy/Wilhelma? Wraz z narodzinami dziecka zmieni się też twoja tożsamość, nie tylko dlatego, że staniesz się rodzicem, ale także dlatego, że kim innym możesz się czuć jako mama Ani czy Piotrka, kim innym jako mama Penelopy czy Tycjana.

Szukasz imienia dla dziecka?

Zapraszamy do naszego Imiennika. Możesz wybrać imię na wybraną literę dla dziewczynek i chłopców, wyszukać konkretne imię lub losować i oddać wybór przypadkowi.

Więcej o:
Copyright © Agora SA