Seks po porodzie już nigdy nie będzie taki jak dawniej? 7 sytuacji, na które trzeba się przygotować

Po porodzie pochwa jest luźna, kobieta podczas penetracji odczuwa ból, a partner, który widział poród siłami natury, nie ma już ochoty na seks z matką dziecka - to często powtarzane opinie, którymi straszy się przyszłych rodziców. Jak jest w praktyce? Różnie.
Jak wygląda życie seksualne młodych rodziców? Jak wygląda życie seksualne młodych rodziców? fot: istockphoto

Seks po porodzie już nigdy nie będzie taki jak dawniej? 7 sytuacji, na które trzeba się przygotować

Po porodzie pochwa jest luźna, kobieta podczas penetracji odczuwa ból, a partner, który widział poród siłami natury, nie ma już ochoty na seks z matką dziecka - to często powtarzane opinie, którymi straszy się przyszłych rodziców. Jak jest w praktyce? Różnie.

Po porodzie spada libido kobiety

Zmęczenie, brak ochoty na seks - czy tak  musi wyglądać życie z małym dzieckiem?fot: istockphoto

Brak apetytu na seks po porodzie to normalna sytuacja i dość często się zdarza, choć oczywiście nie ma reguły. Poród to ogromna rewolucja dla kobiety, zarówno życiowa, jak i hormonalna. Po urodzeniu dziecka zmienia się zarówno funkcjonowanie organizmu, jak i rytm życia młodych rodziców. Zaangażowanie w opiekę nad niemowlakiem i nieprzespane noce sprawiają, że spada ochota na seks.

Systematyczne i częste karmienie piersią hamuje owulację i obniża poziom kobiecych hormonów płciowych. Organizm karmiącej mamy wydziela prolaktynę. To hormon odpowiedzialny za laktację, ale też hamujący libido. Z kolei oksytocyna, czyli tzw. hormon miłości - wydzielany podczas karmienia, ale także między innymi w czasie orgazmu - może wywoływać u karmiącej kobiety uczucie zaspokojenia i jeszcze skuteczniej blokować potrzebę seksu. Sytuacja z czasem się poprawia, po kilku miesiącach wszystko powinno powrócić do normy.

Czy podczas połogu można uprawiać seks. Lepiej poczekać. Czy podczas połogu można uprawiać seks. Lepiej poczekać. fot: istockphoto

Podczas połogu lepiej nie uprawiać seksu

Po porodzie - czy to siłami natury, czy przez cięcie cesarskie - zalecane jest powstrzymanie się od współżycia przez około 6-8 tygodni. To czas, w którym narząd rodny kobiety powinien powrócić do stanu sprzed ciąży, a rana po cesarskim cięciu zagoić się. Niektóre kobiety zaczynają współżycie wcześniej - nie ma w tym nic złego, pod warunkiem że poród przebiegł bez komplikacji.

Po sześciu tygodniach od porodu warto zgłosić się do ginekologa, który oceni, czy wszystko jest w porządku i czy można już prowadzić normalny tryb życia, również w sferze seksualnej.

Ginekolodzy zwykle mówią o możliwości powrotu do aktywności seksualnej po sześciu tygodniach od porodu, czyli wtedy, kiedy kończy się połóg. To jednak termin umowny. Autentyczna - fizyczna, psychiczna i emocjonalna - gotowość do seksu w wielu przypadkach pojawia się znacznie później.

Więcej czytaj w tekście: "Seks po porodzie. Rozmowa z seksuologiem Ewą Żeromską"

Ból podczas stosunku po porodzie to również zasługa burzy hormonalnej Ból podczas stosunku po porodzie to również zasługa burzy hormonalnej fot: istockphoto

Kobieta po porodzie siłami natury odczuwa ból podczas stosunku

Bóle podczas penetracji w miejscu nacięcia lub pęknięcia krocza są dość częste. Aby je złagodzić, można codziennie po kąpieli masować miejsce nacięcia oliwką. Bolesność przy stosunku często jest związana ze zmianami hormonalnymi w organizmie kobiety karmiącej - mała ilość estrogenów powoduje suchość pochwy. Bywa też, że problemy mają podłoże psychiczne, są np. związane z przykrymi wspomnieniami z porodu.

Z czasem dolegliwości powinny stopniowo ustąpić. Jeśli tak się nie dzieje, wówczas należy zgłosić się do ginekologa lub do psychologa.

Może cię również zainteresować: Ginekologia estetyczna po porodzie

Nawet po cesarskim cięciu seks potrafi być bolesny Nawet po cesarskim cięciu seks potrafi być bolesny fot: istockphoto

Seks po porodzie przez cesarskie cięcie nie boli

To nieprawda. Po porodzie - bez względu na to, czy był to poród siłami natury, czy przez cesarskie cięcie - młoda matka jest po prostu fizjologicznie ukierunkowana bardziej na macierzyństwo niż na prokreację.

Zmiany w gospodarce hormonalnej powodują suchość w pochwie, uczucie braku elastyczności, a to skutkuje bólem podczas penetracji. Dlatego też stosunki bywają bolesne nie tylko dla kobiet po  porodzie siłami natury, ale także dla tych po cięciu.

Z reguły - jeśli poród przebiegał prawidłowo - po 6 miesiącach od porodu wszystko wraca do normy. Z reguły - jeśli poród przebiegał prawidłowo - po 6 miesiącach od porodu wszystko wraca do normy. fot: istockphoto

Pochwa po porodzie jest luźniejsza

Pochwa jest zbudowana z tkanki łącznej oraz mięśni, a zatem może się bardzo rozciągać, np. podczas porodu. Tkanka obkurcza się zaraz po urodzeniu dziecka, ale nie do rozmiarów sprzed porodu. Na to potrzeba czasu. To, po jakim czasie krocze "powróci do formy", zależy od tego, jak duże dziecko przeszło przez kanał rodny, jak długo trwał poród, czy był ciężki, np. z użyciem kleszczy, które powodują więcej uszkodzeń pochwy.

Z reguły - jeśli poród przebiegał prawidłowo - po kilku tygodniach/miesiącach od porodu wszystko wraca do normy. Jednak wpływ na jakość stosunków mają także zmiany hormonalne. Kobieta karmiąca piersią wytwarza mniej estrogenów, a to hormony, które w dużej mierze odpowiadają za elastyczność i rozciągliwość pochwy. Stąd - nawet kobiety, które rodziły przez cesarskie cięcie, podczas karmienia piersią mogą odczuwać luz w pochwie podczas stosunku. Zazwyczaj, w momencie gdy powraca cykl miesiączkowy i wzrasta poziom estrogenów, tkanki pochwy stają się bardziej elastyczne. Jeśli kobiecie zależy na poprawie jakości stosunków po porodzie, może np. ćwiczyć mięśnie Kegla.

Poród rodzinny musi być wspólna i przemyślaną decyzją Poród rodzinny musi być wspólna i przemyślaną decyzją fot: istockphoto

Mężczyzna nie powinien oglądać porodu

Poród rodzinny to decyzja, którą należy wspólnie przedyskutować i dobrze się do niej przygotować. To bardzo ważne, aby zarówno rodząca, jak i ojciec dziecka byli pewni co do tego, że chcą być razem w czasie porodu - żaden z partnerów nie może działać pod presją.

Wielu mężczyzn najbardziej boi się momentu, kiedy dziecko się rodzi. Obawiają się widoku krwi, łożyska, pękniętego krocza, nie wiedzą, jak zareagują na taką sytuację. Zdarza się, że uczestnictwo przy porodzie ma negatywny wpływ na związek, zwłaszcza na seks. W artykule "Poród rodzinny - zalety i ograniczenia" położna i psycholog Bożena Cieślak-Osik wspomniała o tym, że w literaturze medycznej można znaleźć przypadki na potwierdzenie teorii, że poród rodzinny ma negatywny wpływ na jakość seksu po porodzie.
- Czynników, które mają wpływ na to, jak będzie wyglądał seks po wspólnym porodzie, jest tak wiele, że trudno cokolwiek przewidzieć u konkretnej pary. Dlatego na wszelki wypadek zawsze przypominam, że miejsce partnera na sali porodowej jest nie przy kroczu, ale przy głowie kobiety. Poród, zwłaszcza zabiegowy, czasem naprawdę wygląda brutalnie. Uważam też, że decyzja o wspólnym porodzie może być podjęta, tylko jeśli obydwoje partnerzy są do niej przekonani - więcej w artykule "Poród rodzinny zalety i wady".

Rozwiąż quiz: W tym quizie o seksie po prostu musisz mieć komplet punktów, pytamy o podstawy

Jeśli matka nie karmi regularnie piersią, wówczas jest szansa na to, że zajdzie w kolejną ciąże, nawet kilka tygodni po porodzie Jeśli matka nie karmi regularnie piersią, wówczas jest szansa na to, że zajdzie w kolejną ciąże, nawet kilka tygodni po porodzie fot: istockphoto

Podczas połogu nie można zajść w ciążę

Oczywiście, że można! Powrót płodności po porodzie zależy od tego, czy młoda mama karmi piersią. Jeśli kobieta nie karmi naturalnie, wówczas płodność może powrócić już kilka tygodni po urodzeniu dziecka.

Przy karmieniu naturalnym owulacja jest hamowana przez hormony laktacji zwykle przez kilka miesięcy, póki dziecko jest karmione wyłącznie piersią, a przerwy między karmieniami nie są dłuższe niż pięć godzin. Jeżeli jednak jest inaczej (np. przerwy pomiędzy karmieniami są dłuższe), spadek poziomu hormonów laktacji może odblokować owulację. W takich sytuacjach trudno też obliczyć, kiedy wypadają dni płodne. Najczęściej dzieje się tak, że najpierw pojawia się owulacja, a dopiero potem miesiączka.

Czytaj również:

Zaszła w kolejną ciążę 6 tygodni po porodzie. "Myślałam, że w połogu antykoncepcja jest zbędna..."

"Poporodowe nietrzymanie moczu dotyka połowy kobiet. Ale cierpią w ciszy, bo wstydzą się komuś powiedzieć"

Więcej o: