Nogi trzymane w górze i orgazm zwiększają szanse na zapłodnienie? Profesor obala popularne mity i półprawdy

Pary starające się o dziecko próbują różnych metod, aby doczekać się dwóch kresek na teście ciążowym. Ale czy rzeczywiście to, jak się kochamy i co robimy po stosunku wpływa na poczęcie? Topowi profesorowie zajmujący się tematem płodności rozwiewają wątpliwości.
Pozycja ma znaczenie? Pozycja ma znaczenie? FOT. 123RF

Nogi trzymane w górze i orgazm zwiększają szanse na zapłodnienie? Profesor obala popularne mity i półprawdy

Pary starające się o dziecko próbują różnych metod, aby doczekać się dwóch kresek na teście ciążowym. Ale czy rzeczywiście to, jak się kochamy i co robimy po stosunku, wpływa na poczęcie? Topowi profesorowie zajmujący się tematem płodności rozwiewają wątpliwości.

Głęboka penetracja ułatwia zajście w ciążę?

W to wierzymy: Głęboka penetracja podczas stosunku sprawia, że nasienie ma ułatwioną drogę do szyjki macicy.

Tymczasem: Podczas tegorocznej konferencji ESHRE (Europejskie Stowarzyszenie Embriologii i Rozrodu Człowieka), która odbyła się w pierwszych dniach lipca w Helsinkach, europejscy profesorowie, na co dzień pracujący z parami starającymi się o dziecko, rozwiali wszelkie wątpliwości na temat łóżkowych sposobów na ciążę.

Androlog, prof. Allan Pacey, zabrał głos w temacie pozycji seksualnych ułatwiających zajście w ciążę. Według niego każda pozycja jest tak naprawdę dobra, żeby doszło do zapłodnienia.

Profesor Pacey z Uniwersytetu Sheffield, podczas swojego przemówienia na helsińskiej konferencji,  zachęcał pary starające się o dziecko, aby zamiast na doborze odpowiedniej pozycji seksualnej skoncentrowały się na tym, aby seks był przede wszystkim przyjemnością. Według niego najlepszym sposobem na uzyskanie ciąży jest... kochanie się w ulubionych pozycjach i tak, aby seks sprawiał przede wszystkim przyjemność!

W następnym slajdzie: Pozycja misjonarska najlepsza na ciążę?

Żeby zajść w ciążę trzeba leżeć na plecach? Żeby zajść w ciążę trzeba leżeć na plecach? fot: pexels.com

Misjonarska z poduszką pod kobiecymi pośladkami to najlepsza pozycje na dziecko?

W to wierzymy: Niektóre pozycje seksualne sprzyjają zapłodnieniu, szczególnie te, w których kobieta leży na plecach. Dzięki takiej pozycji jest szansa na zgromadzenie w pochwie i ''zabezpieczeniu'' jak największej ilości spermy.

Tymczasem: profesor Adam Balen z Leeds University Hospital NHS Trust namawia, aby pary, które chcą doczekać się dziecka, zamiast koncentrować się na tym jak się kochać, po prostu robiły to jak najczęściej. Im więcej stosunków, tym większe szanse na ciążę.

Profesorowie biorący udział w konferencji zwrócili uwagę na to, że nie ma rzetelnych opracowań i badań klinicznych, które potwierdzałyby, że to, czy plemniki dotrą do komórki jajowej, zależy od pozycji seksualnej.

W następnym slajdzie: Nogi w górze ułatwiają zapłodnienie?

Nogi do góry! Nogi do góry! fot. iStock

3. Trzymanie nóg w górze po stosunku ułatwia plemnikom podróż do komórki jajowej?

W to wierzymy: Jeśli po seksie zakończonym wytryskiem kobieta uniesie nogi w górę na minimum 15 minut, to zwiększy szansę na zajście w ciążę. Podniesienie nóg w górę, najlepiej wraz z miednicą, sprawi, że plemniki szybciej dotrą do komórki jajowej.

Tymczasem: Według profesora Allan Paceya unoszenie nóg i miednicy do góry po stosunku nie ma wpływu na zapłodnienie. Jak to argumentuje?

- Istnieją badania, które mówią o tym, że plemniki - zaraz po wytrysku -  w 5-10 minut docierają do jajowodów. Podróż plemników rozpoczyna się jeszcze podczas stosunku, w czasie, kiedy para ''odzyskuje oddech'' i jeszcze się przytula. Unoszenie nóg i miednicy do góry kilka minut po stosunku raczej nie sprawi, że plemniki będą się szybciej przemieszczać w kierunku jajowodów, bo... one już tam po prostu są. Wystarczy, aby zaraz po stosunku nie zrywać się od razu na równe nogi. 5 minut leżenia na plecach w zupełności wystarczy - czytamy na łamach dziennikach ''The Daily Mail''.

W następnym slajdzie: Kobiecy orgazm pomaga plemnikom w podróży?

Powinno cię również zainteresować: Sukces przyczyną niepłodności?

Orgazm pomaga zajść w ciążę? Orgazm pomaga zajść w ciążę? fot: shutterstock

Kobiecy orgazm zwiększa szanse na zajście w ciążę?

W to wierzymy: Najlepsza metoda na powodzenie zapłodnienia to doprowadzenie kobiety do orgazmu, najlepiej wielokrotnego. Wtedy macica wykonuje serię skurczów, "ruchów ssących", dzięki czemu więcej nasienia ma szansę dostać się do jajowodów.

Tymczasem: Dr Stuart Lavery, na co dzień pracujący w londyńskim szpitalu Hammersmith, podczas swojej pracy zawodowej wielokrotnie spotkał się z parami, które pytały go o to, czy to prawda, że orgazm u kobiety zwiększa szansę na ciążę. I poniekąd rzeczywiście tak właśnie jest.

- Były robione badania na ten temat, naukowcy zastanawiali się, czy rzeczywiście orgazm wpływa na to, że kobiety łatwiej zachodzą w ciążę. I rzeczywiście tak jest. Ale wcale nie dlatego, że podczas orgazmu dochodzi do serii skurczów zasysających spermę lecz dlatego, że te kobiety, które doświadczają dużo orgazmów po prostu często się kochają. I wcale nie orgazm, a częstotliwość stosunków ma tu wpływ na to, czy dojdzie do zapłodnienia, czy nie.

Żródło: Daily Mail, NetMums

Powinno cię również zainteresować: Wiek partnera przyczyną niepłodności?

Więcej o: