Młode mamy szturmują internet i z dumą pokazują "brzydkie" ciała. Początek nowej ery piękna?

Młoda matka ma dość bycia idealną z każdej strony. Blogerki, fotografki, użytkowniczki Facebooka publikują zdjęcia nieidealnych kobiecych ciał i namawiają inne mamy: przestańcie dążyć do narzuconego wzoru piękna, cieszcie się sobą! Zobaczcie co wyprawiają młode mamy w sieci. Czy to początek rewolucji?
24 godziny po porodzie 24 godziny po porodzie fot: klatka z Facebooka/Sakura Bloom with Erica Andrews.

Erica Anderws: Tak wygląda ciało 24 godziny po porodzie

Wiele emocji kilka dni temu wzbudziła wśród internautów Erica Anderws, która opublikowała swoje zdjęcie zrobione 24 godziny po porodzie. Stoi na nim w bieliźnie, trzymając blisko siebie dziecko. Erica zdecydowała się nie tylko na opublikowanie odważnego zdjęcia, zamieściła także emocjonalny wpis.

"This is what 24 hours postpartum looks like. Baby in sling. Skin to skin. Adult diapers. And a rosy glow. My body feels...

Posted by Sakura Bloom on Tuesday, 19 January 2016

W poście młodej mamy czytamy:

- Tak wygląda ciało 24 godziny po porodzie. Dziecko w temblaku, skóra przy skórze. Pielucha dla dorosłych. Moje ciało jest tak zmęczone, jak po pokonaniu maratonu, a moje serce otwarte po wczorajszej podróży. Poród zmienia nas niczym trzęsienie ziemi. Czuje się dziko, przeżywam silne emocje, jestem inna? Jeszcze 23 godziny temu miałam nowe życie w sobie. Wydałam je na świat, w którym trafiło prosto w moje ramiona. Czuję pustkę w moim łonie, ale kiedy przychodzi to uczucie, to nowe życie płacze i szuka piersi. Wtedy odczuwam tę wyjątkową wieź. Nadal czuję i podziwiam tę silną transformację jaką przeszłam ja i cała moja rodzina. Ten czas jest po prostu inny od wszystkich.

Wpis Eric spotkał się z ogromnym odzewem internatów. Młode mamy wyrażały podziw za odwagę, doceniały to, że nie obawiała się pokazać swojego ciała. Nie wstydziła się go i nie starała się ukryć śladów po ciąży. Pisały, że jej słowa odzwierciedlają uczucia, jakich same doświadczyły po porodzie. Kobiety, które jeszcze nie są mamami pisały jak bardzo jej zazdroszczą oraz jak ją podziwiają. Takie osoby jak Erica rewolucjonizują podejście do macierzyństwa. Pokazują jak ono wygląda, a opisując je pięknym słowami dają wyraz tego jak wielka siła i ile emocji wiąże się z pierwszymi dniami życia dziecka. I nie są to emocje związane z niedoskonałościami ciała.

Ciało po ciąży Ciało po ciąży fot: klatka z Facebooka/Constance Hall

Constance Hall: Kochaj siebie tak jakbyś chciała, aby twoja córka kochała samą siebie

Blogerka, Australijka prowadzi na swoich profilach w serwisach społecznościowych kampanię zachęcającą kobiety do kochania siebie. Mówi do wszystkich "jesteście jak królowe" (#likeaqueen).

Niedawno na Facebooku zamieściła swoje zdjęcie.

Like a queen you guysShe's flawed, She swears, She eats the cake!! She has a past and she owns that shit,She's...

Posted by Constance Hall on Monday, 18 January 2016

Stoi na nim w samej bieliźnie i trzyma na rękach dziecko. Jest dumna ze swojego ciała i jest duma, że jest mamą i jest królową. We wpisie zamieszczonym przy zdjęciu rzuca innym kobietom wyzwanie''niech opublikują swoje zdjęcie, które ludzie mogliby uznać za nienadające się''. I pisze:  - Wszystko jedno czy jesteś za chuda, za gruba, za stara, niepewna siebie, powód nie ma znaczenia. Ważne, że z jakiejś przyczyny czujesz, że nie zasługujesz na to, żeby kochać siebie i swoje ciało. Zmień to.

Na post Constance odpowiedziało ponad 2000 internautów.

Blogerka w swoim wpisie namawia:

- Kochaj siebie tak jakbyś chciała, aby twoja córka, siostrzenica czy przyjaciółka kochała samą siebie. Warto zapamiętać to zdanie.

Ciało po ciąży Ciało po ciąży Sophie Guidolin - trenerka fitness, która pokazuje, jak wygląda jej ciało po ciąży (screen z instagram.com/sophie_guidolin)

Sophie Guidolin: Mój brzuch jest jak miękka galaretka

"Mój brzuch jest jak miękka galaretka" - ten opis, który do swojego zdjęcia dodała trenerka fitness Sophie, doskonale opisuje to, co wiele matek myśli tuż po porodzie. Jak wiele z was zdziwiło się, że, chociaż dziecka nie ma już w środku, brzuch pozostał? Wolałybyśmy, aby nasze ciało wyglądało inaczej, jednak prawda jest inna.

Trenerka fitness w swoim poście pisze:

- Wiele kobiet, których ciążę śledziłam, publikuje zdjęcia dwa tygodnie później [po porodzie - przyp.red.] bez brzucha, ale to jest moja rzeczywistość" - Australijka nie chce okłamywać swoich czytelników, wręcz przeciwnie - chce pokazać, że kobiece ciało po porodzie nie jest idealne, a płaskie brzuchy, na których zdjęcia często natrafiamy w sieci, należą do rzadkości.

Today is 2 days since I gave birth to our twin girls ( @evie_and_aria ) ?? This post takes a lot of courage as I am only 'just' up and walking since having a c-section. Something I was hoping to avoid, however it was SO much better than I thought it would be and recovery has been pretty incredible so far! The babies were almost 5 pound each, so carrying 10 pounds of babies only 2 days ago is something I am proud my body has gone through and achieved. So many women whose pregnancy I have followed have posted photos 2 weeks later with no stomach, however this IS 'my' reality and your uterus doesn't just 'go away' at the moment my uterus is still contracting to get it down to the normal/non pregnant size. My tummy is like a soft jelly and tender to touch.  These are in exact pair of underwear I posted a photo in the day before giving birth. Every women's journey is different and it doesn't make one right or one wrong, this is simply my journey I am sharing.  I will do a full birth story in a few weeks time, but at the moment we are soaking up our delicious newborns ?? #twinpregnancy #sophieguidolin #twins

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika SOPHIE GUIDOLIN (@sophie_guidolin) 2 Wrz, 2015 o 2:34 PDT

Sophie Guidolin jest propagatorką zdrowego trybu życia, a przede wszystkim - jest matką czwórki dzieci (oprócz urodzonych pod koniec zeszłego roku córeczek ma dwóch synów), która własnym życiem chce dawać przykład innym kobietom. Każda ciąża pociągała za sobą dodatkowe kilogramy, a zmagania z nimi wiele ją nauczyły - to tej nadprogramowej wadze, marzeniom o powrocie do dawnej sylwetki zawdzięcza to, gdzie jest teraz. Swoim doświadczeniem postanowiła dzielić się z innymi - jest autorką kilku książek, a na jej stronie internetowej znajdziemy wiele motywacyjnych tekstów, przykładowych zestawów ćwiczeń, czy przepisów na zdrowe posiłki.

Ciało po ciąży Ciało po ciąży fot: Natalie McCain/"After the Baby is Born: A Postpartum Series", zdjęcia są częścią projektu "The Honest Body Project"

Natalie McCain: szczęście, miłość i ludzka niedoskonałość

Fotografka z Florydy, Natalie McCain sfotografowała 25 odważnych kobiet i w zeszłym roku opublikowała na swojej stronie zdjęcia, które składają się na projekt ''The Honest Body Project'' (pol. Szczere Ciało). Widzimy matki wraz z ich dziećmi, kilka/kilkanaście tygodniu po porodzie. Żadna z nich nie jest idealna, ale każda na swój sposób szczęśliwa.

Pięknie ciałofot: Natalie McCain/"After the Baby is Born: A Postpartum Series", zdjęcia są częścią projektu "The Honest Body Project"

Jak wygląda ciało po dziecku? Różnie. U jednych ciąża i poród nie pozostawi po sobie śladu, niektóre mamy kilka miesięcy po porodzie wyglądają jak ''przed'', jeszcze inne będą miały po dzieciach pamiątki na całe życie.

Na czarno-białych fotografiach widzimy - obok dzieci, miłość, szczęścia - ciało kobiety po ciąży. Brzuch poraniony rozstępami, blizny po cesarskim cięciu, przebarwienia, rozciągnięta, zwisająca skóra, która nie wygląda jak przyjęty ideał piękna. Według McCain tak właśnie często wygląda ciało po ciążowych przejściach i nie ma sensu tego ukrywać i udawać, że jest inaczej.

Po co właściwe pokazywać matki w tak szczerych, odsłaniających ujęciach? Kto chce na to patrzeć? Autorka zdjęć wierzy, że tego typu akcje jak jej projekt, bardzo pomału, ale uwalniają kobiety spod presji bycia fizycznie idealną. - Fotografuję matki po to, aby pokazać jak wygląda ciało kobiety po ciąży. Chcę oswoić je z tym obrazem i sprawić, że poczują się pewniejsze siebie. Portrety które robię pokazują szczęście, miłość do dzieci ale też ludzką niedoskonałość - powiedziała na łamach "The Huffington Post" o swoich pracach artystka i mama.

Więcej fotografii z projektu "The Honest Body Project" w naszej galerii

Neely-Ker - Fox, project Neely-Ker - Fox, project "Perfect imperfections" fot: Klatka z bloga Design you trust, fot: Neely-Ker - Fox, project "Perfect imperfections"

Neely Coeur Fox: perfekcyjna niedoskonałość

Fotografka, Neely Coeur Fox wie że może być ciężko pogodzić się z tym, że ciało po ciąży wygląda inaczej. Jej samej zajęło to dużo czasu. Jednak  zaakceptowała siebie. Teraz tego samego chce nauczyć inne mamy. W tym celu, Nelly zorganizowała sesję zdjęciową "Perfect Imperfections" do udziału której zaprosiła młode kobiety, które niedawno urodziły dzieci.

When you look up to someone as much as I do this amazing woman and midwife... it gave me nervous butterflies to have her...

Posted by Ker-Fox Photography on Wednesday, 1 July 2015

Chciała pokazać im jak piękne są ich ciała, pomimo niedoskonałości.  W projekcie wzięło udział 16 kobiet. Efekt jest ... niesamowity. Powstały wspaniałe, pełne miłości fotografie.

Fotografie młodych mam okiem Amerykanki zobaczysz tutaj

Jedna z uczestniczek projektu, Rechel, po zakończeniu sesji zdjęciowej, przyznała, że nie oczekiwała tak wspaniałych efektów.

- Patrząc na niektóre zdjęcia, wiedzę więcej piękna niż spodziewałam się zobaczyć. Kiedy oglądałam swoje zdjęcia, zobaczyłam pewną siebie matkę, a przede wszystkim kochającą ją córkę. Ta miłość jest niesamowita. To najsilniejsza rzecz na świecie. Nasze uśmiechy na tych zdjęciach, mówią więcej niż słowa - czytamy na blogu ''Design you trust''.

Copyright © Agora SA