Nie tylko geny kształtują człowieka. Sprawdź na co masz wpływ

Dlaczego temperament człowieka kształtuje się już w brzuchu? Czy aktywne fizycznie mamy rodzą sportowców, a dzidziuś nerwuski zawsze będzie nadpobudliwy?
Temperament wynosimy już z życia płodowego Temperament wynosimy już z życia płodowego fot. shutterstock

Temeperament jest wrodzony?

Wśród naukowców są różne opinie, jednak najpowszechniejsza to ta, że temperament dziecka  w chwili narodzin jest w 50 proc. określony.  Np. płody najbardziej aktywne w łonie matki okazują się ruchliwymi i pobudzonymi noworodkami. Są na to dowody.

Izraelscy naukowcy badali aktywność ruchową bliźniąt w 11 i 14 tygodniu ciąży Okazało się, że to z bliźniąt, które było aktywniejsze w tym okresie ciąży, kilka miesięcy po porodzie  jest postrzegane przez rodziców jako dziecko bardziej ruchliwe, czasami nieprzewidywalne, szybsze.

Z raportu, który przygotowali amerykańscy psychologowie  "What Does Fetal Movement Predict About Behaviorof Life" dowiadujemy się, że częstotliwość ruchów zarejestrowanych podczas życia płodowego koreluje z zachowaniem dziecka nawet rok i dwa po porodzie.

Zatem, jeśli jesteś właśnie w ciąży, a twój bobas mocno daje o sobie znać, to wszystko wskazuje na to, że szykuje się... dziecko z temperamentem!

 

Organizer aplikacja Moja Ciąża z eDziecko.plŁukasz Kmieć/Gazeta.pl

Ruchliwa mama, energiczne dziecko Ruchliwa mama, energiczne dziecko fot: shutterstock

Aktywność mamy w ciąży wpływa na biorytm i zachowanie dziecka po narodzinach

Psychologowie mówią o tzw. pamięci rytmicznego kołysania ciała. Kobieta w ciąży poruszając się, uprawiając sport, kołysze  dziecko i przyzwyczaja je tym samym do aktywności. Po narodzinach  takim powrotem do kołysania dla maluszka będzie kołyska, noszenie w chuście, huśtawka, a później np. hamak.

Pamięć prenatalna może odnosić się i do innych zachowań i przyzwyczajeń np. poziomu mięśniowego. Dziecko po urodzeniu instynktownie przyjmuje pozycję embrionalną.

Noworodek, zaraz po urodzeniu, chętnie przyjmuje pozycję, w jakiej przez dziewięć miesięcy przebywał w brzuchu mamy. Takie embrionalne ułożenie ciała (podkurczone rączki i nóżki) przynosi maluszkowi rozluźnienie, ułatwia zasypianie. W takiej pozycji, nowo narodzony człowiek czuje się pewnie i bezpiecznie.

Pozycja w jakiej układaliśmy się w brzuchu mamy towarzyszy nam przez całe życie. Często tak właśnie śpimy: leżysz na boku, nogi zgięte. Według badań profesora Chrisa Idzikowskiego z Edynburga, ponad 40 proc. z nas uważa, że spanie w ''pozycji z brzucha mamy'' jest najwygodniejsze. Idzikowski, dyrektor edynburskiego Centrum Snu, autor wielu książek na temat psychologii snu dowodzi, że najlepsze co możesz zrobić dla organizmu nocą to właśnie ułożenie się na boku z podkurczonymi nogami. Ta pozycja należy do najzdrowszych, ułatwia oddychanie, minimalizuje chrapanie, nie powoduje refluksu. Śpiąc w ten sposób należy zwrócić uwagę, aby nie przenosić całego ciężaru ciała na ramiona, czego rezultatem będzie ich mrowienie i drętwienie. Najlepiej skrzyżować ramiona i przytulić je do siebie.

Organizer aplikacja Moja Ciąża z eDziecko.pl

Czy stres wpływa na dziecko? Czy stres wpływa na dziecko? fot: shutterstock

Czy lęk i depresją wpływają na rozwój fizyczny i emocjonalny płodu?

Stres jest częścią życia i na organizm dobrze sobie z nim radzą. Przewlekły stres może jednak doprowadzić do wielu zaburzeń i chorób. Silny, długotrwały stres w czasie ciąży może też zaburzyć jej przebieg. Na ogół są to dolegliwości dokuczające jedynie przyszłej mamie - zaburzenia snu, odżywiania, nastroju.

Czasem taka sytuacja może być przyczyną przedwczesnego porodu. Dziecko w łonie matki odbiera przenikające z jej krwi hormony stresu. Nie powoduje to u niego fizycznych szkód, ale może powodować zwiększoną nerwowość po narodzinach. Zbyt mały przyrost masy ciała dziecka może być związany z przewlekłym stresem, choć jest to mało prawdopodobne. Dzieci poddane dużemu stresowi w życiu płodowym są zdrowe fizycznie, choć często nerwowe i płaczliwe.

Organizer aplikacja Moja Ciąża z eDziecko.pl

Omega 3 - pokarm dla mózgu Omega 3 - pokarm dla mózgu fot: shutterstock

Dieta dla inteligencji dziecka. Jest taka?

Podczas ciąży należy zadbać o dietę bogatą np. w ryby morskie, które zawierają kwasy omega-3 DHA. Mają one swój udział w rozwoju emocjonalnym dziecka, funkcji poznawczych, wpływają na właściwy proces widzenia i rozwój mowy.

Kwasy Omega-3 to trzy rodzaje niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: ALA, DHA i EPA. Od wielu lat prowadzone są badania nad tymi składnikami. Między innymi dowiedziono, że kwasy Omega-3 są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, systemu nerwowego oraz zmysłu wzroku. Badania pokazują też, że rosnący mózg dziecka - który w 60 proc. składa się z tłuszczu - pobiera najwięcej kwasów Omega-3 z krwi matki podczas ostatnich trzech miesięcy ciąży. Prawdziwą gwiazdą wśród kwasów Omega-3 są DHA, które - jak widać - świetnie wypadają w badaniach naukowych. Oto kilka przykładów.

Zapotrzebowanie na DHA jest największe przez pierwsze 1000 dni życia dziecka, czyli od poczęcia do drugich urodzin. To wtedy kształtuje się jego ośrodkowy układ nerwowy, mózg, wzrok i odporność. Badania dowodzą, że dzieci, które w łonie mamy otrzymywały odpowiednie dawki DHA, lepiej się rozwijają i mniej chorują.

Głównym źródłem kwasów Omega-3 są tłuste ryby morskie (łosoś, sardynki, śledź, makrela atlantycka), skorupiaki i algi morskie, jak również tofu, migdały, orzechy włoskie, świeżo zmielone siemię lniane i niektóre oleje (lniany, arachidowy i rzepakowy). Dla kobiet w ciąży bezpiecznym źródłem DHA są algi morskie hodowane poza zanieczyszczonymi zbiornikami morskimi.

Organizer aplikacja Moja Ciąża z eDziecko.pl

Płód rozpoznaje głos mamy Płód rozpoznaje głos mamy fot: shutterstock

Muzyka Mozarta jest świetne dla rozwoju płodu. Czy naprawdę?

Znaczenie tzw. efektu Mozarta jest przeceniane. Pewne jest, że muzyka klasyczna sprzyja obniżeniu tętna i wejściu w stan relaksacji, w którym poprawiają się niektóre możliwości pamięci. To jednak krótkotrwały efekt.

Warto jednak pamiętać, że zmysł słuchu jest jednym z najlepiej rozwiniętych przed narodzinami. Zaledwie 4-miesięczny płód reaguje na dźwięki w zależności od ich częstotliwości, głośności, rodzaju. W trzecim trymestrze ciąży, płód pod wpływem kojących dźwięków muzyki klasycznej uspokaja się, a np. przy energicznej  muzyce rockowej pobudza się.  dowiedziono, że dzieci siedzące w brzuchu nie lubią hałasu.  Dla przykładu: ciężarne mieszkające koło lotniska Osaka Airport w Japonii rodzą noworodki z mniejszą masą urodzeniową a także częściej rodzą wcześniaki.

Organizer aplikacja Moja Ciąża z eDziecko.pl

Więcej o: