Jakub, Jakub, Jakub...

Czy wiecie, ilu w Polsce żyje Piotrów? 654 tys. 103! Jednak od 1980 r. Piotr ani razu nie znalazł się w pierwszej szóstce najczęściej nadawanych imion. Wyparli go Jakub, Mateusz i Kacper.

Jakie imiona wybiera się teraz dla dziewczynek >>

Imiona męskie to rzecz ważna od najdawniejszych czasów. Imię dla syna - przyszłej głowy rodziny albo i rodu - wybierano bardzo starannie. Najczęściej je dziedziczono, i w ten sposób polecano potomka dziadom-duchom opiekuńczym. Wystarczy spojrzeć, jak często u Piastów imiona się powtarzały, wielu było np. Bolesławów, Kazimirów, Włodzisławów.

Imię było życzeniem dla syna i oddawało ducha czasów, w których przyszło mu żyć, np. te z okresu wojen kończyły się od woj-, bor-, stan-. Inne życzyły władzy, dostatku, czci i sławy (te zakończone na -sław, -mir, -mier). Choć - jak zauważa Aleksander Brückner - można też z imion wyczytać wiele dramatów rodzinnych, np. Niemój, Nielub, Ledarg (ledwie drogi).

A czym teraz się kierujemy, wybierając imię dla syna? Też często tradycją: wiem o pewnej rodzinie, w której mężczyźni przemiennie otrzymują imię Edward lub Ferdynand.

Niekiedy męskim potomkom nadawane są imiona zaczynające się tą samą głoską, np. Jakub, Janusz, Jaromir. A bywa i tak, że znamy kogoś, kogo lubimy, szanujemy, podziwiamy, i chcemy, aby syn miał takie imię jak ten ktoś, wierząc, że w przyszłości będzie właśnie taki. Albo też pewne imiona wydają nam się po prostu ładne, miłe lub pasujące do nazwiska.

Można chyba mówić o modzie na imiona, bo na przykład w latach 50. najpopularniejsze były: Jan, Stanisław, Andrzej i Józef. Małych Janków zdarza nam się spotykać, ale Józef na powrót swojej popularności musi chyba jeszcze poczekać...

Obecnie w Polsce żyje najwięcej mężczyzn noszących imię Piotr - 654 tys. 103. Jednak od siedmiu lat najbardziej podoba nam się dla chłopca imię Jakub - w 2006 r. nadano je 15 tys. 618 razy (dla dziewczynki - Julia). Kacper od lat mocno się trzyma na drugim miejscu, a zaraz za nim Mateusz, Michał, Szymon. I tak jest od lat 80.

To ładne, polskie imiona. Łatwo je zapisać, odmieniać, zdrabniać, bo przypomnę, że zgodnie z "Zaleceniami dla urzędów stanu cywilnego dotyczącymi nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej": Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka.

Nie powinno się też nadawać dziecku imienia pochodzącego od wyrazów pospolitych czy nazw geograficznych, np. kamyczek, Bug, klon.

Nie rozumiem więc, co też przyszło do głowy rodzicom, którzy chcieli nazwać synka Opieniek.

Zaleca się również nadawanie imienia w postaci przyswojonej przez język polski, czyli Ksawery, a nie Xavier, Oliwier, nie Olivier i Maksymilian, nie Max.

Sprawdź w naszej Bazie 1.335 imion , ile jest pięknych polskich imion dla synów. I jaką mają piękną historię!

Dyskutuj na forum Wszystko o imionach >>

Najczęściej nadawane imiona męskie

Dane pochodzą z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Rok 2006

Rok 2005

Rok 2004

Rok 2003

Rok 2002

Rok 2001

Rok 2000

Rok 1999

Rok 1998

Rok 1997

Rok 1996

Więcej o:
Copyright © Agora SA