Helena, Aniela, Kazimierz i Władysław: stare imiona wracają do łask!

Obok coraz chętniej nadawanych dzieciom imion obcojęzycznych, od przynajmniej dekady obserwujemy też powrót do starych imion często wybieranych w Polsce jeszcze przed wojną, a potem zapomnianych na kilka dekad.

Jeszcze 10 lat temu stare imiona wybierane były głównie przez ludzi ze świata kultury lub przez potomków starych rodów. Od ponad dekady obserwujemy jednak powrót zapomnianych w latach 80. i 90. imion, takich jak Zofia, Antonina, Stanisław czy Franek. I o ile wśród ludzi urodzonych w latach 90. trudno znaleźć Stasia czy Antka, to już wśród obecnych przedszkolaków znajdziemy ich całkiem sporo.

Nadawane nowo narodzonym dzieciom imiona popularne w Polsce przed wojną przestały dziwić. Praktycznie co roku do łask powraca "nowe" imię, do niedawna zarezerwowane dla pokolenia babć i dziadków. Wśród dziewczynek coraz popularniejsze są Hanie, Heleny i Aniele, a wśród chłopców coraz więcej Kazików i Władków.

"Staroświeckie" imiona w czołówce

Wśród najpopularniejszych imion nadawanych dzieciom w Polsce w ostatnich latach znajduje się wiele tych noszonych przez kobiety i mężczyzn urodzonych w pierwszej połowie XX w. Patrząc na najczęściej nadawane imiona w 2014 roku, z żeńskich ze starym rodowodem wśród tych najpopularniejszych znajdziemy m.in. Zuzannę, Zofię, Hannę, Antoninę, Wiktorię i Gabrielę, a z męskich Antoniego, Jana, Franciszka i Miłosza.

Lektura forów internetowych, a zwłaszcza forum "Wszystko o imionach" , pozwala przypuszczać, że ta tendencja utrzyma się w najbliższych latach. Olinianka zauważa: "Jeszcze 10 lat temu mało było imion retro. Obecnie następuje wysyp. Wkoło mam samych Franków, Stasiów, Antosiów, Jasiów, Ignasiów, Zoś, Toś, Helenek. A i coraz więcej słyszę w mojej okolicy takie imiona jak: Jerzy, Stefan, Konstanty, Róża, Rozalia, Władek, Aniela, Marianna, Klara, Jeremi ostatnio nawet spotkałam małego Fryderyka"

A może jeszcze starsze?

Można też zaobserwować kiełkującą modę na imiona jeszcze starsze - o starosłowiańskim rodowodzie. I choć w statystykach nadal niewiele jest Bożydarów czy Dobrosław, to w dyskusjach internautów bez trudu znajdziemy informacje o dzieciach, którym nadano stare słowiańskie imiona.

Ciekawa jest historia internautki o nicku kirkea , która w 2005 roku zwróciła się o pomoc w wyborze imienia dla mającego się niedługo urodzić dziecka do użytkowniczek forum "Wszystko o imionach": "Witam wszystkich serdecznie. Niebawem mam nadzieję, że powiększy mi się rodzinka. Bardzo bym chciała nadać Maluszkowi (nie wiem jeszcze czy przywitam dziewczynkę czy chłopczyka) imię o pochodzeniu słowiańskim".

Po 9 latach uzupełniła swój wątek tym wpisem: "Kochani, ogrom czasu minął od momentu, kiedy zakładałam ten wątek. Zerknęłam tu przypadkiem, bo moje dziecko uparło się, że chce wiedzieć, ile jest osób żyjących w Polsce noszących jej imię Tomira i ilu osobom nadano je w 2011 roku. A tym, którzy odradzali powiem w skrócie, że ... 14 dni przed porodem zwątpiliśmy w nasz wybór i przyszła na świat Pola Tomira, która w wieku 4 lat przestała reagować na imię Pola, twierdziła, że jest Tomirą. Po blisko rocznej walce... poszłam do USC i zmieniłam - na Tomira Pola. Tomira, zwana w domu zdrobniale Tomisią, jest niezwykle dumna ze swojego imienia". Było to jedno z imion proponowanych przez internautki.

Dobrawa i Mieszko

W 2014 roku na świat przyszło 515 Anieli i 364 Liwie, a wśród niemowląt płci męskiej 241 chłopców otrzymało na imię Mieszko, 226 Gustaw, a 171 Jędrzej. A co o wyborze imion o bardzo długiej historii mówi mama Dobrawy i Wita? - Imię Dobrawa podobało mi się odkąd natknęłam się na nie na lekcji historii. Pierwsza żona Mieszka I, czeska księżniczka. Jenak gdy dowiedziałam się, że to będzie córka trudno było wybrać. Chciałam, by córka nie była kolejna Anią. Chciałam, by miała ładne imię. Braliśmy pod uwagę też Mirę. Jednak Dobrusia w każdej odmianie brzmiało lepiej. Podobała nam się też geneza tego imienia. Rodzina na początku protestowała. Uważali, że dziecko będzie miało problemy w szkole z tym imieniem. Będzie przezywane. Nie jest tak. Imię jest wyjątkowe i nigdy nie żałowaliśmy wyboru. Ona też je lubi.

- Imię Wit miało pasować do Dobrawki, ale miało to być imię, które będzie miało świętego patrona. Tak też zostało. Jest ono tak mało popularne, że ludzie myślą, że to nazwisko. Często piszą je przez tt . Tak wpada w ucho, że przekręcaja nazwisko na Witkowski. Często jak się rejestrujemy do lekarza i mówię imię Wit, słyszę, że 'nazwisko już mają, a imię...?'.

- Oba imiona nadal nam wie podobają. Kiedyś lekarz zapytał, czemu trzeciemu daliśmy na imię Tymek, a nie Bożydar. Nie pasuje do pozostałej dwójki - kończy swoją opowieść mama Dobrusi i Wita.

Nie wszystkim jednak podobają się stare imiona. Wśród głosów użytkowników naszych forów internetowych można znaleźć też takie opinie, jak ta wyrażona przez bohemiere : "Imiona przedwojenne moim zdaniem były dobre, ale przed wojną, a nie teraz. Jednak na fali retro masa dzieci nosi imiona z tych, które tu wymieniono. Ja jestem na nie - idźmy do przodu, a nie cofajmy się...". A jak wam podoba się powrót do starych imion? Jesteście za?

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Agora SA